Presunúť na hlavný obsah

Spánková kalkulačka: Vypočítajte si čas a počet hodín spánku, aby ste sa ráno nebudili unavení

Zdravie

Ak ste doteraz počuli len o pravidle, že by ste mali spať v priemere 7-8 hodín ako o jedinej možnosti, sme si istí, že toto vás zaujme viac.

Spánok má výrazný vplyv na náš život a naše fungovanie. Hoci doteraz sa zjednodušene hovorilo o tom, že by sme mali spať ideálne 7-8 hodín, nie vždy sa to dá. Okrem toho, len si spomeňte na to, prečo keď ste niekedy tento režim dodržali, zobudili ste sa unavení a bez energie?

Máme pre vás odpoveď, ktorá ide tak trochu do hĺbky a zaoberá sa spánkovými cyklami. Dobrý a kvalitný spánok závisí od nášho biorytmu a od toho, v akom čase pôjdeme spať. Nie však v zmysle, že musíte ísť spať skoro večer, ako veľakrát kolujú mýty. 

Prečítajte si: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele

Jeden spánkový cyklus trvá 90 minút

Jeden spánkový cyklus trvá 90 minút a pozostáva z piatich fáz. Prvé štyri fázy sú tzv. NREM, kedy začíname ľahkým spánkom od fázy jeden a fázu štyri predstavuje hlboký spánok. V tejto štvrtej fáze by sme sa nemali zobudiť, pretože práve vtedy to znášame najhoršie. Počas týchto štyroch fáz dochádza k absolútnej regenerácii tela, ale aj mozgu a celkovo neurónov. Pohyb očí pod viečkami je pokojný (v porovnaní s REM fázou, fázou snívania).

1. NREM fáza: prechod medzi bdením a spánkom, sú pre ne charakteristické aj zášklby tela.

2. NREM fáza: ľahký spánok, ktorý predstavuje zhruba polovicu doby spánku.

3. NREM fáza: hlboký spánok, ktorý trvá asi 10 minút a je ťažké sa počas neho prebudiť. V tejto fáze môže dochádzať tiež k rozprávaniu zo sna, nočným morám, námesačnosti.

4. NREM fáza: najhlbšia fáza, ktorá trvá 30 minút a nemali by ste sa počas nej zobudiť, inak dochádza k pocitu vyčerpanosti organizmu.

Piata fáza je REM spánok, kedy už len snívame a v skutočnosti je spánok veľmi plytký. Je preň charakteristický rýchly pohyb očí pod zavretými viečkami a to po dobu v priemere asi 10-20 sekúnd. Tento čas sa môže mierne predĺžiť tesne pred zobudením, keď dochádza k snom, ktoré máme potom pocit, že sa nám „celú noc“ snívali. Cykly sa totiž niekoľkokrát za noc opakujú. 

Mohlo by vás zaujímať:  Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

Spánková kalkulačka prezradí, o koľkej ísť spať podľa toho, kedy ráno vstávate

Na to, aby ste sa zobudili čo najsviežejší teda potrebujete správne nastavenie a návyky. Ideálne je zobudiť sa po absolvovaní všetkých piatich spánkových cyklov. Nikdy nie uprostred a už vôbec nie v spomínanej poslednej fáze NREM spánku, teda v štvrtej fáze, keď je spánok najhlbší. 

Takže, ak chcete spať 7,5 hodín, potrebujete absolvovať 5 spánkových cyklov po 90 minút. Povedzme, že máte vstávať ráno o siedmej, na to, aby ste sa cítili ráno sviežo a neboli unavení, by ste mali ísť spať o 23.30 h (absolvujete 5 cyklov) alebo najneskôr o 1.00 h. (absolvujete 4 cykly). V takom prípade však musíte rátať s tým, že tento čas už je dosť pokročilý a vždy je lepšie ísť spať maximálne do polnoci. 

Neprehliadnite: Raňajky zo superfoods, ktoré budú kraľovať roku 2021: Nebude vás nafukovať a schudnete

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe