Presunúť na hlavný obsah

Ideálna váha žien podľa výšky. Spadáte do tejto kategórie?

Lifestyle

Váha je len číslo, no napriek tomu sa ním radíme všetky. Aj keď existujú určité ''tolerancie'', pravdou je, že váhu by sme nemali podceňovať.

Číslo na váhe je síce v poslednej dobe označované za konštrukt, ktorý si netreba všímať a viac sa sústrediť na sebalásku. Faktom však je, že žiaden extrém nie je dobrý a tak, ako pri každom fyzickom aspekte a zdravotnom čísle, by sme mali brať ohľad aj na to, akú cifru nám váha ukazuje. Nie je to len o konfekčnej veľkosti či o tom, že sme dosiahli vysnívanú postavu. Zvýšená, ale zároveň aj prudko znížená váha ide totiž ruka v ruke so zdravotnými problémami. A to bez ohľadu na to, či sa milujeme alebo nenávidíme. Náš organizmus má jednoducho pravidlá, ktoré neoklameme. 

Prečítajte si: Raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus a zbavia faldíkov v oblasti pása: Odborník hovorí o malom zázrkau na chudnutie

BMI ako pomôcka

Výpočet BMI, celým názvom Body Mass Index, je skvelým pomocníkom pri tom, aby sme zistili, ako na tom v skutočnosti sme. Pozor, pri tomto výpočte sa však neberú do úvahy len faktory ako výška a váha, ale zároveň aj vek. Ten je mimoriadne dôležitou zložkou najmä pri indikovaní zdravotných problémov. 

Tabuľka, ktorú dnes využíva na svete azda každý odborník, ale aj všeobecný lekár, bola využívaná už pred viac ako 30-timi rokmi. Vďaka nej môžete odhaliť spomínané zdravotné ťažkosti ešte v zárodku alebo si jednoducho odpovedať na otázku, či je vaša váha ešte v poriadku. 

Neprehliadnite: Zavodnenie tela trápi väčšinu žien najmä cez leto. Ako sa popasovať s týmto problémom?

Ako na to?

BMI = m/h²

Našťastie tento vzorec nemusíte počítať doma na papieri. Existuje tisíce online kalkulačiek, ktoré vám vypočítajú to, do akej miery je vaša váha úmerná s vašou výškou. Vo všeobecnosti však možno povedať, že platí následovné: 

Ak máte pri výške 165 cm 60 kíl, vaša váha je optimálna. Pri váhe nad 70 kíl by ste však mali spozornieť. Ak ste o čosi vyššia a vaša výška siaha nad 170cm, ideálna váha je do 75 kíl. Každé kilo navyše už zdvíha výstražný prst. Nižšie ženy (do 160cm) by si mali dávať o čosi väčší pozor. Pre nich je hranica ideálnej váhy totiž 64 kg.

Pozor, napriek týmto číslam je predtým potrebné konzultovať svoj stav s lekárom. Závisí od toho totiž mnoho faktorov - od dedičnosti až po faktu, že svaly pri cvičení vážia viac než samotný tuk.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe