Presunúť na hlavný obsah

Spoločný biznis si manželia nevedia vynachváliť: Pustili sa do výroby doplnkov do interiéru, dnes sa tešia veľkej obľube

Kariéra

Hrejivé, antibakteriálne a najmä dizajnové. Také sú štýlové deky z merino vlny, ktoré zdobia mnohé slovenské domácnosti. Za značkou Frensia stojí mladý manželský pár, Františka a Marián.

Za značkou Frensia stojí mladý manželský pár, Františka a Marián Juristí, ktorých k myšlienke vyrábať niečo vlastné priviedlo spoločné bývanie, keď nevedeli nájsť vhodné doplnky do interiéru. 

Manželia vyrábajú dizajnové deky z merino vlny v rôznych rozmeroch a farbách. Merino deky si obľúbili aj známe slovenské tváre ako napríklad LucyPug, Sweet Lady Lollipop alebo Lapkinn. V rozhovore sa dozviete, prečo zvolili pre výrobu diek práve merino vlnu alebo aj to ako riešia vypäté situácie v spoločnom podnikaní.

Aké boli vaše začiatky v podnikaní? Čo bolo najťažšie?

S manželom sme chystali svadbu a spoločné bývanie. Kúpili sme starý dom, ktorý sme si potrebovali zariadiť. Na kúpu nábytkov a zariadenia sme však mali obmedzený rozpočet a nepáčilo sa nám len tak hocičo. Veci, ktoré sa nám pozdávali boli drahé alebo u nás na Slovensku nedostupné. Preto nám skrsla spoločná myšlienka, že si môžme mnoho vecí vyrobiť či zrepasovať staré na niečo vlastné a originálne... Celé nás to akosi chytilo a tu to celé začalo. 

Začali sme si tvoriť. Recyklovali sme palety a drevo do všakovakých poličiek, podnosov či stolíkov. Páčilo sa nám to, bavilo nás vdychovať kusom starého dreva “dušičku”. Preto sme sa rozhodli bytové doplnky ponúkať na slovenských handmade portáloch

Asi sa dá povedať, že naše začiatky boli celkom také naivno príjemné. Na tie ťažké oblasti sme narážali až neskôr, keď sme zisťovali, čo to vlastne znamená reálne podnikať. Byrokracia, účtovníctvo, behačky-lietačky, zodpovednosť, málo času na veľa povinností… Byť sám sebe pánom v práci má veľmi veľa výhod, no i veľa náročných oblastí. 

Nastanú aj u vás niekedy chvíle, kedy si “skočíte” do vlasov? Predsa len skĺbiť podnikanie a súkromný život môže byť celkom výzva. Ako také ťažšie situácie riešite? 

V prvom rade, spolupracovať na jednej veci ako manželia je úplne super. Je to ako mať spoločný koníček. A jasné, keď sa náhodou dačo prihodí a nepohodneme sa, už sme sa naučili, že musíme obaja komunikovať svoju vec, pocity a svoj pohľad tomu druhému a nedusiť to v sebe. Takže odpoveďou je komunikácia :).

Čo vás viedlo k výrobe merino diek?

K merino veciam sme sa dostali až postupne. Uvedomovala som si, že práca s drevom je pre ženu fyzicky naozaj náročná, a tak, keď som raz narazila na zahraničnú fotografiu s takouto merino dekou, zaľúbila som sa do nej a začala z vlny tvoriť. Zisťovala som si o nej viac informácií a uplietla prvé výrobky. Neskôr sme ich začali ponúkať i na predaj.

Kedy ste sa rozhodli, že idete do podnikania naplno? Kedy nastal ten zlomový bod?

Asi vtedy, keď sme videli, že to má potenciál. Nebol to konkrétny zlomový bod našich životov. Prišlo to postupne. Keď sme napríklad videli, že sa naše výtvory ľuďom páčia. Máme radi, keď môžme do sveta vypúšťať niečo, čo pokladáme za krásne a ľudia to vedia oceniť. 

Prečo práve merino vlna?

Nespriadaná merino vlna je krásny dizajnový materiál, ktorý má ešte k tomu veľa dobrých vlastností. Ako je hrejivosť, antibakteriálnosť, priedušnosť, ekologickosť… Veľmi sa mi páči to, že je šetrná k životnému prostrediu. Keby sme ju chceli skompostovať, v pôde sa dokáže rozložiť už za niekoľko rokov (niekto udáva i niekoľko mesiacov). Ešte k tomu sa počas rozkladania uvoľňujú do pôdy hodnotné živiny.

Prezradíte nám, ktorý produkt je vaša srdcovka? 

Z dreva už momentálne netvoríme, no mojou veľkou srdcovkou bol práve “Drevený rozkošícky podnos”. Z vlny mám veľmi rada naše okrúhle vankúše. Podľa mňa sú praktické a vedia pekne oživiť miestnosť. Máme ich doma narobených viacero. Mariánova srdcovka bol paletový konferenčný stolík. Ten však už tiež neponúkame. 

Čo plánujete so značkou do budúcna?

V prvom rade chceme viac inšpirovať. Chceme tvoriť krásny obsah na naše sociálne siete, aby si ľudia mohli viac zamilovať svoj domov. Túžime inšpirovať k láske tvoriť interiér a ku skrášlovaniu si svojho obydlia. Taktiež plánujeme tvoriť videopostupy z merino vlny v slovenskom jazyku, aby si každý mohol v pohodlí domova vytvoriť svoje vlastné dielo. Čo sa týka našich výrobkov, tak plánujeme rozšíriť portólio o dizajnové výrobky z obrobavlny.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí stále váhajú či začat podnikať?

Aj napriek tomu, že vlastné podnikanie je často mega náročné, robiť niečo zo srdca, radovať sa z toho a ešte to aj nazývať prácou = to je pocit na nezaplatenie. :)

Mäkkučké deky Frensia si môžete pozrieť a objednať na portáli robene.sk, ktorý sprostredkúva tvorbu domácich, slovenských značiek. 

- Najčítanejšie -