Presunúť na hlavný obsah

Najlepšie diéty po 35-ke podľa odborníka: Ak sa chcete vyhnúť biologickému starnutiu, jedzte nasledovné

Chudnutie a diéty

Po 35. veku života dochádza k starnutiu a preto by ste mali jesť potraviny obsahujúce dostatok vitamínov, minerálov, omega mastných kyselín a vyvíjať harmonickú fyzickú záťaž. Poradíme vám, ako na to!

Podľa poznatkov amerických vedcov končí obdobie dokonalého obnovovania väčšiny buniek v ľudskom tele okolo 35. roku veku, začína teda biologické starnutie. Radím teda užívať potraviny obsahujúce dostatok vitamínov, minerálov, omega mastných kyselín (v rybách,  morských plodoch) a vyvíjať harmonickú fyzickú záťaž. Dopriať si môžete aj trochu kvalitného vína - denne sú zdravé dve až tri deci. Totiž v 40-tich rokoch môže mať žena v priemere o dvadsať percent svalovej hmoty menej ako v dvadsiatich.

V tomto veku tiež môžu nastávať rôzne hormonálne výkyvy, ktoré môžu spôsobiť zmeny v metabolizme a telesnej hmotnosti. Dochádza k zmene regulácie cukru v krvi, ženy sú viac ohrozené osteoporózou alebo osteoartritídou.

Zmeny v tele nezastavíte, čo ale môžete ovplyvniť, je vaša strava. Ženy môžu zmeniť svoj jedálniček tak, aby pomohli podporiť budovanie svalov, hormonálnu rovnováhu a tým aj dosiahnutie zdravej telesnej váhy.  Aké diéty sú teda po 35. roku najlepšie?

Čítajte tiež: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Stredomorská diéta

Stredomorská strava je skvelá pre zdravie srdca, pôsobí preventívne proti rakovine a cukrovke.  Neobmedzuje ani nevylučuje žiadne potravinové skupiny, namiesto toho podporuje všetko s mierou. Základom stredomorskej diéty sú zdravé tuky, morské plody a veľa zeleniny a ovocia. Nevyhýba sa ani vínu. Úbytok váhy prichádza pomalšie, neohrozuje ale vaše zdravie a tiež vám nehrozí obávaný jojo efekt.

Hlavné zásady

 • Miesto margarínu či masti používajte extra panenský olivový olej.
 • Základom stravy je čerstvá zelenina, jedzte ju ku každému jedlu.
 • Z mäsa majú jednoznačne prednosť ryby a mäso hydinové. Pre tepelnú úpravu opäť použite extra panenský olivový olej, koreňte čerstvými bylinkami.
 • Denne si môžete k jedlu naliať pohárik červeného vína.

Paleo diéta

Paleo diéta je založená na jedálničku lovcov-zberačov a odmieta všetky vymoženosti našej modernej doby, ako sú sladké tyčinky, polotovary, konzervanty alebo instantné polievky.
Je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, ktoré okrem podpory produkcie hormónov tiež zvyšujú pocit sýtosti.  Je bohatá na rastlinné i živočíšne bielkoviny, ktoré podporujú rast svalovej hmoty.  Redukuje tiež konzumáciu sacharidov, čo sa môže po päťdesiatke hodiť.

Čo jesť pri paleo diéte

Základom jedálnička je mäso, vajcia a ryby a prednosť majú tiež tuky. Mäso voľte radšej červené, ale kvalitné!  Rozhodne by ste sa nemali obmedziť na údeniny.  Tiež tuky majú v tejto diéte prednosť, avšak nie tie rastlinné.  Môžete si teda dať maslo, masť, avokádo a orechy.  Obilniny sú pri paleo diéte zakázané, rovnako ako strukoviny. Z ovocia voľte hlavne bobule - jahody, čučoriedky, maliny.  Zeleninu si doprajte ku každému jedlu.

Diéta tiež nepodporuje konzumáciu nám úplne prirodzených surovín, ako sú napríklad mlieko a mliečne výrobky, obilniny, strukoviny alebo zemiaky, a tak sa môže zdať, že nám naozaj veľmi variantov nezostáva. Strata nadšenia a chuti k dodržiavaniu zdravého jedálnička býva jednou z hlavných príčin, prečo ľudia pri tomto type diéty väčšinou nevydržia.

Clean eating

Poznáte koncept čistého stravovania (clean eating)? Je založený na vylúčení všetkých priemyselne spracovaných potravín. S nimi totiž do seba dostávame chemikálie, nezdravé tuky, cukry a soľ, ale nie dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. Z výživového hľadiska vlastne konzumujeme len prázdne kilojouly.

Naproti tomu, keď začnete jesť čisto, môžete čakať úbytok kilogramov (hoci budete pravdepodobne jesť viac ako predtým), čistejšiu pleť a lepšiu kvalitu vlasov.  Budete sa cítiť silnejší, mať viac energie a lepšie spať. V poslednej dobe sa tento spôsob stravovania spája aj so zlepšením trávenia, znížením krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi aj s lepšou psychickou kondíciou.

Mohlo by vás zaujímať: Naštartujte si imunitný systém: Pomôže to nielen vášmu zdraviu, ale aj telu a figúre, vraví lekárka

Princípy čistého stravovania

 • Jedzte 5-6 menších porcií denne.
 • Jedzte každé 2-3 hodiny.
 • V každom jedle kombinujte bielkoviny a komplexné sacharidy.
 • Pite minimálne 2 l čistej vody denne.
 • Nikdy nevynechávajte jedlo, hlavne raňajky!
 • Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným, rafinovaným potravinám, najmä bielej múke a cukru.
 • Vyhýbajte sa všetkým nasýteným a transmastným tukom.
 • Vyhýbajte sa cukrom sladeným limonádam a alkoholu.
 • Konzumujte adekvátne množstvo zdravých tukov každý deň.
 • Vyhýbajte sa všetkým kalorickým potravinám, ktoré nemajú pre vaše telo žiadnu nutričnú hodnotu (obsahujú tzv. prázdne kalórie).
 • Dbajte na príjem čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú veľké množstvo vlákniny, vitamínov a enzýmov.
 • Držte sa vhodných veľkostí porcií.

- Najčítanejšie -