Presunúť na hlavný obsah

Patríte k nočným jedákom? Toto sú najlepšie potraviny od odborníka na výživu, ktoré si môžete bez výčitiek dopriať

Zdravie a relax

Nočný hlad prepadne z času na čas každého. Poznáte to... prehadzujete sa na posteli, nemôžete zaspať, rozhodnete sa zbehnúť si po nejaké občerstvenie do chladničky či tajnej poličky so sladkým pre prípad núdze. Tu je niekoľko tipov, akou zdravšou variantou ich naplniť, keď vás hlad prepadne opäť.

Počuli ste to, čítali ste o tom všetci už veľa krát... Nočné jedenie je náš nepriateľ. Spôsobuje stres, prejedanie, obezitu, nezdravý návyk... Aké sú však oveľa zdravšie potravinové varianty, ak už sa nočnému hladu neviete ubrániť? Prezradí vám to odborník na výživu, ktorého oslovil portál lifehack.org. 

Morka

Ak nie ste práve vegetarián, morku máte asi celkom radi. Nie je len veľmi chutná, ak ju dobre pripravíte, ale aj veľmi výživná. Obsahuje veľa bielkovín a málo tukov, preto vás dobre a kvalitne v noci zasýti. Obsahuje tiež množstvo vitamínov a výživnú zlúčeninu selén, ktorý sa pokladá za antioxidant a hrá dôležitú rolu pri správnom fungovaní štítnej žľazy.

Mohlo by vás zaujímať: Urobte zbytočnému prejedaniu STOP-ku: Ak do jedálnička zahrniete túto potravinu, po mesiaci uvidíte výsledky

Ryba

Tu si prídu na svoje aj vegetariáni. Skvelou voľbou sú tučné ryby ako losos, tuniak, makrela. Sú zároveň považované za zdravé pre vysoký podiel vitamínu D. Ten pomáha telu regulovať hladinu vápnika a je prospešný pre obličky, prištítne telieska, pokožku atď. Samozrejmosťou sú omega-3 mastné kyseliny, ktoré môžu slúžiť ako protizápalové látky a sú prospešné pre mozog. Dokonca sa ukázalo, že sú schopné zvýšiť produkciu serotonínu v nervovom systéme, a tým zlepšiť aj spánok

Biela ryža

Biela ryža je len čistá ryža bez otrubov a klíčkov. Obsahuje však stále množstvo vhodných živín ako je tiamín, folát a mangán, a preto je skvelá ako neskoré večerné jedlo. Má zároveň vysoký glykemický index, môže teda urýchliť proces zaspávania

Banány

Áno, aj ovocie ako banány si môžete v noci dopriať. Nielenže skvele chutia, ale sú aj bohaté na zlúčeniny draslíka a tryptofánu, čo z nich robí jedno z najlepších jedál na večer/ noc. Tryptofán je vlastne proteín, ktorý hrá dôležitú rolu pri relaxácii, ktorá je zase dobrým základom pre kvalitný spánok.

Čítajte tiež: Táto potravina funguje ako dokonalý spaľovač tukov: Doprajte si ju počas dňa v tomto čase a zvýšite jej pozitívny účinok

Teplé obilniny

Obilniny sú skvelým zdrojom vlákniny. Taký ovos obsahuje aj pôsobivé množstvo melatonínu, ktorý zlepšuje spánok. Napr. pred spaním je dobrou voľbou horúca misa cereálií a možno aj celozrnných výrobkov. Neobsahujú veľa kalórií a s najväčšou pravdepodobnosťou vďaka nim aj dobre zaspíte. 

Jogurt

V jogurte je prítomný vápnik, ktorý je pre telo nevyhnutným minerálom. Naše telo tiež potrebuje vápnik na výrobu melatonínu z tryptofánu. Ak sú hladiny vápnika nízke, zníži sa produkcia melatonínu - a teda môžete mať aj spánok nízkej kvality. Jogurt obsahuje aj kazeín. Kazeín údajne zmierňuje ranný hlad. Preto je nesladený jogurt aj skvelým občerstvením a jedným z najlepších jedál na večer aj v noci. 

Vajcia

Vajcia sú skvelým zdrojom bielkovín a neobsahujú veľa kalórií. Ako neskoré večerné občerstvenie sú preto rovnako vhodnou voľbou. Sú nenáročné na prípravu a môžete ich kombinovať s mnohými ďalšími druhmi občerstvenia. Tiež obsahujú vyššie spomínanú látku tryptofán, preto môžete po nich tiež ľahšie zaspať. 

Neprehliadnite: Štyri potraviny, ktoré vymažte z jedálnička, ak nechcete vypuklé brucho: Následne si zmerajte obvod pásu

Med 

Med zbieraný zo včiel je výživný a neobsahuje veľa kalórií. Je všeobecne známe, že je schopný zvýšiť tiež produkciu melatonínu v tele človeka. Ten, ako sme tiež už vyššie spomínali, má pozitívny vplyv na kvalitný spánok. Nielen tak pre nič za nič si ľudia odjakživa zvykli dávať na dobrú noc pohár teplého mlieka s medom, keď nemohli zaspať. Robíte to aj vy? 

Patríte aj vy k nočným "jedákom"?

spolu hlasovalo 279 ľudí

Áno
181
Nie
98

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe