Presunúť na hlavný obsah

Počítať kalórie nemá zmysel: Osvojte si jednoduchý návod na chudnutie, ktorý funguje a má zmysel

Chudnutie a diéty

Nemusíte tráviť hodiny sledovaním kalorických tabuliek, počítaním kalórií a študovaním etikiet na potravinách. Pokiaľ chcete schudnúť, existuje aj jednoduchšia cesta. Osvojte si návod, ktorý skrátka funguje.

Je to jednoduchý princíp, ktorý platí pre každého a vždy

Keď túžite po peknej figúre, no nedarí sa vám ju dosiahnuť, hoci sa držíte pravidiel, sledujete si kalorické tabuľky, problém môže byť aj vo vašej hlave. Platí totiž pravidlo, že z jedla by ste však v žiadnom prípade nemali mať stres a byť pod neustálym tlakom.

Áno, samozrejme je dobré mať nejaký plán, ale práve počítanie kalórií, sledovanie etikiet je niečo, čo sa pre mnohých ľudí stáva stresujúcim elementom. Ideálne je vytvoriť si spôsob chudnutia, ktorý pre vás bude zároveň prirodzeným životný štýlom.

"To tajomstvo vám iní “výživoví špecialisti” nepovedia, pretože neznie atraktívne a sexy, a tak na ňom nemôžu zarábať. Je to jednoduchý princíp, ktorý platí pre každého a vždy. Je to tá dlhšia, neatraktívna a náročnejšia cesta, no keď ju správne pochopíte, výsledok je zaručený a vy už viac nebudete chudnúť a priberať, ale udržíte si krásnu postavu, po ktorej ste vždy túžili," vysvetľuje na úvod online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek.

Mohlo by vás zaujímať: Viete identifikovať svoje silné a slabé stránky osobnosti? Ak nie, tu je 5 krokov ako sa k tomu dopracovať

Základné pravidlo stále platí a to, že celkový kalorický príjem a váš následný výdaj sú kľúčovými faktorom určujúcimi vašu váhu a zdravie. 

Ak totiž dodržiavate kalorický deficit a zároveň dobre dávkujete makroživiny, nezáleží na tom, do koľkých jedál si dennú dávku rozdelíte.

Je len na vás či si doprajete len tri alebo sedem chodov denne. Pokojne môžete mať bohaté raňajky, alebo začať deň obedom. Rovnako viete fungovať aj na prerušovanej hladovke. V tomto smere je to len na vás. 

Vhodný pomer makroživín

  • Sacharidy – od 40% denného energetického príjmu
  • Bielkoviny – max. 30% denného energetického príjmu
  • Tuky – max. 30% denného energetického príjmu

V ideálnom prípade by denná porcia jedla by mala byť vo veľkosti toho, čo sa vojde do vašej dlane. Je to úplne jednoduché meradlo, ktoré vás dokáže v tomto celkom pekne usmerniť. Platí to najmä pre tých, ktorí nemajú mieru a dokážu si pri samotných množstvách uletieť.

Postavte svoj jedálniček na kvalitných, lokálnych a čerstvých potravinách. Zabudnite na rafinovaný cukor, polotovary, mastné a ťažké jedlá, z ktorých sa nielen priberá, ale zároveň zaťažujete celkovo aj organizmus. 

Neprehliadnite: Tieto znamenia totálne ulietavajú vo svojich predstavách: Komu slobodomyseľnosť sťažuje život?

Príklad jedálnička

  • Raňajky: viaczrnný chlieb s tvarohom, paradajky
  • Desiata: nízkotučný jogurt
  • Obed: morčacie mäso alebo ryba, batáty, k tomu zeleninový šalát
  • Olovrant a večera: miska ovocia

Nezabúdajte na pohyb

Dobré je si 4krát do týždňa dopriať aj nejakú fyzickú aktivitu. Výborný je beh, bicyklovanie, spinning, či kolieskové korčule. Pokiaľ k tejto zostave pridáte aj plávanie, nielenže budete skvele vyzerať, ale navyše si aj zlepšíte držanie tela. A jedno je isté, pokiaľ si takýto životný štýl osvojíte a stane sa pre vás prirodzeným, budete sa cítiť výborne. 

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe