Presunúť na hlavný obsah

Tamara Šimončík Heribanová predstavila projekt Od kolisky blizki: Z kolekcie dýcha naša krásna história

Móda

Špeciálna spolupráca slovenskej dizajnérskej značky mile so spisovateľkou, publicistkou a zberateľkou pôvodného tradičného odevu Tamarou Šimončíkovou Heribanovou vznikala vyše dvoch rokov. Prednedávnom sa dostala do úspešného finále.

Výnimočné spojenie nesie názov Od kolísky blízki. Autorkám bola hlavnou inšpiráciou vyše stopäťdesiatročná kútna plachta, ktorej výšivka prepája každý kúsok kolekcie.

Z kolekcie dýcha história

Spúšťací moment kolaborácie predstavoval okrem niekoľkoročného priateľstva, Tamarin pútavý príbeh o symbolike kútnych plachiet, ktorých sa do dnešných dní zachovalo len veľmi málo, nakoľko upadli od ich ukončenia využívania koncom 19. storočia, do zabudnutia. Napriek tomu, že Tamara zbiera pôvodné kroje vyše šesťnásť rokov, po celý čas práce v teréne sa jej podarilo zachrániť len jednu bohato vyšívanú ľanovú obradnú plachtu, ktorá sa stala východiskovým momentom. Stopercentná bavlna, kvalitné spracovanie, krížiková výšivka odvolávajúca sa na jedinečnú históriu magického materstva na Slovensku, strohé čisté línie a vysoká miera funkčnosti - to je spojenie, akým sa dá charakterizovať unikátna línia oblečenia.

Prečítajte si: Štýlové kabelky, z ktorých si nebudete vedieť vybrať: Tieto kúsky sú našimi horúcimi favoritmi

Vymyslené a vyrobené na Slovensku

V kolekcii Od kolísky blízki sa nielen podarilo nadviazať na výsek magického aspektu materstva v minulosti na území Slovenska, ale predovšetkým priniesť modernú, pohodlnú líniu, ktorá sa nevymyká minimalizmu a praktickému charakteru. Kúsky pre deti sú ušité zo 100% bavlny v bio kvalite.  Dámska košeľa je zhotovená zo stopercentného bavlneného plátna, ktoré je možné prať na vysokej teplote. Výšivka, ktorá prepája všetky produkty predstavuje motív halúzky, symbolizujúci šťastie a lásku v novom živote, tak u bábätka ako aj u mamičky.

„Je to po prvýkrát, kedy sa fenomén kútnej plachty pretavuje dosúčasného odievania.  Vyše stopäťdesiatročná kútna plachta z Hornej Vsi pri Partizánskom, ktorú sa mi podarilo získať do zbierky sa tak stala nosným piliérom našej tvorby,“ hovorí zberateľka Tamara Šimončíková Heribanová.

Mohlo by vás zaujímať: Čo nosiť v zime na hlave, aby ste vyzerali trendy: Inšpirujte sa svetovými módnymi domami

Na čo bola kútna plachta?

Kútna plachta symbolizovala istý ochranný štít novorodičky. Verilo sa, že poskytuje ochrannú ruku nad životom, ktorý matka dala tomuto svetu. Vo vlákne kútnice bola zachytená túžba po istote, radosti a blahobyte, v ochranných symboloch jej červených výšiviek prúdila energia, chrániaca matku i dieťaťa pred negatívnymi nástrahami. Odjakživa bola kútna plachta spájaná s magickou ochranou ženy i dieťaťa pred zlými silami, urieknutím, pôsobením negatívnych myšlienok. Z farebnosti prevládala vo výzdobe červená farba s ochranným účinkom, z motívov srdcia, kohúty ako symboly plodnosti, štylizované kvety a hviezdice.