Presunúť na hlavný obsah

Aké je posledné jedlo dňa predtým, než idete spať? Od tohto času závisí aj to, koľko budete priberať

Chudnutie a diéty

Kedy by ste mali jesť posledné jedlo dňa, aby ste zbytočne nepriberali?

Dávno už neplatí, že by ste mali jesť najneskôr o piatej hodine popoludní a ísť spať hladní. Kedy si skutočne dopriať posledné jedlo dňa, aby ste boli fit, pokojne spali a neublížili štíhlej línii?

Nemusíte sa obávať zložitých výpočtov ani tabuliek - k ideálnemu času večere sa prepočítate celkom ľahko. Podstatné je nejesť ani veľmi neskoro, ale ani príliš skoro, teda niekoľko dlhých hodín pred zaspaním.  To by vás potom mohol v noci budiť hlad a ráno by ste sa prebúdzali unavení a slabí.  Dlhé hladovania a pokles krvných cukrov môže spôsobiť až závrate, mdloby, nechutenstvo alebo pocit nutkania na zvracanie.

Prečítajte si: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele

Doprajte odpočinok celému telu

Rozhodne nejedzte však ani tesne pred spanímKeď sa najete na noc, udržujete v chode tráviaci trakt vrátane pečene, čo sa môže negatívne prejaviť na regenerácii. Telo bude nútené v noci spracovávať dodanú stravu, bude ju navyše tráviť dlhšie ako cez deň, pretože mnoho orgánov je počas spánku v útlmovom režime. Aj efektivita spracovania energie bude odlišná a hrozí, že oveľa viac sa uloží do tukových zásob!

Po jedle však krásne zaspím... A priberiem

Keď sa najete, cítite sa unavení a máte pocit, že by ste v minúte zaspali? Zaspať po jedle môže byť skutočne jednoduchšie, pretože keď skonzumujete väčšie množstvo sacharidov, vzrastie hladina glukózy v krvi a organizmus vyplaví inzulín. Ten túto hladinu zníži zvyčajne na hodnotu nižšiu, než bola predtým, čo sa prejaví pocitom únavy a uľahčí zaspávanie. Napriek tomu tesne pred spaním radšej nejedzte. Glukóza, ktorá nie je energeticky využitá, sa premení na tuk a ten sa následne uloží.  A to sa samozrejme prejaví na priberaní na váhe.

Kedy teda večerať?

Ideálny čas na večeru je najneskôr hodinu až dve pred spaním - ak si dáte ľahko stráviteľné jedlo. Ak však zvolíte skôr niečo ťažšieho alebo si doprajete večeru bohatú na sacharidy (ovocie, cestoviny, zemiaky, pečivo a pod.), jedzte najlepšie tri hodiny predtým, než idete spať. Chodíte do postele okolo desiatej, môžete jesť o siedmej večer, ak si líhate až s polnocou, posuňte si večeru pokojne na deviatu.  Môžete si dokonca rozdeliť večeru na dve menšie, prvú si dať v päť alebo šesť hodín a druhú ľahšiu práve okolo deviatej.

V prípadnej druhej večere už ale skutočne šetrite sacharidmi, alebo to skúste úplne bez nich a dajte si napríklad niekoľko plátkov šunky, nízkotučný syr, ale bez pečiva, i zeleniny. Zvážte, ako ktoré potraviny trávite - ak je vám  po surovej zelenine ťažko, skúste ju aspoň zľahka tepelne upraviť, napríklad podusiť alebo ogrilovať.  Rovnako tak do strukovín pridajte bylinky proti nadúvaniu, aby vás v noci neťažilo.

S veľkosťou večere to nepreháňajte. Ak dodržiavate režim piatich jedál denne, potom by mal byť najväčší obed (asi 30% energetického príjmu), o niečo menšie by mali byť raňajky a práve večera (25%), ešte ľahšie potom dopoludňajšie jedno a olovrant (každá 10%). Večerou by ste mali doplniť zhruba okolo 400 kcal.

Radšej zeleninu než krajec chleba

A čo si teda dávať?  Večeru si nachystajte ľahkú, bez veľkej porcie sacharidov.  Aby ste dovolili telu čerpať energiu zo zásobných tukov, miesto rizota alebo špagiet uprednostnite miešanú zeleninu s kúskom syra, šunky, vajíčka alebo tuniaka. Zeleninu uprednostnite tú, ktorá obsahuje menej sacharidov, teda ako karfiol, baklažán, cuketa alebo špagetové tekvice, menej často aj sladké zemiaky.

Neprehliadnite: Najlepšie diéty po 35-ke podľa odborníka: Ak sa chcete vyhnúť biologickému starnutiu, jedzte nasledovné

Príde vám taká večera "hladná"? Skúste si spestriť jedálniček strukovinami - zasýtia vás vysokým obsahom bielkovín.  Môžete vyberať z pestrej ponuky druhov, vytvoríte z nich lacné pokrmy a ľahko sa pobijete aj s obávaným nadúvaním. Skúste jeden zo šiestich tipov na správnu večeru, ktorá netlačí v žalúdku a nevedie k priberaniu:

  • Celozrnný kuskus s paradajkami, olivovým olejom, syrom a bylinkami
  • Grilovaná zelenina s gréckym syrom a rozmarínom
  • Hummus s chilli a  zelerom
  • Kuracie karí s cícerom, bez prílohy
  • Šošovicový šalát s mrkvou
  • Špagety z tekvice so zeleninou (mrkva, paradajka, cuketa, pikantné korenie) a syrom

- Najčítanejšie -