Presunúť na hlavný obsah

Uchovajte si rýchly metabolizmus aj v pokročilom veku. Ako na to?

Lifestyle

Vraví sa, že jesť a nepribrať je snom každej ženy. Ak aj patríte medzi tie šťastné, ktoré môžu jesť a nepribrať, máme pre vás zlú správu. Vekom sa táto schopnosť znižuje na minimum. Ako si ju teda udržať čo najdlhšie?

Bielkoviny ako základ 

O tom, že bielkoviny by mali byť neodmysliteľnou súčasťou našich jedálničkov, ste zrejme už počuli. Nielenže nám dodávajú dôležité živiny, zároveň sú nosičom potrebných látok, ktoré naše telo následne použije tam, kde je treba. Jednou z týchto častí je práve aj metabolizmus, konkrétne podpora termického efektu. Tá ma na starosti výdaj energie pri žuvaní, prehĺtaní či trávení. Proteiny sa postarajú o to, aby ste nielen pociťovali menší pocit hladu, ale zároveň vaše telo spolu s metabolizmom pracovalo na plné obrátky. Štúdie dokonca dokazujú, že ľudia, ktorí príjmajú odporúčanú dávku bielkovín na deň, príjmajú menej kalórii a naopak viac spália. 

Prečítajte si: Nepodceňujte silu spánku. Dĺžka oddychu je priamo úmerná vášmu veku

Pozor na sedenie

Jednou z najväčších nevýhod homeofficov, ale aj celkovo prác v kancelárii, je nedostatok pohybu a príliš časté sedenie. Nie nadarmo tak sedavé práce odborníci prirovnávajú k fajčeniu. Aj keď nám neškodí konkrétne na pľúca, má mnoho nevýhod. Patrí medzi ne aj spomalenie metabolizmu kvôli zleniveniu tela a svalov. Ak máte sedavé zamestnanie, odporúča sa každú polhodinu vstať a prejsť sa aspoň na minútku, čím prekrvíte svoje telo, ale zároveň dostanete do pohybu aj žalúdok. 

Zelený čaj ako záchrana

Blahodarné účinky zeleného čaju poznali Číňania už tisíce rokov pred nami. Tento nápoj sa napriek tomu drží na vrchole obľúbenosti aj dnes. Niet sa čomu čudovať, ponúka radu priaznivých účinkov. Medzi najvýraznejšie je pomoc s metabolizmom, a tak ho často konzumujú najmä ľudia, ktorí sa túžia zbaviť nadbytočných kíl. Na to, aby ste však videli jeho účinky, je potrebné piť skutočne kvalitný čaj pripravený presne podľa inštrukcií. Tie kážu, že by nemal byť zalievaný vodou, ktorá má viac než 90 stupňov. Luhovať by ste ho mali nanajvýš päť minút, nakoľko po tomto čase začína strácať svoje blahodarné účinky. 

Ak to dodržíte, môžete sa tešiť. Hneď niekoľko výskumov totiž dokázalo, že pitie najznámejšieho čaju je pre naše telo skutočne prospešné. Okrem toho, že obsahuje minerály akými sú vápnik, draslík, horčík či karotén, pýšiť sa môže aj vitamínmi B,C a E. Za zmienku stojí aj látka ECGC, ktorá dokáže zrýchliť metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov a zároveň znižuje chuť na sladké.

Neprehliadnite: Aké je posledné jedlo dňa predtým, než idete spať? Od tohto času závisí aj to, koľko budete priberať

Intezívny tréning 

Vedeli ste, že na to, aby ste spálili čo najviac kalórii, nie je potreba mučiť sa brušákmi hodiny? Intervalové tréningy, ktoré môžete registrovať aj pod skratkou HIIT, ponúkajú možnosť rýchleho, no zároveň o to efektívnejšieho cvičenia. Podľa odborníkov práve takýto druh pohybu vie najlepšie nakopnúť našu myseľ, telo a v neposlednom rade aj metabolizmus. Pozor, to, že je sa jedná o krátke tréningy, neznamená, že ich musíte opakovať každý deň, práve naopak. Dajte svojmu telu priestor aj na regeneráciu, inak si môžete privodiť ťažkosti. 

- Najčítanejšie -