Presunúť na hlavný obsah

Plavky s nádychom luxusu. Slovenka Kristína vyrába ručne šité plavky, ktorých napodobeniny by ste hľadali ťažko

Kariéra

Podarilo sa jej spojiť štýl spolu s krásou ručného umenia. 30-ročná Kristína vytvorila jedinečné plavky, ktorých napodobeniny by ste hľadali horko ťažko. Nie nadarmo tak dostala možnosť prezentovať ich na českej súťaži krásy.

Ako by ste predstavili samú seba? Kto ste a čo robíte? 

Volám sa Kristína a som Lacrostine - navrhujem a vyrábam plavky. Vždy som chcela svet robiť krajším, aspoň v tom svojom blízkom malom merítku. K umeniu a zručnosti som mala blízko už od mala. Vyštudovala som strednú umeleckú školu v Česku, no nikdy som sa necítila ako umelec.  Preto moje následné vysokoškolské štúdium a profesia nemalo s umením nič spoločné. Potreba sebarealizácie a kreatívneho rozvíjania bola však silnejšia a časom sa táto túžba zhmotnila do podoby mojej značky Lacrostine. 

Kedy prišiel tento pocit sebarealizácie a prečo práve plavky?

Musím sa priznať, že mi trvalo dlho než som prišla na to, čomu sa chcem naozaj venovať, a pritom to bolo jasné odjakživa. Plavky pre mňa symbolizujú leto, relax, úsmev, bezstarostnosť, dovolenku..  Milujem teplo, slnko, cestovanie a vždy som mala problém s nákupom plaviek. Preto som sa rozhodla vyrobiť si jedny vysnívané. Reakcie okolia na moje nové plavky boli veľmi pozitívne a následne na to som vyrábala kúsky pre kamarátky, známych a tak sa to pomaly rozrastalo. 

Názov Lacrostine vznikol spojením slov: Lada-slovanská bohyňa krásy, Crochet – háčkovanie a menom zakladateľky – Kristíny. Je to podstata značky. Chcem aby sa žena v mojich plavkách cítila komfortne a krásne – ako skutočná bohyňa. Neupínam sa však len na háčkované veci...portfólio postupne rozširujem aj o klasické plavky a ďalšie produkty.

Prečítajte si aj: Karolína začala na Bali vyrábať plavky: Modely jej šije lokálna rodina a poctivo ich testuje najskôr na sebe

Spomínate si na moment, keď ste začali podnikať? Aké boli začiatky, ako sa vám podarilo získať spolupráce, preraziť? Verili ste si od začiatku alebo ste naopak boli ustráchaná?

Bolo to spontánne rozhodnutie a vedela som, že správne. Bola som odhodlaná s jasne vytýčenými víziami a cieľmi, ktorých som sa držala a stále držím. Keďže skoro všetko som si od začiatku robila sama, bolo to najmä časovo náročné.  Vždy som bola na seba prísna a na svoju značku som ešte prísnejšia, záleží mi na každom detaile. Vedela som, že ak chcem ponúkať luxusné výrobky musím tú pomyselnú latku primerane nastaviť -  od celkového prevedenia, stopercentného výrobku, prezentácie až po kompletné balenie. 

Držať sa svojho konceptu a nepoľaviť mi časom prinieslo niekoľko skvelých spoluprác: módnu prehliadku a pop up store na slnečnej Ibize, spoluprácu s Miss Czech Republic, kontrakt s luxusnou TV platformou v Marbelle a podobne.

Spolupráca s českou súťažou kráse rozhodne nie je ''len tak''. Ako sa vám to podarilo a aké ste z toho mali pocity?

Vždy sa veľmi teším z každej spolupráce. Najmä z takých, ktoré oslavujú ženskú krásu. Tá s Miss Czech republic bola osudovou :). Oslovili ma, keď hľadali nového partnera pre finále. Poslala som im pár modelov a nakoniec si vybrali moje plavky. Doladili sme spolu pár detailov a vznikla Miss edícia. Som hrdá na to, že sa značke podarilo odbúrať ďalší predsudok a ponúknuť niečo nové a efektné v čom videla potenciál aj táto súťaž.

V čom je podľa vás vaša tvorba jedinečná? Čím dokážete zaujať zákazníka?

Lacrostine je slow fashion - nadčasový koncept, a garancia toho, že plavky vydržia viacero sezón. Je to ručná práca, ktorá si vyžaduje svoj čas. Baví ma celý proces výroby, okrem lásky je v každom výrobku aj kus zo mňa. Háčkovaná čipka je nestarnúca a bohémska, navyše v kombinácii s kryštálikmi je to skutočne skvost pre bohyne. V rámci pomoci životnému prostrediu je v každej kolekcii jeden vyhradený model, ktorý pomáha. Zákazníčka tak môže prispieť na charitu sa problematikou znečistených morí.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu? Máte vytvorený vlastný rukopis alebo sa snažíte prispôsobovať módnym trendom?

Neustále sa snažím prepájať estetiku s tvorivosťou. Mojou hlavnou inšpiráciou sú kvety. Každá kolekcia nesie názov práve po jednej kvetine, vďaka ktorej bola zhmotnená. Snažím sa, aby produkty mali svoj autentický rukopis. Hlavnou črtou sú práve Swarovski kryštáliky.

Mohlo by vás zaujímať: Mamička s dcérou navrhuje sexi plavky: Najnovšie sa podelila o metódu, ktorá tvaruje perfektné telo, počuli ste o nej?

Prečo ste sa vlastne rozhodli práve pre Swarovského kryštáliky?

Chcela som na trh priniesť niečo špeciálne, originálne a udržateľné. Začala som vytvárať vlastné dizajny nezáväzne od všetkých klišé a zaužívaných postupov. Pridávala som perly a neskôr samotné Swarovski komponenty, ktoré momentálne tvoria podstatu Lacrostine. Až som sa jedného dňa rozhodla predstaviť svetu prednosti mojich plaviek – ženskosť, exkluzivitu, kvalitu, komfort, nadčasovosť, precíznu prácu zameranú na detaily  a to všetko podčiarknuté leskom ručne prišívaných kryštálikov.

Viete nám opísať, ako vzniká proces vznikania plaviek? Už vieme, že všetko ručne šijete, no ako to približne dlho trvá a podobne... 

Vždy naskicujem mnoho nápadov. Vyberám vhodný materiál, na ktorom si dávam obzvlášť záležať. Musí byť kvalitný a vyhovieť aj tým najnáročnejším požiadavkám ako životnosť, farba, lesk, pevnosť, pohodlnosť, nesmie sa časom chlpiť a musí ostať bez žmolkov. Mám toho už čo to poskúšané, keďže svoje modely nosím už roky.  A nastáva samotná  realizácia – ručná výroba  – čas skúšania a párania. So všetkými tými úkonmi, ktoré s láskou robím, je to niekoľko dní až týždeň než model dostane svoju  finálnu podobu.

Veľmi ma baví celý tento proces, ako prakticky z ničoho za pomoci mojich rúk vznikne úžasná vec. Teší ma. keď vidím ako sa žena v mojich plavkách rozžiari. Často počujem, že sú to skutočne plavky pre kráľovné. Je to veľká satisfakcia vidieť ako plnia svoj účel.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe