Presunúť na hlavný obsah

Šperky so slovenskou dušou: Šperkárka Petra Toth žne úspechy vo svete, nezabúda na náš folklór a tradície

Slovenské celebrity

Pôvabná šperkárka Petra Toth vo svojej originálnej tvorbe pretvára slovenské ornamenty do jedinečných šperkov, ktoré prekročili slovenské hranice a žnú úspech vo svete.

Kolekcia Kvety Telgártu je inšpirovaná ľudovými zvykmi a symbolmi, čo sa skrýva za Vašim rozhodnutím venovať sa práve tejto tematike?

Pri kolekcii Kvety Telgártu som sa inšpirovala zásrerkami z telgártskeho kroja. Boli bohato vyšívané tieňovanými kvetmi na čiernom podklade, napríklad na brokáte. Pre mňa osobne kontrast farebných kvetov a čierneho podkladu symbolizoval našu životnú cestu so všetkými pádmi, smútkami, tragédiami, no aj vzletmi, šťastím a úspechmi. V Telgárte bol život vždy veľmi ťažký, no napriek tomu majú krásne bohaté a farebné kroje. Tie kontrasty sú fascinujúce.

Čím je táto kolekcia iná než ostatné? Máte ku každej špecifický citový vzťah?

Áno, každá moja kolekcia nesie samostatné posolstvo. Táto je výnimočná najmä tým, že vzdávam hold všetkým predošlým generáciám za to, že nám nechali tak krásne kultúrne dedičstvo. Opatrovali ľudové kroje, učili deti spievať a tancovať. Práve vďaka nim nám zostal kus živej histórie. Sú tu však zároveň veľké obavy o prežitie folklóru. Napríklad práve v Telgárte bohužiaľ pôvodní obyvatelia nevidia budúcnosť v obci. Ak tu sú nejaké deti, chodia do škôl či škôlok niekedy až do Popradu (40 km) nie však preto, že by v Telgárte škola či škôlka nebola, no pôvodných obyvateľov vytláčajú noví, často neprispôsobiví a tí vzťah k nášmu folklóru a histórii nemajú.

Neprehliadnite: Obľúbené i nenávidené cyklošortky: Postave ktorej známej Slovenky lichotia najviac?

Čo pre slovenskú šperkárku znamená uverejnenie jej diela v špičkových zahraničných magazínoch?

Asi by ste čakali odpoveď, že som, takpovediac, radosťou bez seba. Isteže ma to teší, ale osobne to vôbec neprežívam. Je to vyústením asi 15-ročnej tvrdej práce. Je to, ako keď vystúpite na horu po celodennej túre. Tešíte sa výhľadu, ale ste na smrť unavená a zbierate sily na cestu späť.

Spomínate si na prvé uverejnenie? O ktorý šperk išlo? Ktorý zahraničný magazín si všimol Vašu unikátnu prácu ako prvý?

Prvýkrát si nás všimol najstarší britský módny magazín Tatler. Ak si správne spomínam, mali sme tam uverejnený náhrdelník z kolekcie Vtáča, potom uverejnil ešte niekoľko šperkov. Pridali sa aj iné časopisy. Britský Vogue, GQ, Vanity Fair, Elle a ďalšie.

Prečítajte si tiež: Herečka Táňa Pauhofová v krásnych šatách ohúrila: Spoznali by ste ju v tomto dobovom looku?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Toth (@petratothjewellery),

Šperk z kolekcie Kvety Telgártu bol uverejnený i v doteraz poslednom septembrovom vydaní britského vydania Vogue, ktorého zastupujúcou šéfredaktorkou je Meghan Markle. Ako vnímte tento úspech?

Pre nás je obrovský úspech, že nás uverejnili aj vo všetkých predchádzajúcich vydaniach, bez rozdielu, kto tomu práve “velí”. Ale áno, toto vydanie malo pridanú hodnotu práve o Meghan. Je v ňom zverejnená brošňa z najnovšej kolekcie Kvety Telgártu. 

Ste fanynkou kráľovskej rodiny? Meghan alebo Kate?

Meghan vnímam neutrálne. Pre mňa je skôr zaujímavejšia Kate. Cítiť z nej silu a má rovnako staré deti ako ja, čiže s ňou cítim spojitosť. Aj keď na diaľku.