Presunúť na hlavný obsah

Aký je váš obvod pása? Toto číslo o vás prezradí, či máte v okolí brucha tento nebezpečný tuk

Zdravie

Cez oblečenie nič nevidno, no vaše brucho je obalené tukom bez toho, aby ste si možno uvedomovali možné hrozby a dopady. Našťastie, všetko sa dá zmeniť.

Naše telo v sebe ukrýva mnoho záhad a stále nie je stopercentne prebádané. Dokonca, my sami, o ňom vieme ešte veľmi málo. Dnes bude reč o tuku, predovšetkým o tom, ktorý na pohľad nevidno, no skrýva sa pod oblečením. 

Na začiatok je však nutné poznamenať, že podkožný tuk neznamená to isté ako viscerálny tuk. Nachádza sa síce pod kožou a mení proporcie našej postavy, no viscerálny tuk, ktorým sú obalené naše orgány je ešte oveľa nebezpečnejší. 
Ako teda môžeme vidieť, nie každý, kto je štíhly, je automaticky aj zdravý. Aj takýto človek môže mať nadbytok tuku, rovnako ako aj celulitídu, ktorá sa takisto spája aj so štíhlymi ľuďmi. 

Prečítajte si: Ideálna váha žien podľa výšky. Spadáte do tejto kategórie?

Obvod pása prezradí, či máte štíhlu obezitu

Je známe, že to, akú vedieme životosprávu sa odráža najviac v okolí nášho brucha. Vekom sa náš metabolizmus prirodzene spomaľuje a všetko, čo zjeme, je viditeľné práve na tomto mieste. Reč je o rafinovanom cukre, bielej múke a sacharidoch, ktoré prevládajú v jedálničku viac než vláknina, bielkoviny, zdravé tuky či omega 3-mastné kyseliny a dostatočný príjem obyčajnej pitnej vody, a teda hydratácia. 

Nepomôžete si ani nárazovými diétami a „hladovkami“, pretože vtedy sa tuk okolo vás nabaľuje ešte viac. Telo totiž vystavíte pocitu neistoty a hroziaceho nebezpečenstva, že nebude mať energiu a tak si ju začne ukladať v podobe tukových zásob. Rapídnym diétovaním chudnete zase zo svalov a nie z tukov, takže presne naopak. 

Najväčšou hrozbou, kam až to môže zájsť je, keď máte tento tuk nielen pod kožou, ale aj okolo vnútorných orgánov, vtedy ide o tzv. viscerálny (vnútrobrušný) tuk.
Obvod vášho pása prezradí, ako ste na tom v rámci tuku. Norma u žien je 88,9 cm, u mužov je to 101,6 cm. To, čo vás však ďalej prezradí je zdravotný stav, ktorý by ste mali poznať čo najpresnejšie. Minimálne váš krvný tlak a to, aký máte cholesterol.

Viscerálny tuk je hrozbou pre zdravie

Nutné povedať, že viscerálny tuk v zdravej miere chráni naše orgány, medzi nimi tie najdôležitejšie ako pečeň, žalúdok, črevá. Problém nastáva, keď je ho nadbytok. Vtedy je prítomnosť tohto tuku priamo úmerná riziku vzniku srdcovocievnych chorôb, cukrovky, rakoviny, ale aj depresie.  Viscerálny tuk však môže mať aj štíhly človek a vôbec o tom nemusí nikto vedieť. 

Ako zistiť, či sa to týka aj vás?

Spoľahlivou a najpresnejšou metódou je meranie pomocou bioimpendančného prístroja u výživového poradcu alebo iného odborníka. Vďaka tomu zistíte nielen podiel tukov, ale aj svalov, kostí a vody.

Neprehliadnite:  Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

Najlepším liekom na všetko je okrem zdravej a vyváženej stravy, pohybová aktivita. Je to jednoduché a pritom stále pre veľa ľudí také zložité. A viete, prečo? Pretože akýkoľvek pohyb bolí. To je dôvod, prečo sa ľuďom do neho nechce. Je to však len na začiatku a potom si človek pohyb zamiluje a práve naopak, bez neho sa bude cítiť zle. Keď si však uvedomíme, že práve pohyb nám dokáže zachrániť či predĺžiť život, je to celkom dostatočná motivácia, nemyslíte?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe