Presunúť na hlavný obsah

Nepodceňujte silu spánku. Dĺžka oddychu je priamo úmerná vášmu veku

Lifestyle

Strávime ním až tretinu nášho života, no napriek tomu väčšina z nás spí zle. Ako na ten pravý spánok, ktorý nám prinesie čo najviac benefitov?

Vedci, ako aj doktori, sa zhodujú na tom, že neexistuje žiaden jednotný čas, ktorý by určil, koľko hodín spánku je potrebných. Každé ľudské telo je totiž individuálne a to, čo vyhovuje jednému človeku, nemusí tomu druhému. Napriek tomu však existujú vyrátané priemery, ktoré určujú ideálne rozmedzie oddychu a zaručujú skutočne kvalitný spánok.

Prieskumom, ktorý prichádza s odporúčanými číslami, prišla nadácia Nation Sleep Foundation. Podľa nich je spánok priamo úmerný nášmu veku a životnému odbobiu, v ktorom sa nachádzame. Zatiaľ čo teenagri potrebujú ešte tých 8 až 10 hodín spánku, dospelí by si mali hodinu ukrátiť. Aj prebytok spánku totiž na človeka vplýva negatívne. 

Novorodenci (0-3 mesiace ): 14-17 hodín
Dojčatá (4-11 mesiacov):  12-15 hodín
Batoľatá (1-2 roky):  11-14 hodín
Predškoláci (3-5): 10-13 hodín
Deti v školskom veku (6-13):  9-11 hodín
Teenageri (14-17): 8-10 hodín
Adolescenti (18-25):  7-9 hodín
Dospelí (26-64):  7-9 hodín
Starší dospelí (65+):  7-8 hodín

Prečítajte si: Aké je posledné jedlo dňa predtým, než idete spať? Od tohto času závisí aj to, koľko budete priberať

Nedostatok spánku

Ak spíte príliš málo, alebo naopak v nesprávnom časovom internavale (pozn. redaktora, najkvalitnejší spánok je medzi polnocou a treťou hodinou v noci), je vysoko pravdepodobné, že si vaše telo neoddýchne ani so šlofíkom v obývačke, ktorý mu doprajete počas dňa. Riskujete tým hneď niekoľko negatívnych vplyvov a zdravotných problémov. Medzi najčastejšie dôsledky nedostatku spánku patria problémy so srdcom, depresie, znižovanie metabolizmu či starnutie pokožky. Nehovoriac o tom, že sa ukrácate o energiu, ktorú potrebujete nasledujúci deň.

Príliš veľa spánku

Tak, ako škodí aj nedostatok spánku, ani príliš veľa oddychu nie je výhrou, práve naopak. Štúdia, publikovaná v odbornom časopise European Herat Journal naznačuje, že ľudia so šesť až osemhodinovým spánkom boli zdravší ako tí, čo spali dlhšie. Osoby, ktoré si dopriali osem až deväťhodinový spánok mali o 5 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení a predčasnej smrti. Tí, ktorí spia desať a viac hodín zvyšujú riziko dokonca až o 40 percent. Treba však podotknúť, že ľudia, ktorí spia dlho sú spravidla práve tí menej aktívnejší a často aj presadzovači nevhodného životného štýlu, ktorý zahŕňa fajčenie, konzumáciu alkoholu a už spomínaný nedostatok pohybu.

Neprehliadnite: Potraviny, ktoré vám pomôžu viac ako klasické vitamíny: Lekárka prezradila, v čom to je