Presunúť na hlavný obsah

Trápi vás nafúknuté bruško? Vyskúšajte jednoduché triky, kvôli ktorým ho zaručene spľasnete

Lifestyle

Stretla sa s ním každá z nás. Nafúknuté brucho, ktoré sa dokáže v priebehu niekoľkých minút zmeniť na balón často sprevádzaný aj bolesťami, nie je žiadnou raritou. Ako sa s ním však popasovať?

Banány

Znie to ako paradox, že? Banány, ktoré sa väčšinou odporúčajú pri hnačke a iných podobných problémoch, majú aj inú radu výhod. Jednou z nich je aj to, že sú skvelým zdrojom exgtra vlákniny, ktorá dokáže dať črevá do pohybu takmer okamžite. Zrelé banány pomáhajú pri trávení, spomínanom pohybe čriev a dokonca aj pri regulácii hladiny plynov, ktoré spôsobujú práve nepríjemné nadúvanie a veľké, boľavé bruško. V tomto prípade je však veľmi dôležité spomenúť, že je skutočne podstatné, aký druh banánu jete. Zatiaľ čo ten zrelý pôsobí ako prvá pomoc a dokáže zázraky, zelené, nedozreté ovocie obsahuje príliš veľa škrobu. A práve z neho vás môže následne nadúvať ešte viac!

Prečítajte si: Ovocie, z ktorého sa najviac priberá. Možno budete prekvapení, ale niektoré veci robíte presne naopak

Čaje ako záchrana

Počuli ste o feniklovom či mätovom čaji v súvislosti s trávením? Vedci, ako aj obyčajné ženy považujú tieto bylinky za hotový zázrak. Okrem toho, že pôsobia skvelo na prevenciu a dokážu rozpohybovať náš tráviaci systém, slúžia ako skvelí SOS zachráncovia. Už pár minút po vypití čaju by ste mali pocítiť úľavu. Pozor, je však mimoriadne dôležité dodať, že by ste v tomto prípade mali používať naozaj kvalitné zmesi bylín a žiadne nekvalitné sáčkové čaje. Samozrejmosťou je aj to, že sladidlá by v tomto prípade mali ísť úplne bokom. V skutočnosti by vám totiž mohli ešte viac priťažiť.

Jednoduché cviky

Aj keď sa vám počas stavu, kedy sa môžete ledva hýbať, nechce skutočne nič iné než počkať na úľavu, odporúčame vám vyskúšať niekoľko jednoduchých cvikov. Nejedná sa o žiadne náročné brušáky, práve naopak. Na začiatok sa vám stačí prejsť hoci aj po byte. Ak pocit nafúknutého bruška neodchádza a stále trpíte bolesťami, odporúčame jedno zo základných cvičení, ktoré sa používa aj v jóge. Oproti sa o stenu, pričom sa zhlboka nadýchnite. Pomaly začnite vydychovať, pričom by ''vypúšťanie'' vzduchu malo trvať aspoň 10 sekúnd. Ak vám to pomôže, môžete sa pri ňom mierne nakláňať dopredu. Zopakujte aspoň trikrát - vtedy by sa mal všetok prebytočný vzduch, ktorý vie urobiť v tele šarapatu, poriadne uvoľniť.

Neprehliadnite: Najúčinnejšie spaľovače tuku: Toto implementujte do jarného jedálnička

Prevencia je základ

Pravidelné nafukovanie bruška môže mať viacero dôvodov. Väčšinou sa však jedná o nerovnováhu v črevnej mikroflóre, kedy je najefektívnejšie práve jedno riešenie - a to probiotiká. Či ich chcete príjmať v prírodnej forme pomocou potravy alebo pomocou tabletiek, je skutočne na vás. Faktom však je, že by mali byť pravidelnou súčasťou vašich jedálničkov, či už bojujete s nadúvaním alebo nie. Tie najlepšie a najefektívnejšie probiotiká by mali obsahovať mikróby Lactobacillus acidophilus, reuteri a Saccharomyces boulardii. Všetky tieto mikróby môžete nájsť najmä v mliečnych výrobkoch, ale aj v kyslej kapuste.

- Najčítanejšie -