Presunúť na hlavný obsah

Mária opustila manažérsku pozíciu, aby si splnila svoj sen. Jej nádherné kvetové dekorácie vás prenesú do rozprávky

Kariéra

Vedeli by ste si predstaviť, že sa vzdáte dobre platenej pozície preto, aby ste robili niečo, čo vám dáva zmysel? Slovenská flóristka Mária to urobila... a bolo to jej najlepšie rozhodnutie v živote.

Kedy a ako vznikol nápad založiť štúdio s kvetmi a zaujímavými dekoráciami vyrobených z rastlín? Prečo práve tento druh ozdôb?

Nápad vznikol, keď som sa rozhodla dať výpoveď v práci, čo bolo pred piatimi rokmi (pracovala som na manažérskej pozícii vo veľkej zahraničnej firme). Rozhodla som sa venovať niečomu, čo by ma viac napĺňalo. Od detstva som veľmi rada všeličo tvorila, aj som mame pomáhala pri výrobe rôznych handmade výrobkov. Boli sme vychovávaní v prostredí rozvíjajúcom našu kreativitu. Tvorivého materiálu bolo u nás vždy kopec – od papierikov, látok, farieb,.. stačilo si len vybrať.

Myšlienka, že to budú práve kvety, bola asi čisto praktická. K rastlinám som mala blízko, boli totiž súčasťou výzdoby rôznych podujatí, ktorým sa mama viac rokov venovala. U nás v záhrade som pri kvetoch vedela stráviť hodiny. Spojila som moje nadšenie pre krásu so skúsenosťami staršej "kolegyne" a začala som sa realizovať v takomto biznise.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa BLOOM design (@bloomdesign.sk),

Prečítajte si aj: Slovenka Petra dostala po návrate z dovolenky skvelý nápad: Kabelky z korku tu neboli, rozhodla sa to zmeniť

Podnikanie v takomto odvetví je síce využívané, no málokto sa do toho pustí. Nebáli ste sa? Asi je omnoho ľahšie otvoriť si kvetinárstvo, no vy ste sa predsa rozhodli inak.

Nebála som sa, lebo som sa mala s kým poradiť, skonzultovať veci a táto oblasť bola pre mňa výzvou. Nad kvetinárstvom som neuvažovala, lebo tam je človek príliš uviazaný a mne viac vyhovuje, keď môžem komplexne vyzdobiť nejaký priestor alebo podujatie. Prípadne „ušiť“ event klientovi na mieru. Prednedávnom sme dokonca mali u nás narodeninovú kreatívnu oslavu pre malé slečny s hrami, zvieratkami a tortou.

Znie to naozaj ako nádherná práca. Aká je však naozaj? Určite prináša pozitíva, no zároveň aj negatíva...

Áno, fakt je to krásna práca, aj ja ju tak vnímam. Inak by som ju nemohla robiť :).  Má však aj svoje špecifiká či úskalia. Jednak, že väčšinou sa podujatia konajú cez víkendy, takže si svoj rodinný program musíme tomu prispôsobiť a tiež, že pri živom tovare, akým sú kvety, treba mať vytvorený presný časový harmonogram a spolupracovať so spoľahlivými ľuďmi.  

A pozitív má veľa: jednak uspokojenie mojich kreatívnych "ambícií". A takisto, že svojou prácou môžem prispieť k tomu, aby ľudia prežili príjemné chvíle či už na workshope, alebo nádherne vyzdobenom prostredí. Tiež sa snažím, aby moja práca prinášala iným radosť - zoparkrát sa mi napríklad stalo, že nevesta sa pri preberaní svadobnej kytice rozplakala od šťastia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa BLOOM design (@bloomdesign.sk),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa BLOOM design (@bloomdesign.sk),

Keď sme pri tej náročnosti - ako vyzerá taká práca s kvetmi a celkovo váš pracovný deň?

Môj bežný pracovný deň je hlavne veľmi pestrý. Záleží to od požiadaviek klientov a od podujatia, ktoré chystáme. Pri práci so živými kvetmi to začína výberom a objednaním konkrétnych druhov niekoľko dní vopred, prípravou váz, nádob a ostatného pomocného materiálu. Po vyzdvihnutí kvetov je to roztriedenie rastlín a očistenie stoniek od listov a tŕňov.

Až po tejto dlhej predpríprave sa môže začať najkrajšia časť práce: samotné aranžovanie. Aj to musí byť starostlivo načasované, vykonávané v dostatočne chladnej miestnosti, aby kvety boli aj v najväčších horúčavách svieže a čerstvé.

No a dnes som napríklad išla rozniesť čerstvé lokálne kvetiny mojim stálym zákazníkom do bratislavských reštaurácií, aby aj ich zákazníci mali na stole čosi pekné na potešenie oka. Keď sa teda dá, vždy radšej volím lokálne zdroje, aby bola naša práca čo najekologickejšia.

Neprehliadnite: Slovenka Andrea prerušila štúdium kvôli tomu, aby mohla piecť: Ako sa jej zo záľuby podarilo spraviť biznis?

Načrtli ste, že sa snažíte uberať ekologickejšou cestou. Sú aj iné rozdiely medzi vašou tvorbou a masovou v obchodných reťazcoch?

Rozdiel je aj v tom individuálnom prístupe ku každému klientovi, ktorý vieme poskytnúť, keďže sme malá rodinná firma a vieme sa rýchlo dohodnúť, zareagovať na požiadavky.  Či už ide o veľké honosné projekty, minimalistický alebo o „lowcost“ prístup. Nie raz končíme naše pracovné stretnutia v neskorých večerných hodinách a hľadáme riešenia a alternatívy, aby bol klient, ale aj my spokojní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa BLOOM design (@bloomdesign.sk),

Aké sú vaše plány v podnikaní? Máte nejaké ciele alebo si jednoducho vychutnávate svoju prácu?

Veľkolepé plány do ďalekej budúcnosti nemáme, rozširovanie firmy o externých členov neplánujeme. Rodinným prírastkom sa však nebránime :) Skôr sa tešíme z ľudí, s ktorými sa nám dobre a dlhodobo spolupracuje.

- Najčítanejšie -