Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Petra vyrába korunky ako pre princezné: Jednou z nich bola aj Jasmina Alagič, ktorá ju mala na svadbe

Kariéra

Počas svadobného dňa chce každá žena vyzerať ako princezná. Šikovná Slovenka im k splneniu tohoto sna pomáha krásnym doplnkom.

Ako by ste sa čitateľom predstavili?

Moje meno je Petra Paštéková, navrhujem a tvorím šperky a ozdoby s použitím prírodných polodrahokamov rôznymi metódami. Aj keď tak navonok možno nepôsobím, som veľmi citlivá a myslím, že táto moja jemnosť sa prejavuje aj v mojej tvorbe. Samozrejme, som dušou elfská princezná, preto mi učarovali tak korunky a rada ich tvorím pre ďalšie princezné. Založila som značku Mahasi, pod ktorou tvorím a ktorú sa snažím pomaly, ale isto, budovať.

Takže, ak tomu správne rozumiem, vaša kreativita je odrazom aj vašej citlivosti. Kedy ste s tým však začali? Pamätáte si to?

Pravdupovediac až teraz, keď sa výrobou šperkov aj živím, som si uvedomila, že ma táto oblasť zaujímala už v detstve. Navliekala som si korálky, hrabala sa v šperkovniciach u babky, dokonca som mala aj také tie detské sety na výrobu šperkov z hračkárstva. Už vtedy mi bolo podľa mňa predurčené, že to bude raz moje poslanie. V tom destve sa to však aj na dlhú dobu skončilo a môj život sa uberal úplne iným smerom.

Až v roku 2016 som začala popri vtedajšej práci vytvárať rôzne šperky. Vždy mi boli blízke drahokamy a polodrahokamy a dokonca som aj ich zberateľom. Z toho pre mňa pramenila aj najväčšia motivácia - a to, že som ich chcela mať aj na sebe. Skúšala som, hľadala som návody, inšpirácie a veľmi ma to chytilo. Od toho momentu som už tvorila viac a viac, až kým to prišlo do bodu, kedy som sa musela rozhodnúť, či to ostane iba záľubou, alebo pôjdem s kožou na trh a posnažím sa viac. Predurčenie z detstva sa však ozvalo a ja som sa rozhodla ísť tou ťašou cestou do neznámych vôd podnikania.

Keď ste spomenuli to podnikanie - koľko sa tomuto ako biznisu venujete? Máte momenty, ktoré by ste označili za vyslovene ťažké?

Podnikaniu v pravom slova zmysle sa venujem od prvej polovice roka 2019, no predchádzalo tomu veľa štúdia, príprav, zdokonaľovania zručností a podobne. Zabrať to dáva stále. Ak sa človek živí niečím svojim a chce napredovať a byť stále o krok vpred oproti konkurencii, tak proste nesmie spať na vavrínoch. Hlavne teraz, keď sa ľudia veľmi ľahko “inšpirujú” tvorbou iných a nápady si akosi ľahko privlastňujú za svoje. Keď niečo také vidím a týka sa to konkrétne mňa a mojich šperkov, tak vtedy pociťujem, aké je to ťažké a niekedy nespravodlivé. Snažím sa však tomu nevenovať veľa energie, radšej ju obrátim a využijem pre svoj rast.

Neprehliadnite: Jazdiť na doske naučil 65-ročného dedka či mamičku s deťmi. Rozhovor s učiteľom wakeboardingu Tomášom Jadrným

Odkiaľ teda beriete inšpiráciu vy? Vaša tvorba sa totiž naozaj odlišuje a nesie v sebe akýsi rukopis...

Ďakujem pekne. Moja inšpirácia pramení najmä zo samotných kameňov. Napríklad horský krištáľ, ktorý často používam, je čistý, energeticky veľmi silný kameň. Pôsobí vznešene a zároveň divoko, a tak si ja aj predstavujem ženy, pre ktoré tvorím. Ženské a jemné, no zároveň divoké a silné. Veľmi čerpám inšpiráciu aj z mytológie, rozprávok a nadprirodzených bytostí. To je môj druhý svet, ktorý prostredníctvom mojich šperkov spájam s tým ozajstným. I keď... pre mňa sú ozajstné oba :)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa /a> (@mahasi_by_petra),

Pre nás to pôsobí naozaj mytologicky a ako z iného sveta. Mohli by ste nám prezradiť, ako vzniká taká korunka, možno opísať celý tento proces?

Záleží od toho, či tvorím na zákazku pre konkrétnu klientku alebo tvorím podľa svojej fantázie. V prvom prípade je to časovo náročnejšie najmä kvôli komunikácii a vytváraniu návrhu na mieru. S klientkou preberáme veľkosť, tvar, farby, všetko možné. Vždy si chcem byť istá, že sa chápeme a že sme na rovnakej vlne. Až keď mám všetky prvky odsúhlasené, začnem tvoriť a potom samozrejme musí prísť aj odsúhlasenie finálneho produktu. Celkovo zákazková výroba mi zaberie aj trikrát viac času, ako keď tvorím podľa seba, aj keby som robila dve rovnaké korunky. Je tam totiž individuálny prístup, ktorý je pre mňa veľmi dôležitý. Aby som to zrhnula - samotná výroba korunky trvá niekoľko hodín, no keď k tomu prirátam celý proces komunikácie, návrhu, hľadania vhodného materiálu, odsúhlasovania, vymýšľania, sú to dni, týždne niekedy až mesiace.

Takže je potrebné ohlásiť sa skôr... koľko približne? Ako to u vás funguje, vyrábate korunky na mieru alebo máte nejaké výstavné kusy?

Kúsky, ktoré sa často opakovali a mali veľký úspech som si ponechala vo svojej ponuke a sú dostupné na objednávku. To znamená, že sú buď skladom alebo ich vyrobím do 14 dní. Väčšinou však tvorím na zákazku - a to funguje na základe rezervácie termínu. Ako som spomínala, proces zákazkovej výroby je časovo náročný, preto viem zobrať mesačne iba obmedzený počet klientiek. Termíny sa rezervujú niekedy aj pol roka dopredu a neveste sa tým pádom nestane, že na jej objednávku by som už nemala priestor, ak by sa ozvala napríklad mesiac - dva pred svadbou.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy? Sú to nevesty, ktoré prezentujú vašu tvorbu, alebo ide aj o iné spoločenské udalosti?

Moje šperky nosia ženy ako v bežný deň, tak aj nevesty na svoje svadby alebo rôzne iné spoločenské udalosti. Pre mňa je najväčší úspech, keď mi nevesty napíšu, že im vyšla slza, keď zbadali práve ich korunku hotovú. A to sa mi nestalo raz, ale toľkokrát, že tomu až sama neverím. To je pre mňa úspech... keď mi po svadbe napíšu, že sa cítili ako kráľovné, aký mala korunka úspech a ako mi ďakujú. Ďalej, keď mi niekto povie, že videl môj šperk na niekom a hneď vedel, že je odo mňa, pretože môj rukopis je tak rozpoznateľný. Tiež keď príde niekto cez pol republiky, len aby si niečo u mňa vyskúšal a prekonzultoval svoj návrh. To je pre mňa spätná väzba, že moja tvorba je žiadaná a hodná toľkej cesty.

Jednou z týchto žien bola aj Jasmina Alagič Vrbovská...

Áno. Spolupráca s Jasminou vznikla tak, že som ju oslovila a ukázala moju tvorbu. Tá ju zaujala a spolu aj s jej kaderníkom mi povedali ich predstavu a výsledok bol viac než dokonalý. Tejto spolupráci jednoznačne vďačím za to, že som sa dostala do povedomia širšej verejnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa JewelsMAHASI by PetraPastekova (@mahasi_by_petra),

Prečítajte si: Mária opustila manažérsku pozíciu, aby si splnila svoj sen. Jej nádherné kvetové dekorácie vás prenesú do rozprávky

Čo je vaším snom, respektíve, viete si predstaviť, že svoju tvorbu budete niekde expandovať?

Mojím snom je vytvoriť z Mahasi značku s celosvetovým dosahom. Už vďaka sociálnym sieťam a neobmedzeným potencionálom oslovenia publika som mala možnosť moje výtvory poslať do rôznych kútov sveta od Austrálie, cez USA až do Hong Kongu. V tomto smere by som ju chcela budovať ďalej. A pre koho by som chcela vytvoriť šperk? Pre ženy všetkých tvarov, národností, farieb, vierovyznaní a hodnôt. Nezáleží mi na tom, či sú známe alebo neznáme, hlavne nech sú autentické ako moja tvorba, ako Mahasi...

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe