Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Katarína navrhuje tapety v luxusných priestoroch: Čo všetko táto práca obnáša?

Kariéra

Katarína Stupavská už od detstva inklinovala k umeniu. Ani vo sne však nečakala, že sa bude živiť navrhovaním tapiet do luxusných interiérov.

Aj keď ste vo svojom odvetví populárna, mnoho čitateľov vás zrejme nebude poznať. Ako by ste sa im predstavili?

Moje meno je Katarína Stupavská, mám 31 rokov a pochádzam z Piešťaň. Už takmer sedemnásť rokov však žijem v Amsterdame. Hoci som najskôr vyštudovala módu a umenie, venujem sa momentálne tvorbe interiétového nástenného dizajnu, Keďže projekty robím podľa želania mojich klientov takpovediac na mieru, nazvýam ich „haute  couture“ na steny. Moje tapety zdobia hotely,  súkromné domy, apartmány, butiky a kliniky. 

Ako ste sa však k umeniu dostali? Bolo to niečo, k čomu ste inklinovali od detstva alebo vás k tomu niekto priviedol?

Pamätám si, že som neprestajne kreslila od doby, kedy som prvýkrát chytila ceruzu do ruky. Ako sedemročná som získala svoju prvotnú výtvarnú cenu, moje kresby zdobili múry zborovní a riaditeľní všetkých škôl, ktoré som navštevovala. Vtedy som ešte netušila, že sa kreslenie stane mojou profesiou. Navštevovala som výtvarný krúžok na základnej umeleckej škole a inšpirovala som sa predovšetkým krásnou slovenskou prírodou, folklórom, úchvatne zdobenými tradičnými domami a kostolmi. Taktiež som od malička mala možnosť cestovať do zahraniča, kde sme nevynechali žiadnu návštevu múzea či galérie. Exotické farby, neobyčajná architektúra, dekorácia a história umenia formovali môj talent a stáli na počiatku mojej kreatívnej cesty. Samotný talent však predstavuje len určité percento úspechu. Väčšiu časť tvorí tvrdá práca.

Neprehliadnite: Slovenka Petra vyrába korunky ako pre princezné: Jednou z nich bola aj Jasmina Alagič, ktorá ju mala na svadbe

Keď sme pri tej tvrdej práci - ako vyzerala tá vaša prvá? Spomínate si na ňu?

Jasné. Na moju prvú zákazku si veľmi dobre pamätám - prišla tesne po tom, čo som vyštudovala vysokú školu v Amsterdame, konkrétne spomínaný odbor móda. Keďže som sa počas štúdia zúčastnila módnej stáže v Londýne a programu Erasmus v Ženeve, myslela som si, že budem módnou návrhárkou. Všetko však bolo inak. 

Na základe mojej záverečnej práce zameranej na potlač materiálu odevov ma oslovil dekan a ponúkol mi projekt dekorácie jedného z hotelov holandskej siete Van der Valk. Po vyčerpávajúcom štúdiu som túto jedinečnú ponuku takmer odmietla, no po krátkom oddychu som napokon súhlasila. Po štúdiu hneď dekorovať obrovský hotel bol, ako sa vratí, skok do hlbokej vody. Tlak zodpovednosti a dátumov uzávierok bol silný.

Navrhovať tapety do luxusného hotela nie je bežná dekoračná vec. S čím ďalším máte skúsenosti?

Spomínaný prvý projekt bol mimoriadne úspešný a nové zákazky začali prichádzať jedna za druhou. Mala som možnosť tvoriť tapety pre apartmánový komplex, súkromné byty, rôzne známe amsterdamské hotely, ale aj pre kliniku na liečbu rakoviny. Najväčšie interiéry zdobia desiatky tapiet, metalových panelov a malieb. Počas každého nového projektu sa snažím nájsť a integrovať novú techniku potlače, nový štýl kresby alebo témy. Nerada sa totiž opakujem a vždy sa snažím byť inovačná. V súkromnej sfére mám tiež veľké skúsenosti s vylepšovaním svojho obydla, nakoľko som sa do dnešného dňa už 25-krát sťahovala. Každý priestor, v ktorom som bývala, som sa snažila transformovať a dekorovať do vlastného štýlu.

Vedeli by ste nám opísať, ako tento proces funguje? Myslím tým tvorenie tapety už od prvotného nápadu až po samotnú realizáciu...

Celý proces je závislý od predstavy klienta. Dôležitou otázkou je taktiež charakter budovy - či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu historických priestorov. Nemalú rolu hrá tiež investícia. Pracovala som už aj s nízkym rozpočtom, nič nie je nemožné, avšak väčší rozpočet dáva logicky väčší priestor realizácie.

Tému detailne prediskutujem s klientom na základe jeho predstáv v spolupráci s architektom, interiérovým dizajnérom, kreatívnym riaditeľom a neskôr aj produkciou. Neustále udržiavam krok s novými trendmi a navštevujem interiétové výstavy v Paríži a Londýne, inšpirujem sa tiež novými prvkami v galériách a múzeách.

Ďalším krokom je potom prezentácia mojich návrhov. Dizajnovať začnem až po tom, ako ich odsúhlasí klient. Proces tvorby si vyžaduje flexibilitu a trpezlivosť, nakoľko sa veľa vecí s realizáciou mení - napr. farby, rozmery stien alebo samotný dizajn. Keď je táto príprava hotová, vyberáme materiál, zadávame produkciu a riešime systém nanášania na steny. Niektoré projekty trvajú len pár týždňov, iné aj jeden a pol roka. Najľahšie sa mi pracuje s klientmi, ktorí mi dôverujú a dajú priestor mojej kreativite. Vtedy sa vytvárajú najlepšie a najkrajšie diela.

Koľko takých diel a celkovo tapiet ste za svoju kariéru navrhli? Máte vôbec predstavu?

Neviem presne číslo, no odhadujem, že od roku 2013 ich bolo vyše 300. Posledné dva roky som sa venovala najmä sieťotlači, litografii, laseru, 3D tlači a vitrážam. Na jeseň tohto roku otvára sieť Van der Valk nový luxusný hotel v meste Deventer, kde opäť predstavím svoje tapety a textílie. Tento projekt považujem zatiaľ za moju najlepšiu prácu.

Prečítajte si: Mária opustila manažérsku pozíciu, aby si splnila svoj sen. Jej nádherné kvetové dekorácie vás prenesú do rozprávky

To je pomerne veľa. Mali ste niekedy pocit, že je toho na vás veľa, rozmýšľali ste nad tým, že by ste s týmto sekli? 

Haha, určite. Kreatívne povolanie je ako životný partner - na jednej strane ho milujete a nedokážete bez neho žiť. Na druhej strane je to niekedy skutočne veľmi náročné a najradšej by s tým človek sekol. Sú dni, kedy presedíte pred počítačom a žiadna inšpirácia neprichádza, zato uzávierka sa stále približuje. Niekedy zasa musím návrh prerábať v súvislosti s neustále sa meniacim názorom klienta. Každý, či dobrá alebo horšia skúsenosť, ma však posúva. Neprestávam sa učiť a vzdelávať sa. Motiváciu získavam z pozitívnej reakcie na moju tvorbu. Keď vidím ľudí zanietene diskutovať o téme na tapetách a príjemne  sa cítiť v interiérových priestoroch, ktoré som navrhovala, uvedomujem si, aké krásne povolanie vykonávam a som šťastná.

Máte možno nejakú víziu, niečo, čo by ste chceli dosiahnuť?

Momentálne pripravujem kolekciu tapiet, ktorú si bude môcť každý objednať cez moju webstránku. Mojou celkovou ambíciou je predovšetkým i naďalej mať radosť z mojej práce. Prostredie, v ktorom ľudia žijú, ovplyvňuje ich náladu a pocit šťastia zlepšuje ich životy. Preto chcem skrášľovať nielen interiéry, ale aj spolupracovať s architektmi na exteriéroch budov, urobiť svet farebnejším. A raz, keď budem mať pocit, že som získala čo najviac skúseností, rada by som dávala prednášky na umeleckých školách, inšpirovala, motivovala a vzdelávania mladých študentov. 

 

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe