Presunúť na hlavný obsah

Ak chcete pred letom dostať telo do fyzickej a psychickej pohody, zamerajte sa na tieto zmeny v jedálničku

Chudnutie a diéty

Aj na oko minimálne zmeny v jedálničku, dokážu s telom hotové zázraky. Stačí sa držať pár zásad odborníka a nielenže zhodíte, ale podarí sa vám aj ubrať niekoľko rokov vo vašej tvári.

Pokiaľ potrebujete svoje telo dostať do formy, no nedarí sa vám, problém môže byť v úplne jednoduchej veci - vašom stravovaní. Aj fitness tréneri a odborníci na výživu tvrdia, že strava je 80% úspechu. A jednoznačne sa v tom zhodujú. Darmo budete tráviť hodiny vo fitku, keď si na obed dáte cestoviny a na večeru nejaké sacharidy. Preto by ste sa mali v provom rade, pozrieť na obsah svojho taniera. Teda ak chcete na figúre, vidieť reálne zmeny. 

Mohlo by vás zaujímať: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

1. Deň začnite bielkovinovými raňajkami

Hoci dnes už neplatí, že raňajky sú základ, predsa len sa od nich odvíja to, ako bude náš deň vyzerať. Sú akýmsi faktorom, ktorý určuje, po akých potravinách siahnete počas celého dňa.

"Ak si napríklad doprajete vysokobielkovinové raňajky, chuť na 'dalšie jedlo sa vám v nasledujúcich hodiných výrazne znižuje. Predídete tak zbytočnému maškrteniu, ktorému by ste inak podľahli. Bielkoviny totiž pomáhajú pri chudnutí znížením hladiny hormónu grelínu, ktorý je inak zodpovedný za zvýšenú chuť do jedla. Doprajte si cottage cheese s vajíčkom a pridajte napríklad chia semianka. Toto je jedlo, ktoré vás zasýti a zároveň potlačí na dlho vlčí hlad," vysvetľuje fitness tréner Ivan Melický.

Príklad jedálnička: cottage cheese, vajíčko na mäkko, chia semianka

2. Ranná rozcvička

Aj v tomto sa väčšina odborníkov zhoduje. Cvičiť ráno, je najideálnejší spôsob ako začať deň.

"Ranný tréning pomôže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi počas celého dňa. Navyše sa po takomto cvičení človek cíti viac sýty, hoci aj ešte nič nejedol a následne prijme menej kalórií."

Tip na ranné civčenie:

  • 35 minútový beh
  • 25 minút jógy
  • 10 minút skákania na švihadle
  • 10 minútový strečing a 10 minút bicyklovania

3. Voda ako faktor zvyšujúci energetický výdaj

Toto je niečo, čo funguje na 100%. Hneď po prebudení vypite pohár až dva čistej vody, prípadne si do nej dajte šťavu z citróna.

"Ak prijímate málo tekutín vo forme čistej vody, zrkadlí sa to na vašej váhe. Dokonca len vypitie pol litra vody, zníži počet zjedených kalórií o 15-20%." A to veru nie je zanedbateľné číslo. Toto je faktor, ktorý ovplyvňuje aj kvalitu vašej pleti, dokáže eliminovať vrásky a hydratovať celé telo zvnútra."

Ženy práve pri chudnutí zabúdajú na kvalitný pitný režim a je to mnohokrát problém, kvôli ktorému sa nedokážu dostať na vytúženú hmotnosť.

Čítajte tiež: Tri najproblematickejšie potraviny zodpovedné za priberanie: Vylúčte ich z jedálnička a do 4 týždňov uvidíte výsledky

4. Jedzte zeleninu pred hlavným jedlom

Toto je malý trik, ktorý skvele funguje. Pred hlavným jedlom, zjedzte malú misku, surovej zeleniny. Výber je len na vás. Práve týmto spôsobom, sa viete skvele zasýtiť a zjete oveľa menej jedla potom. Nedajú na to dopustiť aj mnohé svetové topmodelky, ktoré to tak robia skutočne roky. 

"Zelenina obsahuje veľa vlákniny, zhruba 2 gramy na 100 gramov. Vždy, keď budete cítiť hlad, siahnite po nej."

Ak si osvojíte týchto pár zmien v stravovaní, je viac ako isté, že zhodíte oveľa rýchlejšie, ako by to bolo, keby ste sa daných bodov nedržali. Za skúšku to stojí, no nie? 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe