Presunúť na hlavný obsah

Čo s nepotrebným oblečením? Šatník si najskôr vytrieďte do troch kôpok ako Carrie Bradshaw

Móda

Tento rok je v znamení toho, že každý môže prispieť k udržateľnosti tejto planéty po svojom. Kam s nepotrebným oblečením? Zodpovednému prístupu k móde sa u nás venuje Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM).

Otázku, čo robiť s nepotrebným oblečením rieši azda každý zodpovedný človek, ktorý nechce vyhodiť šatstvo len tak do smetia. Existuje viacero možností, ako naložiť s nechceným šatstvom tak, aby ešte niekomu urobilo radosť alebo bolo na osoh.

Prečítajte si: VIDEO: Slovenka a Francúz oživili v Bratislave staré remeslo: Vyrábajú jedinečné kabelky a doplnky s nádychom elegancie

Zodpovednému prístupu k móde sa u nás venuje Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM). Ide o pomerne novú organizáciu, ktorú tvoria štyria mladí ľudia: Alžbeta Irhová (ekologická módna značka Bagbet), Zuzana Dutková (ekologická módna značka Dutka), Patrik Brody (grafik) a Ľubo Baran (fotograf). „IPRUM sme sa rozhodli založiť, pretože na Slovensku doposiaľ chýbala inštitúcia, ktorá by organizovala podujatia pre rozvoj udržateľnej módy na pravidelnej báze. Zároveň chceme vytvoriť podpornú platformu na zviditeľnenie slovenských udržateľných konceptov, ale aj informovať verejnosť o tom, čo je udržateľná móda (sustainable fashion), slow fashion, fast fashion, upcyklácia, či downcyklácia. Zároveň je našim záujmom aj zozbierať informácie o tom, koľko sa na Slovensku produkuje textilného odpadu,“ informujú o činnosti Alžbeta a Zuzana.

Ako postupovať pri triedení šatníka?

Inštitút odporúča najprv si šatník poriadne vytriediť. Oblečenie si rozdeľte na tri kôpky – áno, možno, nie, presne tak ako to urobila Carrie Bradshaw pred sťahovaním v seriáli Sex v meste. Kôpku áno vyberajte dôkladne, pretože pôjde o základ vášho šatníka a vyjadruje váš štýl a osobnosť. Kôpku možno si oddeľte do krabice alebo na vyhradenú poličku. Ak sa k týmto veciam nevrátite po vami stanovenom čase, nebudú vám chýbať a teda ich môžete s čistým svedomím posunúť ďalej. A s vecami z kôpky nie sa rozlúčte a zbavte podľa niektorej z týchto možností.

Vyhodiť do kontajnerov na odev

Najjednoduchším riešením pre tých, čo majú málo času je vyhodiť nepotrebné oblečenie do kontajnerov určených práve na to. Na Slovensku ich má napríklad spoločnosť HUMANA People to People Slovakia. Veci z kontajnerov odvážajú do Martina, kde sa nachádza triedička. Tam sa jednotlivé kusy oblečenia vytriedia a rozdelia sa na predaj v Európe či Afrike alebo sa nevhodné kusy pomelú na priemyselné tkaniny. Z tých sa následne vyrábajú výplne do pohoviek, izolácie do áut či budov a podobne.

Predaj cez internet a na burzách

Ak sú kúsky značkové či vo veľmi dobrom stave, môžete sa ich pokúsiť predať na rôznych stránkach či facebookových skupinách. Šanca, že uspejete je síce nízka, keďže podobných inzerátov nájdete na internete tisíce. Iné je, ak sa zúčastníte blšáku, kde ľudia vidia vaše veci naživo. Takouto akciou je v Bratislave Burzoblšák, ktorý sa koná každý mesiac. Ide o blší trh, kde môžete vystupovať v roli predávajúceho i kupujúceho. Nájdete tam kadečo, od starých platní, až po množstvo oblečenia. Ak sa rozhodnete ísť predávať, oplatí sa vybrať tie najlepšie a najvýraznejšie kúsky tak, aby návštevníkom hneď udreli do očí. Panuje tam príjemná atmosféra a vy navyše môžete za svoje oblečenie dostať peniaze. Cenu si určujete vy.

Darovať rodinám v núdzi či krízovým centrám

Využite priateľov, ktorých máte na sociálnych sieťach. Väčšina známych vám s týmto ochotne poradí a určite sa nájde aspoň jeden kontakt na rodinu, ktorá sa nachádza vo finančnej či inej tiesni. Ak by tento plán zlyhal, stačí si vygoogliť najbližšie krízové centrum pre ženy a poinformovať sa bližšie u vedenia. Keďže v hlavnom meste býva nepotrebného šatstva prebytok, skúste obtelefonovať zariadenia v iných krajoch a častiach Slovenska. Nepotrebné deky či plachty zase radi uvítajú v ktoromkoľvek útulku pre zvieratá.

Vymeniť na SWAP podujatiach

SWAP, teda výmena oblečenia je spoločenská udalosť a hlavne zábava. SWAPovanie v celosvetovom meradle v súčasnosti predstavuje nový spôsob ekologického nakupovania. Princíp výmeny oblečenia bol na Slovensku odjakživa. IPRUM však ako prvý na Slovensku prišli s prepracovanou štruktúrou SWAPovania, ktorá dbá predovšetkým na recyklačnú štruktúru spracovávania textilného odpadu. Tieto výmeny organizujú raz do mesiaca a síce fungujú od mája 2018, tešia sa obľube. Na SWAPy je potrebné priniesť oblečenie čisté, voňavé a pekné, také,  ktoré by ste dali svojej priateľke preto, že vám napríklad už nesedí veľkosť. Oblečenie odovzdáte a na výmenu si môžete odniesť oblečenie niekoho iného. Zvyšok šatstva, ktoré si nikto nevezme, putuje na recyklačné účely.

Neprehliadnite: Útulná cukráreň v srdci východu na svetovej úrovni: Nezameniteľná parížska atmosféra a domáce makrónky

Upcyklujte staré oblečenie

Na Slovenku sa udomácnil aj výraz upcyklácia, čo je viac ako recyklácia. Ide o pretvorenie oblečenia na iný kúsok. Navrhovaniu a šitiu takéhoto oblečenia sa venuje aj slovenská ekologická značka Bagbet, ktorá je založená na koncepcii používania textilného odpadu. Ich cieľom je minimalizovať vyhadzovanie odevov vyrobených z najkvalitnejších materiálov, ako je bavlna, ľan alebo konope. Veciam vdýchnu nový život a po ich pretvorení sú vhodné na ďalšie nosenie. Ak ste zdatnejšie, pretvoriť si staré oblečenie podľa seba môžete aj sama, na Youtube nájdete množstvo videí.

Venujte ich špecializovaným obchodom

O koncepte Nosené ste pravdepodobne počuli. Ide o second-hand oblečenie, ktoré je starostlivo vyberané tak, aby boli kúsky pekné a štýlové. Nepredané oblečenie tiež upcyklujú, a tak sa napríklad zo starej košele stane trendy batoh, ktorý sa znovu dostane do predaja. Navyše, za darovanie vecí pre Nosené dostanete zľavu 15% na nákup a z každého predaného oblečenia putuje konkrétna časť peňazí (vidíte ju na cenovke) organizáciám podporujúcim týrané ženy.

Viac zaujímavých článkov čítajte v novom magazíne Feminity, malú upútavku si môžete prelistovať TU