Presunúť na hlavný obsah

TOP slovenská superpotravina: Napriek tomu, že sa jej nedostáva pozornosti, má nesmierne blahodarné účinky

Zdravie

Práve preto si v nasledujúcom texte ukážeme, prečo by sme ju mali zaradiť do jedálnička, aké sú jej výhody a nevýhody.

Červená repa a chudnutie

Napriek tomu, že červená repa patrí k tradičným slovenským potravinám, tak sa jej nedostáva takej pozornosti, akú by si zaslúžila.  Práve preto si v nasledujúcom texte ukážeme, prečo by sme ju mali zaradiť do jedálnička, aké sú jej výhody a nevýhody, a tiež to, či je tvrdenie, že červená repa a chudnutie patria k sebe, pravdivé.

Prečítajte si: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

Červená repa sa predstavuje

Ide o koreňovú zeleninu, ktorá v sebe obsahuje až 10% sacharidov, čo môže niektorých vydesiť, pretože mnoho diét je založených práve na eliminácii sacharidov.  Lenže červená repa je špecifická tým, že napriek vyššiemu obsahu sacharidov má v sebe mnoho zdraviu prospešných látok, ktoré môžu podporiť celkové zdravie a doplniť chýbajúce vitamíny a minerály.  Navyše dokáže podporiť detoxikáciu organizmu a obmedziť ukladanie tukov, čo sú dôležité súčasti znižovania telesnej váhy.

Čo červená repa najmä obsahuje

 • antioxidanty
 • vitamíny A, B1, B2, B6, B9, C, E a K
 • vápnik
 • horčík
 • železo
 • meď
 • zinok
 • jód
 • mangán
 • kremík
 • draslík
 • selén
 • kyselina listová
 • vláknina

Vyššie spomínaný súhrn látok získate v prípade, že budete konzumovať ako samotný koreň, tak listy, na ktoré sa v kuchyni a pri diétach často zabúda, čo je veľká škoda, pretože listy červenej repy svojím obsahom látok koreň skvele dopĺňajú.

Výhody konzumácie červenej repy

Zlepšuje činnosť žalúdočných štiav - podpora trávenia pomáha organizmu lepšie využiť potraviny, ktoré pri diéte zjete.
Udržuje zdravé prostredie v črevách - zdravé črevá sú pre chudnutie a dobrý stav organizmu nevyhnutné, pretože jedine tak dokáže ľudské telo čerpať všetky dôležité látky.  Naviac má červená repa veľa vlákniny, a tak má mierne preháňavý účinok, čo zamedzuje vzniku zápchy.
Detoxikácia organizmu- červená repa svojím vplyvom podporuje vylučovanie nielen škodlivých látok, ale aj kyselín a vody z tela.

Zabraňuje ukladaniu tukov a zlému cholesterolu v cievach - obe tieto vlastnosti sú veľmi dôležité, pretože bez dobrého krvného obehu nemožno poriadne cvičiť a hrozia rôzne zdravotné problémy.  Navyše, prípadné ukladanie tukov v orgánoch znamená ako ich ohrozenie, tak pribratie na telesnej váhe.

Nevýhody červenej repy

Mierne laxatívne účinky - ak trpíte chronickými alebo často sa opakujúcimi hnačkami, potom pre vás červená repa zrejme nebude príliš vhodná, pretože tento stav skôr podporí.
Obsahuje cukor - ak patríte medzi chorých s cukrovkou, potom prípadnú konzumáciu červenej repy konzultujte s vaším ošetrujúcim lekárom, pretože vďaka vyššiemu obsahu cukru vám zrejme nebude odporúčaná.  Taktiež by si mali dávať pozor pacienti s močovými kameňmi.
Pozor na trávenie - červená repa môže u niektorých ľudí s chorým trávením zhoršovať tento stav, preto aj v tomto prípade je vhodné poradiť sa s lekárom.

Ďalšie zdraviu prospešné účinky červenej repy

 • prevencia proti rakovine
 • podporuje rast vlasov a nechtov
 • má dobrý vplyv na pokožku
 • vykazuje priaznivý vplyv na tvorbu červených krviniek
 • má antibakteriálne a antivírusové účinky

Ako upravovať červenú repu

Najlepšie je konzumácia červenej repy za surova, pričom jej listy môžete použiť napríklad do rôznych šalátov.  Alternatívou sú varenie a pečenie, pri ktorých by ste nemali červenú repu lúpať, pretože by ste sa pripravili o jej farbu, šťavu i chuť.  Naopak najmenej vhodná je konzervovaná / nakladaná červená repa, lebo v náleve sú väčšinou rôzne konzervačné látky, ktoré by ste nemali konzumovať príliš často.

Červená repa a diéta

V rámci rôznych diét sa oplatí červenú repu zaraďovať do jedálnička čo najčastejšie, avšak to neznamená, že by ste mali počuť na rôzne diéty založené len na repe samotnej, pretože v takom prípade sa u citlivých jedincov zvyšuje riziko záťaženia trávenia. Preto červenú repu používajte pokojne aj niekoľkokrát denne, ale snažte sa o pestrú stravu tým, že ju doplníte ďalšími zdravými surovinami a jedlami v súlade s nastaveným diétnym režimom.

Neprehliadnite: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele

Červená repa - zhrnutie

Ukázali sme si, že červená repa a chudnutie prináša príležitosť každému, kto chce byť zdravý a zbaviť sa nadváhy.  Ak uvedené informácie zvýšili váš záujem o červenú repu, som rád, pretože ide o jednu z tzv. superpotravín, ktoré by na tanieri určite nemali chýbať.  Ak si nie ste istí, ako často a v akej forme môžete červenú repu v rámci vašej diéty používať, skúste sa poradiť s výživovými odborníkmi.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe