Presunúť na hlavný obsah

Ocenený potravinový žurnalista hovorí: Vaše jedlo nie je také výživné, ako si myslíte

Zdravie a relax

Uznávaný potravinový žurnalista hovorí, že miliardy ľudí trpia „iným druhom podvýživy“. To v preklade znamená, že prijímajú príliš veľa nesprávnych kalórií a málo živín. Ako to zmeniť?

Miliardy ľudí trpia „iným druhom podvýživy“ 

Ocenený potravinový žurnalista Mark Bittman pre podcast portálu mindbodygreen.com prezradil: „Vaše jedlo nie je také výživné, ako si myslíte. Keď počujete slovo podvyživený, pravdepodobne vás napadne hlad, nedostatok kalórií alebo živín. Avšak podvýživa nie je len o množstve kalórií, ale aj o kvalite. V skutočnosti až miliardy ľudí trpia tým, čo sa nazýva „iný druh podvýživy“, pri ktorom ľudia prijímajú príliš veľa nesprávnych kalórií a málo živín,“ objasňuje hneď na úvod a dodáva, že to ovplyvňuje viac ľudí než si myslíte. No ponúka riešenie. 

Mohlo by vás zaujímať: Väčšina populácie ho má nedostatok, no dá sa to zmeniť: Jeden z najdôležitejších minerálov tela môže za to, ako sa cítime

60% kalórií v našom potravinovom systéme sú nezdravé 

Za všetko môžu spracované potraviny, ktorým sa stále veľmi darí. Ako prezrádza Bittman ďalej, väčšina poľnohospodárskej pôdy sa v mnohých krajinách používa na produkciu kukurice a sójových bôbov, pretože je to ziskové: „60% kalórií v našom potravinovom systéme sú kalórie z nezdravých potravín. To znamená, že takmer všetky spracované potraviny sú vyrobené buď z kukurice alebo sóje, a obe sa pestujú veľmi ľahko... Sú to kalórie, ktoré nás nevyživujú.“  

Ani 40% zdravých potravín vám v skutočnosti zdravie nezaručí

Tiež hovorí, že ak aj do tela dostanete zvyšných 40% zdravých produktov, nezaručuje vám to zdravie. Pretože ak tvorí tých 40% napríklad zelenina, vedzte, že ani tá nie je už viac taká zdravá ako kedysi: „Pôda je zbavená živín a je do nej vstrekované hnojivo, ktoré funguje pre konkrétnu jednu pestovanú plodinu,“ hovorí ďalej. 

Čítajte tiež: Mýty o používaní mikrovlniek: Aká je pravda - sú jedlá z nich nezdravé a menej výživné ako sa hovorí?

Ako to zmeniť?

Ako hovorí spomínaný žurnalista, téma zdravého jedenia je skutočne obsiahla, a nemá riešenie zo dňa na deň. No podáva akýsi manuál, čo by mohla spoločnosť zmeniť, čo by mohli jednotlivci zmeniť: „Musíme pestovať rozmanitejšie plodiny. Musíme zabezpečiť, aby skutočné jedlo bolo dostupné pre viac ľudí. Musíme regulovať množstvo vyprodukovaného nezdravého jedla... Musíme regulovať, ako sa zvieratá chovajú alebo rastliny pestujú, spracovávajú a predávajú. Musíme zabezpečiť, aby naše deti dobre jedli a učili sa o jedle už v mladom veku...“ 

Neprehliadnite: Takto porušujeme zákony prírody deň čo deň: Aké najčastejšie chyby pri stravovaní robíme?

Učme sa od krajín, ktoré to robia poriadne 

No tiež dodáva, že by sme sa mohli učiť aj od krajín, ktoré to robia poriadne: „Napríklad Čile má najlepšie zákony na označovanie na planéte. Spracované potraviny sú označené červenými, žltými, zelenými alebo čiernymi štítkami. Čierny štítok znamená, že vaše jedlo nemožno propagovať deťom a podobne,“ udáva ako príklad Bittman. Alebo také Mexiko má veľmi pokročilú daň na nezdravé jedlo a také Japonsko začleňuje vzdelávanie o jedle do školských obedových programov: „Ak chcete generáciu zdravých 40-ročných, musíte začať s generáciou 4-ročných, ktorí sa učia o jedle. Aké jedlo skutočne je, ako sa pestuje, čo ho robí skutočným a dobrým,“ dodáva na záver.