Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Pandémia ovplyvnila aj naše podvedomie: Veľa z nás má skutočne živé sny o nej: Viete, prečo?

Lifestyle

Pandémia koronavírusu ovplyvnila všetky aspekty nášho života. Neverili by ste, ale aj to, o čom snívame. Náš mozog podvedome pracuje a plodí ťažké sny z tejto bizarnej doby, v ktorej žijeme. Prečo je tomu tak? Čítajte a dozviete sa...

Nový fenomén, sny o pandémii

 „Ronald Reagan zaparkoval na obrubník svojím elegantným čiernym autom, spustil tónované okno a pokynul Lancovi Wellerovi, autorovi románu Divočina, aby sa k nemu pridal. Dlho mŕtvy prezident odprevadil Wellera do obchodu s komiksami, ktorý bol nabitý každým možným titulom, aký kedy Weller chcel, ale skôr než stihol uskutočniť nákup, Reagan vytiahol peňaženku a odišiel von dverami.“ Ako informuje National Geographic, toto je jeden zo snov spisovateľa Wellera, ktorý patrí medzi 600  predstavených ľudí v rámci jednej štúdie, ktorí tvrdia, že prežívajú nový fenomén, sny o pandémii koronavírusu.

Mohlo by vás zaujímať: 10 najúžasnejších faktov o snoch, ktoré vyrážajú dych: Kapacita mozgu nám na pochopenie nestačí!

Pandémia nás ochudobnila o dostatok inšpirácie 

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla do našich spoločenských aktivít, na ktoré sme boli zvyknutí. Obmedzila náš pohyb, slobodu, možnosť relaxovať spôsobom, ktorí máme radi. Vytrhla nás zo svojho obvyklého módu, prostredia, donútila nás sociálne sa na čas dištancovať  a v konečnom dôsledku nás ochudobnila aj o dostatok inšpirácie. Odborníci pre National Geographic tvrdia, že práve toto spôsobilo, že snívajúci ľudia tak musia pre nedostatok inšpirácie čerpať zo svojho podvedomia ťažšie témy z ich minulosti: „V prípade Wellera sa jeho dlhoročná posadnutosť komiksami spojila s neustálym prechádzaním politických príspevkov na Twitteri, aby si vymyslela surrealistickú scénu, ktorú interpretoval ako komentár k ekonomickým úzkostiam sveta,“ objasňuje magazín. 

Pandémia vyvoláva veľa stresu a úzkosti

Ťaživým snom o pandémii podľahli mnohí. Veda už dlho naznačuje, že obsah našich snov a emócie súvisia s našou prítomnosťou, v ktorej žijeme: „Bizarné sny nabité symbolikou umožňujú snívajúcim prekonať v bezpečí svojho podvedomia intenzívne spomienky alebo každodenné stresy. Nočné mory môžu byť na druhej strane varovnými signálmi úzkosti, ktoré by sme v bdelom stave inak nemuseli vnímať,“ dodáva magazín. Ako ďalej prezrádza Patrick McNamara, odborník na sny pôsobiaci na Bostonskej univerzite: „Normálne používame spánok a sny REM na zvládnutie intenzívnych emócií, najmä negatívnych. Je zrejmé, že táto pandémia vyvoláva veľa stresu a úzkosti.“

Čítajte tiež: Nepochopený sen je ako neprečítaný list: Ako ho správne vyložiť?

Pandemickým snom podliehajú najmä ľudia v epicentre, zdravotníci

Nepandemické sny si človek zvyčajne skoro nepamätá. Ak áno, tak len chvíľu po prebudení. Avšak, kvôli izolácii a stresu by práve prežívanie pandemických snov o koronavíruse mohlo umožniť snívajúcim pamätať si ich viac. Prečo? „Úzkosť a nedostatok aktivity znižujú kvalitu spánku. Časté prebúdzanie, ktoré sa tiež nazýva parasomnia, je spojené so zvýšeným pripomínaním snov. Latentné emócie a spomienky z predchádzajúceho dňa môžu tiež ovplyvniť obsah snov a emočnú reakciu človeka v samotnom sne,“ vysvetľuje odborník na sny ďalej. Istá talianska štúdia, ktorá analyzovala sny Talianov obmedzených počas vypuknutia pandémie, hovorí, že u mnohých pacientov sa dodnes vyskytujú nočné mory a parasomnie v súlade s príznakmi posttraumatickej poruchy. Je teda možné, že novým fenoménom, pandemickým snom, oveľa viac podliehajú a budú podliehať práve ľudia, ktorí sú v priamom epicentre pandémie či zdravotníci. 

Neviditeľný vírus sa transformuje do rôznych podôb

Deirdre Barrett, autor knihy Výbor spánku, urobil tiež prieskum, v ktorom jedni účastníci hovorili, že sa im snívalo, že vírus chytili alebo naň zomreli. Ďalší účastníci zase nahradili strach z vírusu metaforou, transformovali ho do podoby svojich chýb, zombie, katastrof, temných postáv, príšer, masových vrahov a pod.: „Okrem snov zdravotníckych pracovníkov nevidíme živé vizuálne obrazy ľudí, ktorí sa snažia dýchať na ventilátore... Vírus je neviditeľný a myslím si, že preto sa transformuje do toľkých rôznych vecí,“ objasňuje Barrett.

Neprehliadnite: 10 najzvláštnejších správaní nášho tela, ktoré si (ne)vieme vysvetliť, prečo tak robí!

VIDEO: Pre lepšie a komplexnejšie objasnenie pandemických snov, si pozrite nasledujúce video:

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe