Presunúť na hlavný obsah

Ideálna diéta bez jojo efektu: Vďaka nej zhodia aj ľudia, ktorí nemajú pevnú vôľu

Chudnutie a diéty

Aj vy patríte medzi milovníkov jedla, no napriek tomu túžite po dokonalej postavičke? Ak ste odpovedali dvakrát áno, práve pre vás bude táto diéta ideálnou voľbou. Chudnú vďaka nej totiž aj tí, ktorí diétovať nevedia.

Stravovanie bez väčších obmedzení

Vo viacerých kultúrach a náboženstvách, dokonca aj v tom našom,  bolo pôstne obdobie uznávanou tradíciou, na ktorú nedali predkovia dopustiť. Možno práve preto, v tom čase neskloňovali slovíčko obezita, tak často ako dnes. No a ako to už býva, k dobrému sa väčšinou vraciame. A presne na tomto princípe je založená tzv. pôstna alebo vyvyžovacia diéta diéta. 

Táto diéta je založená na dvoch pôstnych dňoch a piatich úplne normálnych dňoch. Dokonca aj v období pôstnych dní však nedržíte absolútnu hladovku.

Prečítajte si tiež: 4 spôsoby ako minimalizovať na svojom tele tuk: Pár centimetrov rozdiel vám zmení postavu na nepoznanie

Jediný rozdiel je v to, že počas spomínaných bežných 5 dní má byť váš denný príjem maximálne 2000 kalórií a počas zostávajúcich dvoch maximálne 500 kalórií. 

Ideálne je, aby oba pôstne dni nasledovali za sebou. To čo jete, záleží v podstate na vás. Podstatné je dodržať daný denný príjem. Čo sa však týka príjmu tekutín, odporúča sa, aby ste siahali len po vode a bylinkových čajoch. Vynechajte alkohol, kávu si dopreajte len v 80 mg prijatého kofeínu denne. 

"Takýto spôsob stravovania dokáže človek dodržiavať aj z dlhodobého hľadiska, nakoľko ho značne neobmedzuje. Za deväť týždňov takouto úpravou stravy dokážete schudnúť okolo 8 kilogramov. A čo je skvelé, nakoľko sa to pravdepodobne napokon stane vašim životným štýlom, pravdepodobnosť jojo efektu je naozaj nízka," hovorí Mgr. Emil Turáni, fitness tréner.

Neprehliadnite: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

Príklad jedálnička na tri dni:

1. deň

  • Raňajky: biely jogurt s jahodami
  • Obed: burger z hovädzieho mäsa, batátovo - zelerové hranolky, paradajky a listový šalát
  • Večera: hustá mrkvová polievka

2. deň

  • Raňajky: ovsená kaša s kúskami 80% čokolády a malinami
  • Obed: domáca syrová pizza
  • Večera: vývar bez rezenacov

3. deň

  • Raňajky: acidko
  • Obed: pečená ryba na grile, batátové pyré so zeleninou
  • Večera: polievka zo suchého hrachu

- Najčítanejšie -