Babsy Jagušák Heribanová: Na Slovensku si ľudia čoraz viac uvedomujú, že treba podporovať lokálnu tvorbu
Láska k móde si k nej našla cestu už v detstve. Rokmi si vypestovala originálny štýl a jej filozofia smeruje k udržateľnej móde. V dôsledku toho sa venuje a rozvíja inšpiratívne aktivity a projekty a nielen o nich nám Babsy porozprávala.
Na móde ma najviac fascinuje, že ide o komunikáciu
Babsy milovala módu vraj odmalička a už ako malá sa producírovala v maminých topánkach. Neskôr si dokonca začala ručne šiť prvé šaty a kreslila návrhy do svojho zošita. Ako dospelá sa presťahovala do Londýna, ktorý bol pre ňu stelesnením úžasnej slobody prejavu najmä v tom, ako sa ľudia obliekajú: „Postupne som začala v londýnskych uliciach fotiť street style pre jeden slovenský časopis, bola to perfektná skúsenosť. Na móde ma najviac fascinuje, ako dokáže zachytiť našu náladu, to, čo si myslíme, akí sme a kým sme. Móda je komunikácia,“ dodáva.
Nie som radikálna, nájdete u mňa aj oblečenie z reťazcov s rýchlou módou, ale...
Po návrate zo štúdia na Slovensko začala Babsy spolupracovať na projekte Fashion LIVE! a Fashion Revolution, v ktorých má na starosti dramaturgiu, komunikáciu, sociálne siete, moderovanie sprievodných podujatí a ďalšie čiastkové aktivity, ktoré si projekty vyžadujú. „Na oboch projektoch pracujem už 7 rokov, navzájom sa v tíme učíme nové veci, ťaháme to v dobrom aj v zlom,“ hovorí. Aj vďaka týmto projektom si uvedomila vážnosť situácie ohľadom textilného odpadu. Okrem iného začala čítať zahraničné stránky o udržateľnosti, sledovala rôzne instagramové profily a cítila potrebu zdieľať tieto informácie aj s ostatnými. Dnes však sama uznáva, že na Slovensku nastal progres dobrým smerom: „Za posledných 7 rokov sme sa na Slovensku výrazne posunuli v tom, ako vnímame slow a fast fashion. Vznikli zaujímavé projekty, second handy, swapy a iné spôsoby, akými dokážeme naplno využiť potenciál odevu. Čo sa týka mňa, nie som úplne radikálna a v skrini mám aj oblečenie z reťazcov s rýchlou módou. Vyberám si také, ktoré ponúkajú minimalistický nadčasový dizajn a kvalitu. Pretože nie je fast fashion ako fast fashion... Pekné a trvácne oblečenie, ktoré bolo vyrobené z udržateľných materiálov si dnes viete kúpiť aj v obchodoch s rýchlou módou. Niektoré značky dokonca začali zverejňovať údaje o svojich dodávateľoch bavlny, informácie o ľuďoch, ktorí oblečenie vyrábajú, a tak sa stáva aj rýchla móda transparentnejšia a etickejšia. Myslím si, že veľa značiek s rýchlou módou pochopilo, že biznis treba v tomto storočí robiť inak. Prispôsobujú tomu svoju produkciu, podmienky na pracovisku, investície do udržateľných materiálov atď.,“ objasňuje.
Mohlo by vás zaujímať: Video: Trendsetterku Barbaru Heribanovú inšpirujú v móde ázijské prvky: Ktorá krajina ju najviac očarila?
Najjednoduchšou mantrou udržateľnej módy je reduce, reuse and recycle
O čo by sa mal v prvom rade snažiť človek, ktorý chce svoj módny štýl viesť v duchu udržateľnosti? Podľa Babsy je najjednoduchšou mantrou – reduce, reuse and recycle: „Ešte by som k tomu doplnila upcycle :). Takže, treba znížiť našu spotrebu, poriadne využiť všetko, čo vlastníme, kupovať z druhej ruky alebo podporovať udržateľné značky (dobre odlíšiť greenwashing od skutočne ekologických značiek). Nakoniec môžeme recyklovať alebo v lepšom prípade upcyklovať a kreatívne spracovávať textilný odpad,“ popisuje, pričom dodáva, že sa nemusíte cítiť vinne za to, že si doprajete aj niečo pekné a kvalitné z rýchlej módy. Treba však vyvíjať tlak na značky, aby boli udržateľnejšie, transparentnejšie a etickejšie.
V skrini sa snažím mať len to, čo vynosím, ale inklinujem aj k extravagantnosti
Babsy paradoxne na rovinu priznáva, že najradšej nenakupuje vôbec. Vďaka jej práci sa k nej dostane mnoho pekných dizajnérskych kúskov od ľudí, s ktorými spolupracuje. Ak už nakupuje, vyberá svedomito s ohľadom na kvalitu. V skrini sa snaží mať len to, čo naozaj vynosí. Čo patrí k najobľúbenejším kúskom v jej skrini? „Mám veľa crazy farebných kúskov, napríklad od Lenky Sršňovej, na bežné nosenie mám rada Lull Loungewear, obyčajné bavlnené tričká z COS, vlastním aj krásne kúsky z kolekcie Conscious Exclusive alebo HM Studio. Niektoré veci mám zo sekáča, iné mám v skrini ešte od vysokej školy. Nemám kapsulový šatník, lebo mám rada istú extravaganciu, na bežné nosenie využívam košele, tričká a džínsy.“
Zo slovenskej módnej tvorby mám svojich obľúbencov
Dnes sme svedkami toho, ako sa slovenská módna tvorba opäť dostáva do popredia u mnohých ľudí a to je skvelá správa pre domáci módny priemysel. Aj Babsy má spomedzi slovenských módnych dizajnérov svojich obľúbencov: „Mám veľmi rada tvorbu Marcela Holubca W. Jeho estetika, ľahkosť a silný príbeh za každou kolekciou potvrdzujú, že dizajnérske remeslo by si mali všetci ctiť ako formu vysokého umeleckého prejavu. Mám rada aj Lenku Sršňovú vďaka jej hravosti, farebnému hedonizmu a skvelým nápadom. Páči sa mi tvorba mladých dizajnérov Vivien Babicovej, Lukáša Krnáča, Jana Černého, Terky Feňovčíkovej, Pala Dendisa, Peti Kubíkovej a Petry Weingart. Večernejšie róby má perfektne prepracované Miška Ľuptáková a Boris Hanečka,“ vysvetľuje ďalej.
Čítajte tiež: Sestry Heribanové sú obe šťastnými mamičkami: Výchovu majú možno rozdielnu, na toto však kladú obe dôraz
História sa opakuje, oblečenie dedí aj dcérka Izabelka
Babsy je však aj mamou malej Izabelky, ktorej módny vkus sa tiež snaží viesť v duchu udržateľnosti a preto 90% šatníka dedí Izabelka po svojej sesternici Emilke. Ako sama hovorí, história sa opakuje. Kedysi dedila Babsy oblečenie po sestre a dnes ho dedí jej dcérka Izabelka po Tamarinej dcérke Emilke. No občas dcérke aj niečo dokúpi a v takomto prípade opäť rada podporí kvalitné slovenské značky, ktoré šijú lokálne a z udržateľných, organických materiálov: „Veľa dizajnérov detských značiek poznám aj osobne, páči sa mi ich príbeh, prístup ku krajčírskemu remeslu, a preto ich rada podporím. Trh funguje na jednoduchom princípe, tam kde je dopyt, je aj ponuka. Na Slovensku alebo aspoň vo väčších mestách si už ľudia uvedomujú, že je dôležité podporovať aj domácu produkciu. Niekedy ani nestíham sledovať všetky novovzniknuté značky, ktoré ponúkajú krásne dizajnové oblečenie a doplnky za prijateľné ceny,“ priznáva.
Ak by niektoré mamičky zaujímalo, ktoré detské značky Babsy preferuje, tu je jej zoznam najobľúbenejších: „Určite odporúčam nosiče a šatky od Sestrice Wraps, medzi skvelé značky patrí Mile, Moe, Sidumilu, Gugegio, Takitak, Jeej design, Woollies, Heavenly concept store, Diobo, Justcute, Little People, Lemur, Vacice Sleepwear, Dorfsheep, Lapaj design a ďalšie. Z e-shopov mám veľmi rada littlehipster.sk, aliceandalice.sk a minijoseph.sk.“
Deťom treba vštepovať národnú identitu, ale nie na silu
Hoci Babsin šatník pozostáva skôr zo súčasného odevu, slovenské motívy a tradície sú jej blízke: „Moje uznanie patrí dizajnérom, ktorí sa vedia inšpirovať slovenským ľudovým odevom, ale zároveň ho nevykrádajú a „nezneužívajú“. V súčasnosti nájdeme v odevnom priemysle veľa ľudových motívov, ktoré pôsobia lacno, gýčovo alebo nie sú vôbec použité v správnom kontexte.“ Ako dodáva, v dnešnej globalizovanej dobe, v ktorej krajiny aj ľudia strácajú svoju identitu, je dôležité uchovávať si národnú identitu a vštepovať ju aj svojim deťom, a to sa dá aj prostredníctvom módy. Na druhú stranu nie na silu, ak to dieťa má v sebe, bude to šíriť ďalej aj v dospelosti: „Podľa mňa netreba robiť nič nasilu, dieťa kopíruje správanie svojich rodičov. Ak je pre nás prirodzené to, že máme rady tradície, ľudovú tvorbu, povesti, slovenskú históriu, je úplne prirodzené, že budú naše deti šíriť toto posolstvo ďalej.“
Dcérka si tlačovky užíva, ale móda ju zatiaľ neberie
Babsy je stále v plnom nasadení a keďže jej dcérka ešte nechodí do škôlky, berie ju všade so sebou a podľa jej slov si rôzne stretnutia a tlačovky užíva. No na druhej strane, viac ako móda ju momentálne zaujíma skrášľovanie: „Vďaka tomuto nastaveniu je už teraz veľmi komunikatívna, samostatná a bezproblémová. Myslím si, že má bližšie skôr k „beauty“ témam, pretože mi pravidelne kutre v maľovátkach a rúžuje si ústa. Móda ju zatiaľ veľmi neberie, najradšej nosí tepláky a tričká. Je športový typ, rada lozí, denne ju musím niekoľkokrát prezliekať, pretože sa vždy niekde zašpiní, prípadne si ľahne do blata. Je veľmi impulzívna, hlučná, temperamentná. Keď ju oblečiem do šiat, vidím, že nie je vo svojej koži a chce si ich hneď vyzliecť,“ odpovedá na otázku, či je možné, že jej dcérka pôjde v maminých módnych šľapajách.
Neprehliadnite: Slovenky, ktoré svoje lásky obklopujú prírodou: Rozžiarené sestry Heribanové, Zdenka Predná má takéto veľké detičky
Najlepšie sa cíti ako mama, ale po materskej sa teší na rozhovory s ľuďmi
Babsy nevyšla z módneho kolotoča ani na materskej a už teraz má svoje plány alebo aktivity, ktoré sú v štádiu rozbehu, ale aj projekty, ktoré sú zatiaľ v jej hlave. Ako však dodáva, na prvom mieste je jej rodina a dcérka Izi, ktorá je ešte malá a potrebuje svoju mamu. Práve v tejto role sa cíti Babsy najlepšie, no veľmi ju baví robiť rozhovory s ľuďmi, ku ktorým sa chce vrátiť po materskej: „Tento rok som rozbehla podcast v spolupráci s Nosene, volá sa Nová doba udržateľná. Prostredníctvom neho by som sa chcela venovať rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi. Okrem toho pripravujeme ďalší ročník Fashion LIVE!, spolupracujem na rôznych projektoch so Slovak Fashion Council a moderujem podujatia... Nechcem veci uponáhľať, momentálne to mám nastavené tak, že zvládam zastrešiť aj prácu a rodinu a nie som v zbytočnom strese.“