Presunúť na hlavný obsah

Tento vitamín je pre telo potrebný viac, než kedykoľvek predtým. Získať ho nemusíte len zo stravy

Lifestyle

V období, kedy máme oslabenú nielen imunitu, ale aj psychickú pohodu, je mimoriadne dôležité dbať ohľad na prevenciu.

Vitamín C alebo odborne zvaná tiež kyselina askorbová, má pre človeka obrovský význam. Okrem toho, že zohráva dôležitú úlohu pri budovaní našej imunity, má za sebou aj mnoho iných procesov - medzi nimi aj vstrebávanie železa, starostlivosť o správne reakcie v pečeni či tvorbu kolagénu, vďaka ktorému si udržujeme pevnú a krásnu pokožku, ale zároveň aj kĺby. Niet sa tak čudovať tomu, že práve tento vitamín je ľuďmi najvyhľadávanejším. Jeho nedostatok sa prejavuje rôzne a hneď v niekoľkých odvetviach. Zatiaľ čo niektorí ľudia sú náchylní na nakazenie sa bakteriálnymi a vírusovými infekciami, tí druhí majú zhoršený psychický stav kvôli zníženej tolerancii stresu. Častými príznakmi býva tiež únava, srdcovo-cievne ťažkosti a mdlosť.

Prečítajte si: Chlorofyl ako zelený zázrak: Eliminuje hmotnosť, čistí telo a vypína pleť

Ako ho dopĺňať? 

Mnoho ľudí sa snaží vitamín C hľadať najmä v každodennej strave, prípade doplnkoch, ktoré zabezpečujú zvýšenú dávku. Napriek tomu, že je to prvou, často odporúčanou radou odborníkov, existujú aj iné riešenia. V tejto hektickej dobe, ktorá prináša najmä zvýšenú psychickú záťaž, čoraz viac odborníkov odporúča instantné aplikovanie céčka.

„Keďže ľudský organizmus nedokáže vytvárať vitamín C musí ho preto získavať z vonkajších zdrojov, teda z ovocia a zeleniny alebo iných potravín, ktoré sú obohatené o vitamín C.Ak ho príjmeme v strave, vstrebáva sa v hornej časti tenkého čreva pomocou transportérov, ktoré sú však limitované. Ak však podávame vitamín C infúziami, najmä vysokodávkové C, vieme zvýšiť jeho hladinu 10krát,'' uvádza klinika Envy pod vedením Natálie Selvekovej.

Ak má teda céčko pôsobiť preventívne, je potrebná jeho aplikácia žillou - teda intravenóunym podaním. Zákroky, ktoré podstupuje najmä v tejto dobe čoraz viac ľudí, sa konajú približne na tri-štyrikrát s odstupom jedného týždňa. To znamená, že už v priebehu mesiaca má vaše telo pomerne slušnú zásobu vitamínu, ktorý dokáže sprostredkovať. Predávkovanie nie je možné, nakoľko sa zvyšok céčka vylučuje prevažne močom.

Neprehliadnite: Má vaše telo dostatok vitamínu D? Jeho prítomnosť je dôležitou ochranou voči chorobám, vrátane korony

- Najčítanejšie -