Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Soňa navrhovala interiéry milionárom: Rozhodla sa vrátiť do rodnej krajiny, kde chce ponúknuť to najlepšie

Lifestyle

Napriek tomu, že šikovná Soňa Halúzková pôsobila v jednom z najlepších dizajnových štúdií na svete, rozhodla sa vrátiť do rodnej krajiny. Slovákom chce ponúknuť to najlepšie, čomu sa v zahraničí naučila.

Vyštudovali ste marketing, no napriek tomu ste skončili pri dizajne. Ako to je možné? Kedy vás cesta dizajnérky prvýkrát oslovila a čo bolo vašou prvou zákazkou?

Keď som sa prihlásila na vysokú školu, mala som 17 rokov a tak, ako väčšina stredoškolákov som sa nikdy predtým nezamýšľala nad tým, čo by som v budúcnosti naozaj chcela robiť. Keď som vysokú školu ukončila, bolo pre mňa veľmi ťažké nájsť prácu v marketingu. Skončila som tak v korporáte, na pozícii, ktorá s mojím odvetvím nemala nič spoločné. Po približne dvoch rokoch som si uvedomila, že napriek tomu, že som sa nemohla sťažovať na prácu či kolegov, to predsa nie je niečo, čo by som chcela robiť až do dôchodku. Vtedy som začala rozmýšľať nad tým, čo by ma bavilo a uvedomila som si, že to je interiérový dizajn.

Našla som si dvojročné postgraduálne štúdium a pustila som sa do toho. Už počas štúdia, ktoré som absolvovala popri práci, som si uvedomovala, že toto je presne to pravé. Po skončení štúdia sa mi naskytla možnosť splniť si môj detský sen - odísť žiť a pracovať do New Yorku, a tak sa realizácia mojej novej pracovnej pozície posunula o rok. Počas toho som sa definitívne rozhodla nasledovať moju vysnívanú kariéru a odišla do Londýna hľadať prácu. Tam sa na mňa usmiala šťastena a do troch týždňov sa mi ju podarilo nájsť. V prvom menšom štúdiu, kde som pôsobila, sme sa špecializovali na hotely, reštaurácie a komerčné priestory. Mojím prvým projektom bol úžasný 5 hviezdičkový hotel Lucknam Park.

Prečítajte si: Darí sa jej žiť americký sen. Šikovná Slovenka Denisa píše scenáre v Hollywoode

Väčšina ľudí si prácu dizajnéra predstavuje len ako človeka, ktorý vyberá pekné veci do izieb. Ako to však vyzerá v skutočnosti? Čo všetko musíte vedieť ešte predtým, než navrhnete interiér?

To, čo človek vidí pri finalizácii projektu alebo na fotkách, je len čerešničkou na torte. Každému projektu predchádzajú mesiace a na väčších projektoch dokonca roky práce. Každý projekt je samozrejme iný, no ideálne je, keď sa klienti skontaktujú s dizajnérom ešte počas návrhu domu s architektom - v prípade novostavby ešte pred inštaláciou elektrických rozvodov. Začína sa vždy najprv s rozložením nábytkov a sanity v kúpelniach, na základe toho sa navrhnú elektrické rozvody. Táto časť je samozrejme úplná nuda, ale nevyhnutná časť procesu. 

Až v ďalšej fáze začíname pracovať s kreativitou, kde už reálne navrhujeme dizajn, nábytky, tapety, farby a podobne. Táto časť je extrémne detailná, keďže všetky prvky interiéru musia byť presne špecifikované - ako napríklad úchytky na dverách, povrchy všetkých nábytkov, kúpeľnové batérie alebo umenie. Až po skončení všetkej tejto prípavy príde čas na inštaláciu, kde mám vždy obrovskú radosť, keď vidím interiér prenášať sa z mojej hlavy do reality.

Čo by som mala vedieť pred začatím navrhovania je určite estetické cítenie klienta a samozrejme nehnuteľnosť, kde sa všetko bude realizovať. Moju estetiku by som vyjadrila veľmi jednoducho ako teplo domova. V každom štýle by sa náš klient mal v prvom rade cítiť dobre. Studený minimalizmus medzi našimi projektami rozhodne nenájdete.

Podarilo sa vám tiež pracovať v jednom z najznámejších štúdií v Londýne, o ktorom je známe, že má medzi svojou klientelou milionárov. Aké je to spolupracovať s takýmito ľuďmi, ktorí vám v podstate ponúkajú neobmedzený finančný limit? 

Moja druhá práca bola u v štúdiu Oliver Burns, ktoré je v prvej desiatke najlepších štúdií v Anglicku. Tu sme sa venovali len rezidenčným interiérom, ktoré boli skutočne ako z iného sveta. Je to úžasný pocit pracovať s ľuďmi, ktorí majú obrovský rozhľad a naozaj svojmu dizajnérovi dôverujú a nechávajú mu voľnú ruku. Samozrejme, aj veľký budget je skvelá vec. Najdrahší projekt, na ktorom som pracovala, bol šesť poschodový rodinný dom v centre Londýna a len interiérový dizajn stál približne milión libier. Takýto projekt je z môjho hľadiska sen každého interiérového dizajnéra... absolútna sloboda, zároveň čas a financie na sústredenie sa na všetky detaily. V tomto interiéri bol každý prvok vyrobený presne na mieru, aby perfektne zapadol do konceptu.

Koľko rokov ste tam pôsobili a približne koľko zákaziek sa vám podarilo spracovať? 

V Oliver Burns som pracovala približne štyri roky. Ako senior som mala pridelený jeden veľký projekt, ktorý som viedla celý tento čas až do realizácie. Niektoré projekty môžu trvať aj takto šialene dlho. Popritom som mala seniorsky niekoľko menších projektov, ktoré neboli časovo až tak náročné a zároveň som pomáhala kolegyniam na množstve ďalších projektov, ktoré už teda neboli autorsky moje.

Napriek úspešnej kariére ste sa vrátili na Slovensko... prečo? Na čom pracujete tu?

Mám pocit, že až keď človek odíde zo Slovenska, uvedomí si, ako veľmi mu bolo doma dobre. To sa presne stalo aj mne. Po takmer šiestich rokoch ma to už ťahalo domov za rodinou a kamarátmi. Zároveň som už nadobudla pocit, že mám nejaké to know-how, aby som bola schopná založiť si vlastné štúdio a priniesť niečo z veľkého sveta do nášho krásneho malého Slovenska.

V mojom štúdiu sa venujeme najmä rezidenčným nehnuteľnostiam - bytom a rodinným domom, ale aj niekoľkým komerčným priestorom (vinotéky, kaviarne). Moje skúsenosti z Anglicka sa prenášajú aj do štýlu štúdia, venujeme sa hlavne tradičnejším elegantným interiérom s veľkým množstvom detailov a pocitom domova. Samozrejme klient je náš pán a vieme prispôsobiť návrh tomu, o čo má záujem.

Viete porovnať ako je to s interiérovým dizajnom na Slovensku a v Anglicku?

Je veľmi ťažké porovnávať anglický a slovenský trh, či už štýlovo alebo objemom investícií do tejto oblasti. Mám pocit, že na Slovensku stále pretrváva trend minimalizmu alebo industriálu, zatiaľ čo v Anglicku je to jednoznačne ornamentálny štýl - či už pri použití tapiet alebo typov nábytku. V každom prípade už bádam posun z chladných interiérov na teplejšie a mäkšie. Práve vďaka tejto našej špecializácii sa veľa klientov rozhodlo spolupracovať práve s nami.

Máte na pamäti nejakú požiadavku od vašich klientov, ktorá bola vyslovene bizarná?

Neviem, či by som to nazvala vyslovene bizarnou, pretože to, čo je pre jedného človeka bizarné, je pre druhého normálna vec. V jednom projekte v Anglicku sme však napríklad mali požiadavku nainštalovať televízor do každej miestnosti, vrátane chodieb a výťahu.

Mohlo by vás zaujímať: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

S čím sa vás najčastejšie obracajú slovenskí zákazníci? Za akú sumu je možné nechať zhotoviť vkusný interiér?

Najčastejšie sa na nás klienti obrácajú s tvorbou interiérového dizajnu, ktorý je typovo ako z anglických časopisov, čo je samozrejme naša špecialita. :) Samozrejme, nedá sa to úplne generalizovať, každý klient má iné požiadavky. Cenovo je to tiež veľmi ťažké takto povedať, každý interiérový štýl má inú cenovku a zároveň rozhodnutie klienta či bude nábytok na mieru alebo nie môže značne ovplyvniť cenu. Ideálne je prísť na konzultáciu, kde si prejdeme predstavu klienta a potom sa už vytvára cenová ponuka presne podľa želaní zákazníka.