Presunúť na hlavný obsah

Doplnky, ktoré vás zaujmú. Šikovné Slovenky vyrábajú krásne čelenky a kabelky, ktoré rozhodne chcete mať doma

Kariéra

Ako to vyzerá, keď sa dve dlhoročné priateľky rozhodnú spolu podnikať? Aj to sa môžete dozvedieť v rozhovore s Petrou a Dominikou, ktoré založili známu slovenskú značku doplnkov - Farfalla mia.

Vraví sa, že podnikať s rodinou a priateľmi sa nemá. Vy ste ale dve kamarátky, ktoré to predsa riskli a dnes máte úspešnú značku. Čím to je? Pamätáte si na momenty, ako ste začínali a čo ste ponúkali ako prvé?

Sme dlhoročnými priateľkami, povedzme, že už od plienok. Máme rovnaké záujmy, zmysel pre humor a stojíme pri sebe už roky, perfektne sa dopĺňame... aj preto sme sa dohodli na vzájomnej spolupráci. Výhodou spolupráce s kamarátkou je už spomínaná opora, more zábavy - denne sa spolu nasmejeme neúrekom a v mnohých prípadoch aj rovnaké zmýšľanie. Nevýhody vyplývajú z toho, že máme každá svoju hlavu a niekedy je ťažké zosúladiť sa. Náš pracovný vzťah sa neustále vyvíja a ak aj niekedy medzi nami nastanú pracovné nezhody, rozhodne ich neprenášame do nášho súkromia.

Celá idea našej značky vznikla v apríli 2015. Bol to spontánny nápad, z ktorého vzišla naša značka. Úplne prvým produktom bola čelenka. Začali sme čelenkami na mieru, ktoré boli v tom období nedostatkovým tovarom. Chceli sme ponúknuť niečo, čo v tom čase na trhu chýbalo. Prvý impulz prišiel samozrejme od nás samotných - postrádali sme čelenky, a tak sme sa rozhodli, že si ich vyrobíme. Do dnešného dňa s úsmevom spomíname na deň, keď sme sa snažili vytvoriť prvý náš produkt - čelenku, ktorú máme odloženú dodnes. Nie sme krajčíky a nevieme šiť, no mali sme jasnú predstavu o tom, ako by to celé malo vyzerať. Celý proces prvého kusu bol veľmi úsmevný a nezabudnuteľný. V súčasnosti naše predstavy realizujú šikovné krajčírky.

Prečítajte si: Rodina z Oravy vyrába krásne veci z prírodných materiálov: Ich tvorbu si hneď na prvý pohľad zamilujete

Za tých 5 rokov ste toho museli zažiť veľa. Čo sa vám za ten čas podarilo a čo považujete za svoj úspech?

Naše začiatky boli veľmi chaotické, no zároveň plné radosti. Do povedomia sme sa dostali rýchlo, zaskočilo nás to nepripravené a veru nebolo jednoduché to celé zvládnuť. Nepočítali sme s takým úspechom a nemali sme v tom čase vybudovaný funkčný systém. Bolo to krásne, ale aj veľmi náročné obdobie. Trvalo istý čas nájsť tú správnu cestu a podeliť úlohy v našom tíme. 

Od našej prvej čelenky sme sortiment rozšírili o množstvo iných produktov. Do našej ponuky pribudli čiapky, turbany, peňaženky, kabelky a v neposlednom rade ruksaky. Práve tie sa tešia veľkej obľube. Naše produkty sú handmade, slovenská poctivá ručná výroba a výhradne naše návrhy. Za najväčší úspech považujeme tisícky spokojných klientiek, ktoré sa k nám vracajú... sme za ne nesmierne vďačné a vážime si to.

Ako na vás tento zabehnutý kolotoč doľahol? Mali ste niekedy chuť so všetkým seknúť?

Áno. Nastali aj ťažšie časy, takzvané vyhorenie... keď to proste nejde, nie je energia, predstavy sa vám nedarí dotiahnuť do želaného výsledku, prípadne očakávania sa stali väčšími ako realita. V tomto období sme si pomohli vzájomnou podporou, oddychom a práve toto nás naučilo jednej podstatnej veci - netlačiť na pílu a dať si aj pauzu. Chuť tvoriť sa našťastie opäť vrátila aj s nápadmi. Nie vždy všetko ide podľa predstáv, no doteraz sme spolu všetko prekonali. Dôležitou vecou je aj pokora.

Koľko psychickej, ale aj fyzickej práce sa skrýva za jedným produktom? 

Za každým jedným produktom sa skrýva množstvo úsilia a práce (fyzickej aj psychickej). Keď pracujeme na nových návrhoch, najprv spájame myšlienky, ktoré sa stretnú na papieri a vznikajú náčrty. Tie prepisujeme, kombinujeme, meníme a skúšame farby. Ďalším krokom je prvý skúška u našich krajčírok. Vždy vzniknte nultý kus, ktorý potom vylepšujeme, testujeme a doťahujeme detaily. Keď sme s finálnym produktom spokojné, ušije sa prvý kus a ten následne ide do predaja. Produkt je potrebné nafotiť, nahodiť na eshop a v neposlednom rade odprezentovať klientovi. K tomu, aby vôbec produkt reálne mohol vzniknúť, patrí v prvom rade zaobstaranie všetkého potrebného - nití, koženiek, podšívok, kovových komponentov, vystuží, farieb, lôg a na záver doladenie balenia. Naše produkty sú teda od nitky vytvorené v našich dielňach a sme na to hrdé.

Vráťme sa k začiatku procesu. Odkiaľ vlastne beriete inšpiráciu?

Inšpirujeme sa zahraničnou tvorbou, no mnohokrát nás inšpiruje aj malinký detail na niečom bezvýznamnom a ten prenesieme do nášho produktu. Snažíme sa zladiť to, čo sa páči nám a kombinovať to s tým, čo si dopytujú naši klienti. Pri tvorbe je dôležitá fantázia, harmónia, psychická pohoda a samozrejme vnímať súčasný trh a dopyt.

Mohlo by vás zaujímať: Plavky s nádychom luxusu. Slovenka Kristína vyrába ručne šité plavky, ktorých napodobeniny by ste hľadali ťažko

Keď sme už pri tom dopyte - ako sa vám darí predávať v dobe, ktorá je plná konkurencie? V dnešnej dobe je predsa možné objednať si všetko lacnejšie z čínskych obchodných stránok...

Snažíme sa odlíšiť vlastným rukopisom a ísť si svoje - zhmotňovať naše predstavy a prinášať hravú, farebnú módu. Lacné stránky typu Aliexpress nie sú našou konkurenciou. Je na každom, aby sa rozhodol, koho podporí a čo si vyberie. Na Slovensku je veľa žien, ktoré si rady doprajú originál a slovenskú poctivú kvalitu. Za zdravú konkurenciu považujeme skôr iné veľmi šikovné, originálne slovenské hand made značky, ktorým zároveň veľmi fandíme. V našej krajine je skutočne veľa talentovaných dizajnérov, čo nás úprimne teší.

Ako by ste opísali proces podnikania pre ženy? Čo vám pomohlo a čo zasa priťažilo? Je niečo, čo by ste možno urobili inak?

Proces podnikania ako taký - nielen pre ženy, nie je vôbec jednoduchý. Je to obrovská zodpovednosť, veľký tlak a za podnikaním (obzvlášť tvorbou svojej značky) sa skrývajú roky námahy a neustálej práce. Podnikanie na druhej strane prináša slobodu a možnosť sebarealizácie.

Pri budovaní našej značky nám, ako sme už spomínali, pomohlo to, že sme v tej dobe priniesli na slovenská trh produkt, ktorý bol nedostatkový a mal úspech. Veľký záujem ľudí nás posúval vpred. Mali sme chuť tvoriť a rozširovať našu značku. Pomohli nám aj naši blízki, ktorí nás podporovali a podporujú dodnes. Priťažilo nám kopírovanie našich produktov, ktoré prišlo už v začiatkoch. Niesli sme to veľmi ťažko a brali doslova osobne. 

Čo by sme urobili inak? V rámci našich podnikateľských začiatkov je to žiaľ množstvo vecí, teraz sme múdrejšie. Možno ľutujeme, že sme sa vopred neporadili so skúsenejšími. Tvoriť a následne osloviť produktami klientov je jedna vec, no viesť svoju firmu je vec druhá. Čo sa týka našej tvorby, realizácie a následnej prezentácie, nemenili by sme vôbec nič.

Aké sú vaše najbližšie plány? Chystáte sa expandovať alebo máte v pláne novú kolekciu?

Momentálne sa nechystáme expandovať. Ponuky, ktoré sme doposiaľ mali, sme odmietli. Zatiaľ. :)
V súčasnosti pracujeme na novinkách. O pár dní predstavíme nové ruksaky, kabelky a ešte jedno prekvapenie. Naše novinky budú opäť hrať všetkými farbami, čo je pre našu tvorbu typické... toto leto sa naše klientky môžu tešiť na obľúbené neónové farby, ktoré sme sa rozhodli zaradiť do našej ponuky.