Presunúť na hlavný obsah

Aj žena na materskej dokáže rozbehnúť biznis. Andrea podporuje remeslá a plní si rozprávkové sny

Kariéra

Z tejto ženy ide už na prvý pohľad, absolútne dobrá energia. Je plná optimizmu, odhodlania, túžby objavovať, lásky a pokory. No a je jasným dôkazom toho, že aj žena na materskej, môže rozbehnúť vlastný biznis. Tento jej, je navyše nielen rozprávkovo krásny, ale podporuje remeselnú prácu a ponúka veci s pridanou hodnotou.

Kto za MilkLAB stojí?

MilkLAB je malý rodinný obchodík, dalo by sa povedať, že ide takmer o one woman show. (smiech). Bez podpory a pomoci rodiny by to ale samozrejme nešlo. 

Skúste sama sa definovať troma slovami… 

Idealista, introvert, pôžitkár 

Ako vznikla myšlienka založiť ho?

Nápad sa zrodil na dovolenke v USA, kde sme boli niekoľko týždňov s našou dcérkou, ktorá mala vtedy jeden rok. K známym, u ktorých sme bývali, sme kúpili praktickú penovú podložku, aby sme vytvorili našej Eme komfortnú zónu na hranie. Zistili sme, že podložka je výborná vec, ale kvôli divokému farebnému dizajnu som ju odmietla vziať k nám domov na Slovensko.

Dá sa povedať, že sme takto vlastnou skúsenosťou objavili “dieru” na trhu a tak vznikla naša značka dizajnových penových podložiek Pretty Vagabonds. Ako čerstvá mama som mala prehľad o trhu s detskými vecami aj presnú predstavu, čo mi na trhu chýba, takže pridávanie ďalšieho sortimentu bolo pre mňa už prirodzenou záležitosťou, aj keď pôvodná myšlienka bola predávať iba podložky na hranie.

Prečítajte si: Nina je profesionálnou baletkou: Zatiaľ čo iní osem hodín denne pracujú, ja osem hodín denne trénujem

Možnosť realizovať sa počas materskej dovolenky bolo pre mňa neskutočne naplňujúce a nočné hodiny strávené nad eshopom, mi paradoxne dobíjali baterky oveľa viac ako spánok, ktorý som musela začínajúcemu podnikaniu obetovať. 

Kúsky, ktoré ponúkate sú naozaj jedinečné. Na čom si pri ich výbere dávate záležať?

Sortimentu pre bábätká, deti a mamičky je na trhu veľké množstvo, preto sa snažím vo veľkej miere ponúkať veci, ktoré u nás nie sú bežne dostupné a všeobecne by som ich charakterizovala ako veci s určitou pridanou hodnotou.Okrem toho, že každá vec musí byť kvalitná, praktická a bezpečná, intuitívne vyberám do obchodu kúsky, ktoré okrem funkčnosti vedia priniesť aj radosť.

Celkový dizajn, materiál, farby, to všetko pôsobí na naše zmysly a som presvedčená, že keď sa obklopujeme vecami, ktoré sa nám páčia a ich používanie nás teší, aj keď ide o úplne bežné predmety okolo nás, má to pozitívny vplyv na naše každodenné bytie, prežívanie, náladu. Veci, ktoré považujeme za krásne, harmonizujú priestor okolo nás aj v nás.

Svoju misiu považujem za splnenú, keď mi zákazníčky píšu, že sa tešia ako malé deti, keď objednávajú tovar pre svoje deti. 

Okrem toho verím myšlienke, že pekných hodnotných vecí sa ťažšie zbavujeme a máme väčšiu tendenciu ich ďalej používať, darovať alebo si ich dokonca odložiť pre ďalšie generácie, čo je samozrejme prospešné pre životné prostredie a budúce generácie. 

Čo všetko u Vás nájdeme? 

Prirodzene krásne jedinečné kúsky pre bábätká a deti od výrobcov z celého sveta - ikonický detský dizajnový nábytok z Paríža, unikátne francúzske sieťkové nosiče, ručne pletené hojdačky a postieľky z Nicaraguy a Litvy, krásne edukatívne drevené hračky z Ruska a mnoho ďalšieho detského sortimentu v bohémskom, minimalistickom a prírodnom štýle. 

Dá sa biznis na Slovensku skĺbiť s materstvom, alebo je to náročné? 

Skĺbiť materstvo s podnikaním je už vo svojej podstate náročné. Čo ale dokážu mamy, to nedokáže nikto iný. Mám okolo seba veľké množstvo príkladov, ktoré sú toho dôkazom a ktoré obdivujem a inšpirujem sa nimi každý deň. Z mojej skúsenosti vnímam materstvo ako veľkú lekciu v tom, že som si naplno uvedomila, čo všetko dokážem, aká sila sa vo mne skrýva.

Keď žena zvládne tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko, ktoré je na nej 100%tne závislé, zrazu akoby nadobudla pocit, že zvádne všetko na svete.

Myslím, že uvedomenie si tejto vnútornej sily je zdrojom odhodlania a energie pustiť sa do podnikania v tom, z pohľadu logiky, najnevhodnejšom čase, keďže bábätko si vyžaduje naozaj veľa preveľa energie, času a lásky a vlastne všetko, čo doteraz v rodine fungovalo, je kvôli nemu zrazu hore nohami.

V tomto bode je však najdôležitejšia úprimná a poctivá podpora najbližších. Ak toto funguje, dá sa zvládnuť všetko. 

Ktorý kúsok je pre Vás samú úplnou srdcovkou? 

Úprimne milujem naše mojžišove koše pre bábätká a makramé hojačky a kolísky! Ide o unikátne kúsky, z ktorých doslova cítiť úsilie a lásku, ktoré sú do nich vkladané počas prácnej ručnej výroby. Vďaka krásnemu spracovaniu prírodného materiálu okamžite upútajú. Okrem toho, že sú nádherné, sú aj veľmi praktické. Kôš si jednoducho prenesiete kamkoľvek potrebujete a vaše dieťatko oddychuje počas celého dňa v pohodlí a v bezpečí. Hojdačku využijete vďaka výbornej nosnosti niekoľko rokov a kolísku môžete v lete presunúť na terasu, či do záhrady, aby si bábätko pospalo na čerstvom vzduchu. 

Navyše sa mi páči predstava toho, že sú to veci vyrábané vo férových podmienkach a keďže majú svoju hodnotu, nejde o veci, ktoré po pár mesiacoch človek vyhodí. Sú to poctivé remeselné výrobky, ktoré sa v rodine nestratia ani keď z nich bábätko vyrastie.

Neprehliadnite: Slovenka Katarína navrhuje tapety v luxusných priestoroch: Čo všetko táto práca obnáša?

Mojžišov kôš určite nebude ležať v kúte, poslúži namiesto postieľky ako kôš na hračky alebo prádlo a deti ho znovuobjavia aj pri kreatívnych hrách, pri ktorých sa ľahko premení na krásny “domček” alebo trebárs “loď”. Hojdačku či kolísku zas využijú ďalšie deti v rodine alebo sa odložia pre ďalšie generácie. 

Čo by ste odporučili ako darček pre vekové kategórie 0-6, 6-12, 12-18, 18-24?

0-6: Jednoznačne penová podložka na hranie v peknom dizajne. Z nej bude benefitovať celá rodina od narodenia bábätka po dobu niekoľko rokov a je v domácnosti s deťmi prakticky nenahraditeľná. Dostatočne veľká, mäkká a prakticky udržiavateľná hracia plocha poskytuje bezpečné miesto pre všetky míľniky bábätka - od prvého zdvíhania sa na ruky a nohy, lozenie až po prvé kroky. Väčšiemu dieťatku poskytne príjemný priestor pre všetky hry a okamžite sa stáva centrálnym bodom, kde dieťatko trávi väčšinu svojho času. Rodičia ocenia praktickú údržbu, ale aj pohodlie, ktoré kvalitná podložka poskytuje v čase trávenom aktívnou hrou s deťmi alebo pri cvičení.

6-12: drevené edukatívne sady Raduga Grez bavia deti rôzneho veku a milujú ich aj dospelí. Ide o ručne vyrábané drevené hračky v zemitých farbách, napríklad sady ovocia, zeleniny, hríbov, stromov, ale napríklad aj obľúbené skladačky, ktoré sa vďaka matnému povrchu ľahko inštalujú do rôznych mini "stavieb" a tvarov. Tieto hračky naozaj podnecujú fantáziu detí aj dospelých a keď sa práve nepoužívajú, vyzerajú krásne či už v detskej izbe na poličke alebo trebárs aj v miske na kuchynskom stole.

12-18: Myslím si, že veľkú radosť dokáže urobiť aj úplná drobnosť ako je napríklad sponka do vlasov v pekných farbách a jedinečnom dizajne.

18-24: Prírodná sviečka z včelieho vosku v jednoduchom dizajne. Vysoká, tenká, elegantná, v minimalistickom drevenom stojane. Vytvorí pokojnú atmosféru pri jedle, večernom čítaní knihy či relaxačnom kúpeli. 

Čo máte na svojej práci najradšej?

Keďže o vlastnom obchode som snívala už dlho, úprimne ma na tejto práci baví takmer všetko a viac ju vnímam ako svoju záľubu, než prácu. Možno aj preto nelogicky lpím na tom, že nie som iba manažérom a veci, ktoré nevyhnutne nemusím, nedelegujem na iných.

Teší ma tovar objednávať, vybalovať, baliť, som rada, keď mám celý proces doslova vo svojich rukách. Úplne najväčšie uspokojenie mi však prinášajú činnosti, pri ktorých môžem byť kreatívna, či už ide o samotný výber nového tovaru, fotenie produktov, prípravu promo materiálov alebo prezentáciu na sociálnych sieťach. 

Čo je na druhej strane náročné?

Najnáročnejšie je pre mňa držať sa pri zemi a rozširovať sortiment iba v takej miere, aby som chod obchodu bola stále schopná zvládnuť. V praxi to znamená neustále “hasiť” svoje nadšenie, keď objavím vec, ktorú v obchode jednoducho "musím mať". Udržiavať balans medzi pracovným a rodinným životom je pre mňa dôležité a ťažko nesiem, ak mám pocit, že jedno alebo druhé, kvôli nedostatku času zanedbávam.

Prioritou však zostáva byť pre moju Emu duchaprítomnou mamou, ktorá je vždy tu, keď ma potrebuje. 

Chceli by ste MilkLAB ešte niekam posunúť? Obahatiť ho o nové, neobjavené produkty?

Krásne inšpiratívne veci objavujem denne, takže novinky určite budú! Okrem toho ma ako marketérku baví budovať si vlastnú značku, takže v tomto smere plány do budúcnosti mám. Ale celkovo vzaté, mojím cieľom nie je robiť toto podnikanie "vo veľkom".

Baví ma práve tá intímna atmosféra, ktorú môj obchod má, presne takto to chcem. Posunom, ku ktorému zatiaľ len v predstavách smerujem, je otvoriť aj kamennú predajňu. Na peknom mieste, úplne mimo obchodných centier, s jedinečnou atmosférou, ponúkajúci tovar, ktorý sa inde len tak nevidí. 

 

- Najčítanejšie -