Presunúť na hlavný obsah

6 jednoduchých krokov k jarnému chudnutiu: Je čas rozmyslieť si postupné zmeny vo svojom jedálničku

Chudnutie a diéty

Jar znamená zrod nového života a je dobrým obdobím nových začiatkov. Môžete postupne začať so zdravšou životosprávou, väčšom množstve pohybu a chudnutím. Predlžujúce sa dni k tomu dávajú príležitosť, a to samozrejme platí nielen pre ženy.

Detoxikácia pomôže naštartovať organizmus

Doba čakania na jar môže byť dobou, kedy si rozmyslíte postupné zmeny vo svojom jedálničku.  Zatiaľ čo v zime mnohí z nás občas siahnu po nejakej nezdravej potravine plné jednoduchých sacharidov a tukov, aby prežili tmavé a sychravé dni, jar nás dokáže nakopnúť k pozitívnym zmenám. Využite ich.

Snaha vyzerať po zime pekne aj v priliehavom oblečení môže byť dobrou motiváciou, ale pamätajte si, že to robíte hlavne sami pre seba. Pre svoj dobrý pocit, preto, aby ste boli vnútorne spokojní so sebou. Dobrým krokom pre začiatok je detoxikácia organizmu. Väčšina z nás počas zimy občas zjedla niečo nezdravé a teraz je najvyšší čas pomôcť žalúdku, črevám, pečeni i obličkám k očiste. Nejde však o detoxikáciu ako takú, ale o využitie kvalitných potravín so zvýšeným množstvom vlákniny.

Čítajte tiež: Tri najproblematickejšie potraviny zodpovedné za priberanie: Vylúčte ich z jedálnička a do 4 týždňov uvidíte výsledky

Zamerajte sa na pitný režim a zeleninové jedlá

Nemusíte praktizovať nejaké drastické kúry ako pôsty, ale skúste začať aspoň odľahčovacími ovocnými a zeleninovými dňami. Prispôsobte si režim detoxikácie svojim potrebám. Predovšetkým počas detoxikačných dní však dodržujte pitný režim. Mali by ste vypiť 2,5-3 litre tekutín alebo i viac.  Základom je čistá kvalitná neperlivá voda, ktorú môžete ochutiť šťavou z citróna a doplniť bylinkovými čajmi, zeleninovými šťavami.

Stavte na ľahkú stravu plnú zeleniny, odpustite si tučné, vyprážané a sladké jedlá.  Sami uvidíte, že s pribúdajúcim slniečkom na ne už nebudete mať takú chuť, ako predtým. Detoxikácia vám pomôže naštartovať metabolizmus.  Chudnutie bude oveľa jednoduchšie.

Základom chudnutia je vyrovnaná psychika

Hovorí sa, že chudnutie začína v hlave, a to platí.  Základom procesu chudnutia je psychika.  Práve preto sa mnohým ľuďom zle chudne v zime, kedy sú dni krátke a je skoro tma.  Nedostatok slnečného svitu má na náladu človeka negatívny vplyv.  A veľa ľudí hľadá liek na zlú náladu práve v jedle.  Chlad zároveň dáva pokyn telu, aby počas zimy dopĺňalo energiu, aj keď ju vlastne nepotrebuje. Z toho pramení chuť na teplé a kaloricky výdatné jedla.

Väčšinou tiež máte v zime menej pohybu ako v lete, metabolizmus sa spomaľuje. Na jar sa ale situácia mení.  S prebúdzajúcou sa prírodou sa prebúdza aj človek.  Má oveľa väčšiu chuť vyraziť von, hýbať sa.  Proces jarného chudnutia totiž nie je o tom, že by metabolizmus človeka fungoval inak v zime a inak na jar.  Môže za to práve hlava, mozog, ktorý si uvedomuje zmeny ročných období.

Využívajte miestne sezónne potraviny

Keď vo vás prvé jarné slnečné lúče prebudili túžbu byť o nejaké to kilo ľahšie, nenechajte si ju vziať.  Recept, ako schudnúť, bude teraz o poznanie jednoduchší práve preto, že váš mozog funguje už v jarnom režime.  Sústreďte sa teraz hlavne na to, aby ste si vytvorili pestrý jedálniček. Predovšetkým si uvedomte, že hladovať alebo sa radikálne obmedzovať v jedle neznamená to isté ako zdravo chudnúť.

Vo svojom jedálničku na chudnutie môžete využívať lokálne sezónne potraviny.  Jar si priamo hovorí o šaláty, napríklad tých z naklíčených semien alebo mladých výhonkov. Stavte na naklíčené strukoviny.  Nezabúdajte ale ani na mladý a čerstvý petržlen, pažítku, listovú zeleninu ako špenát, mangold, rôzne bylinky.  Mnohí z nás tiež podceňujú kyslú kapustu. 

Bez pohybu zhadzovanie nepôjde

Úprava jedálnička smerom k zdravým sezónnym potravinám je síce dôležitá, ale bez pohybu by k žiadnemu chudnutiu jednoducho nedošlo. V súvislosti s tým, ako sa predlžujú dni a svetlo vydrží dlhšie do večera, sa vaša chuť k cvičeniu zvyšuje.

Môžete minimálne viac chodiť.  Ak ste v zime za tmy nemali na prechádzky náladu, teraz s jarou sa to zmení.  Pomôže tomu aj časový posun, večer bude dlhšie vidieť a vás to po skončení pracovnej doby ešte zláka na krátku prechádzku.  Vrátite sa domov osviežení a s lepšou náladou. 

Možno vás chytí aj chuť si ráno zabehať alebo ísť do práce pešo, teda ak nepracujete na druhom konci mesta.  Nebráňte sa tomu.  Chôdza je pre človeka tým najprirodzenejším pohybom a je našou chybou, že málo chodíme.

Neprehliadnite: Kombinácie potravín, ktoré zdvojnásobia vaše chudnutie: Nahromadené tuky na bruchu sa ihneď začnú rozpúšťať

Pre zhrnutie a prehľad ponúkam 6 jednoduchých krokov k jarnému chudnutiu:

 1. Detoxikácia

Niektorí odborníci sú toho názoru, že detoxikácia nie je pre telo príliš prínosná, iní ale zastávajú názor, že krátka a správne vykonaná detoxikácia telu veľmi pomôže. Nemýľte si detoxikáciu s hladovkou.  Ide totiž o to vybrať správne a zdravé potraviny a špeciálne tekutiny, ktoré rozprúdia lymfu a toxíny nazbierané v organizme cez celú zimu z tela vyženú.  Pred detoxikáciou sa ale radšej poraďte s lekárom.

 2. Relax

Neveríte? Verte!  Aj pri odpočinku môžeme telo prinútiť k chudnutiu.  A ani to toľko nebolí. 

 3. Jedálniček

Pretože je na jar chudnutie ľahšie, väčšine žien stačí len pozmeniť jedálniček a tie dve tri kilá nabrané pojedaním dobrôtok pri krbe budú ihneď dole. Do jedálnička určite zaraďte tiež zeleninové šťavy a celozrnné pečivo. Jedzte veľa potravín s vysokým obsahom vlákniny, tá totiž spomaľuje trávenie a tak vám dlhšie vydrží pocit sýtosti a podporuje peristaltiku čriev.

 4. Pitný režim

Aj keď sa vám to môže zdať ako hlúposť, správny pitný režim naozaj patrí k chudnutiu. Najlepšie je nesýtená voda (hlavne tá z kohútika) alebo bylinkové čaje. Niektoré bylinkové zmesi navyše podporujú chudnutie, inšpiráciu môžete hľadať u bylinárov.

 5. Kozmetika

Aj keď chudnúca kozmetika má len malú zásluhu na celkovej strate kilogramov, napriek tomu ju nemôžem nespomenúť. Krémy na celulitídu naozaj obsahujú látky, ktoré vám pomôžu sa jej zbaviť, ale pravdepodobne viac zásluhy na tom bude mať pravidelná masáž, ktorú pri mazaní postihnutých partií vykonávate.  No a funguje aj placebo efekt.

 6. Pohyb

Základným pohybom na jar je chôdza, ešte lepšie nordic walking.  Konečne sa nemusíte potiť v posilňovni (teda ak ste tam cez zimu vôbec chodili), ale čas môžete tráviť na čerstvom vzduchu.  Skvele poslúži aj jazdenie na bicykli alebo jazda na in-line korčuliach.  A nezabúdajte ani na beh.

- Najčítanejšie -