Presunúť na hlavný obsah

Správne držanie tela je cestou k mladosti: Takto vám dokáže zmeniť fungovanie v živote

Zdravie

Správne držanie tela by malo vyzerať tak, že keď sa na človeka pozriete, vyzerá dobre, tvrdí zakladateľka konceptu JOGA ZDRAVO® a autorka metódy výučby jogy ZDRAVÝ CHRBÁT – BLOKY ®.

Hovorí Katka Ježovicová, zakladateľka konceptu JOGA ZDRAVO® a autorka metódy výučby jogy ZDRAVÝ CHRBÁT – BLOKY ®

Čítajte tiež: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Ako by malo vyzerať správne držanie tela a v čom robia najčastejšie ľudia „chybu“?

Správne držanie tela by malo vyzerať tak, že keď sa na človeka pozriete, vyzerá dobre :). Ale nie je to tak úplne, nakoľko naše chrbtice zažívajú mnohé pohybové obmedzenia vo veľkom rozsahu, napríklad pred PC v polohe ležmo na posteli – lockdown.. alebo 8 hodín za PC aj keď v lepšom prípade za stolom, prichádza k stuhnutiam svalov, ku skracovaniu, ktoré nám zabezpečí okrem toho, že sa hrbíme aj bolesti alebo obmedzia nás v pohybe.. Správne držanie tela by malo byť také, že sa dokážeme vystrieť po celej dĺžke chrbtice od krížov až ku krčnej. Dôležitý je dych, plný nádych až do bránice, čo nám pomôže otvoriť sa v hrudníku a prispieť k vystretemu telu. Ľudia najčastejšie robia chybu v tom, že aj keď sa postavia po dlhšom sede za PC alebo riadení auta, nevystrečujú sa alebo by sa stačilo ponaťahovať. Tak ako po každom športe, pouvoľňovať sa.

Čo nám spôsobuje deformovanie chrbtice a o tom často ani nevieme?

V dnešnej dobe trpia deformáciou chrbta už aj deti v skorom veku. Často držia v rukách iPad alebo mobilný telefón. Niekoľko minútový predsun hlavy vpred pohľadom do PC alebo iPadu či telefónu nám vytvára deformáciu krčnej chrbtice, preťažuje dvíhače a trapézy. K deformácii prichádza aj vtedy, ak neprávne spíme alebo sa nesprávne pohybujeme pri športe. Dôležité je odpozorovať deformácie od detstva a sledovať ich v každom veku.

Ktoré konkrétne cviky pomáhajú na zdravý chrbát?

Pri joge využívame mnoho techník, ktoré nám pomôžu posilniť chrbticu, spevniť ju, prípadne uvoľniť tam, kde je stuhnutie, spazmy a blokácie. V metóde Zdravý Chrbát -bloky® využívame ucelenú zostavu cvikov tak, aby sme telo riešili komplexne a pritom pôsobili na zdravie našej chrbtice. V závislosti od toho, aký problém sa vyskytne u klienta, riešime ho individuálne a zostavu prispôsobíme na mieru. Dôležité je chrbticu najskôr uvolniť, ponaťahovať a sústrediť sa na svaly v okolí kostry chrbtice – stavce, kde sa nachádzajú vzpriamovače, ktoré nás držia. Veľmi účinné je v lotosovom sede, zodvihnúť ruky nad hlavu a naťahovať sa smerom k stropu. Účinné je aj keď si pouvoľnujeme hamstrigy, zadná strana stehna v sede s vystretými nohami a predklonom k nohám.. Vrelo odporúčam aj ľahnúť si na tvrdú zem, pokrčiť nohy a pritiahnúť si nohy k telu. Pohojdať sa, pomasírovať sa.. 

Ako často ich zaradiť do svojej rutiny a ako by mal vyzerať tento cvičebný plán konkrétne?

Odporúčam cvičiť aspoň trošku každý deň, najmä ak sa vyskytuje vážnejší problém. Odporúčam naučiť sa cvičiť správne pod dohľadom a aplikovať cviky do dennej rutiny. Nie je nad to sa každý deň trochu ponaťahovať.. cvičebný plán by mal byť zostavený tak, aby v ňom rovnomerne prevládali tak strečingové ako posilňovacie pozície.. Dych je najdôležitejší prostriedok v joge na uvedomenie si seba samého ale aj chrbtice..cvičte každý deň aspoň 15 min hneď ráno, ak sa zobúdzate s bolesťou chrbta, alebo večer, keď vás chrbát už nevie uniesť. Veľký dôvod začať hneď..  

Prečo je také dôležité posilňovať core z dlhodobého pohľadu alebo z pohľadu budúcnosti?

Stred tela nesie najväčšiu záťaž, váhu celého tela. Preto by sme mali pracovať na posiľňovaní brušných svalov, čo pri cvičení jogy robíme automaticky, ak dýchame do bránice. Core alebo stred, zabezpečí oporu krížovému chrbtu a pomôže nám pri bolestiach chrbtice. Záleží od predispozície tela, niekto si brušné svaly vybuduje veľmi rýchlo, niekto na to potrebuje makať veľa týždňov. Pozor, nemýlťe si brušný six pack, kocky na bruchu so silným stredom. Silný stred vychadza z hĺbky a ide o hlbšie svaly, ktoré, žial, navonok nevidno. V joge posiľňujeme najmä tie hlboké. Tie podopierajú aj naše orgány a vytváraju stabilitu telu. Brucho na joge robíme mnohými spôsobmi, planky alebo obrátené pozície vľahu na chrbte s nohami dohora.. Dôležité však je, že ak pocvičíme brucho, mali by sme aj chrbát. Chceme predsa dosiahnúť stratenú rovnováhu nielen fyzického tela :).

Neprehliadnite: 4-týždenný plán na chôdzu, ktorý roztopí neželané tuky: Vďaka tomuto programu schudnete na želanie

V čom nám to v otázke zdravia vie pomôcť, aké problémy odstrániť?

Problémov, ktoré vznikajú pri nedostatočnom spevnení brušnej dutiny je veľa, medzi najčastešie patria seknutia, blokácie. Problém s platničkami alebo veľmi dôležité je cvičiť preventívne, aby sme nikdy k zraneniu nedospeli. V zdravom tele zdravý duch, tak šup sa na jogu hovorí Katka Ježovicová, zakladateľka konceptu JOGA ZDRAVO® a autorka metódy výučby jogy ZDRAVÝ CHRBÁT – BLOKY ®