Presunúť na hlavný obsah

Probiotiká podporujú zdravú rovnováhu baktérií: Dokážu redukovať alergie aj ekzémy

Zdravie a relax

Stále väčšie množstvo štúdií ukazuje, že nerovnováha baktérií v našom tráviacom systéme je spojená s celkovým zdravím a chorobami. Práve probiotiká podporujú zdravú rovnováhu črevných baktérií a spájajú sa s viacerými zdravotnými benefitmi.

Ako informuje magazín Marie Claire, probiotiká sú živé organizmy, ktoré nášmu telu prinášajú viaceré zdravotné výhody, ale len v primeranom množstve. Môžeme ich získať z potravín pripravených bakteriálnou fermentáciou alebo v podobe výživových doplnkov. Najobľúbenejšími potravinovými zdrojmi sú jogurt, kefír, kyslá kapusta, tempeh a kimchi. 

Probiotiká pomáhajú vyvážiť priateľské baktérie v tráviacom systéme

Nerovnováha v tráviacom systéme znamená, že v ňom prebýva viac zlých baktérií než dobrých. Môže sa to stať aj vplyvom ochorenia, alergie, obezity, zlého stravovania či ako dôsledok duševnej nepohody. Probiotiká, ktoré patria medzi tie dobré, ktoré dokážu prirodzenú rovnováhu črevných baktérií obnoviť. 

Mohlo by vás zaujímať: Probiotiká majú silu vašu tvár omladiť: Neverili by ste, koľko rokov vám dokáže ubrať starostlivosť o pleť

Probiotiká môžu pomôcť predchádzať hnačke alebo ju aj liečiť 

Hnačka je bežným vedľajším účinkom užívania antibiotík, ktorému sa z času na čas človek jednoducho nevyhne. Práve antibiotiká môžu negatívne ovplyvniť rovnováhu dobrých a zlých baktérií v črevách. V jednej štúdii vedci zistili, že užívanie probiotík znižuje hnačku spojenú s antibiotikami o 42%. Dokonca probiotiká môžu pomôcť aj pri iných formách hnačky, ktoré nie sú spojené s antibiotikami. Napr. kto trpí nevoľnosťami z cestovania, mal by si doplniť probiotiká. 

Probiotické doplnky zlepšujú niektoré stavy duševného zdravia

Čoraz viac štúdií spája zdravie čriev aj s duševným zdravím. Výsledkom výskumov je, že probiotiká môžu zlepšiť niektoré poruchy duševného zdravia ako je napr. úzkosť, depresia, autizmus, obsedantno-kompulzívna porucha. Ide predovšetkým o kmene Bifidobacterium a Lactobacillus. Napr. užívanie probiotických doplnkov u skúmaných ľudí po dobu 8 týždňov znížilo hladiny depresie a znížené hladiny C-reaktívneho proteínu (ukazovateľ zápalu) a hormónov, ako je inzulín. 

Čítajte tiež: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele

Niektoré probiotické kmene môžu pomôcť udržať zdravé srdce

Niektoré zlé baktérie produkujúce kyselinu mliečnu môžu znižovať hladinu dobrého cholesterolu rozkladom žlče v čreve. Prioritná funkcia žlče v našom tele je rozkladať tuky. Probiotiká môžu pomôcť udržať zdravé srdce znížením tohto „zlého“ cholesterolu. Konzumácia probiotík môže tiež znížiť krvný tlak, ale pri dlhodobejšom užívaní. 

Probiotiká môžu znížiť závažnosť niektorých alergií a ekzémov

Niektoré probiotické kmene môžu znížiť závažnosť ekzému u detí a dojčiat. Jedna štúdia zistila, že symptómy ekzému sa zlepšili u dojčiat kŕmených probiotickým mliekom v porovnaní s kojencami kŕmenými mliekom bez probiotík. Iná štúdia sledovala deti žien, ktoré počas tehotenstva užívali probiotiká. Tieto deti mali o 83% nižšie riziko vzniku ekzému v prvých dvoch rokoch života. Niektoré probiotiká môžu tiež znížiť zápalové reakcie u ľudí s alergiou na mlieko alebo mliečne výrobky. 

Neprehliadnite: 6 nepriateľov imunity: Ak máte pocit, že váš organizmus je vyčerpaný, zaraďte do jedálnička tieto potraviny

Probiotiká vám môžu pomôcť pri chudnutí  

Niektoré štúdie hovoria aj to, že niektoré probiotiká napríklad zabraňujú vstrebávaniu tukov z potravy v čreve. Tuk sa potom vylučuje prirodzenou cestou a neukladá sa. Probiotiká nám tiež môžu pomôcť sa cítiť viac sýty, spáliť viac kalórií. Je to čiastočne spôsobené zvýšením hladín niektorých hormónov, ako je GLP-1. Avšak ako magazín dodáva, na objasnenie konkrétnejšej súvislosti medzi probiotikami a hmotnosťou je potrebných viac štúdií.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe