Presunúť na hlavný obsah

Slovenské drevené hračky zažívajú boom: S ich výrobou začínali manželia v pivnici, dnes sú populárne aj za hranicami

Kariéra

Keď sa spojí odhodlanie, vášeň, pracovitosť a láska, musí z toho vzniknúť niečo krásne a úspešné. Dôkazom toho je aj malá firma, ktorú manželia vybudovali od piky. Len tak - z lásky k vlastným deťom. Dnes sú ich hračky a pomôcky medzi mamami, mimoriadne obľúbené. A my sa ani nedivíme.

Kto vlastne stojí za slovenskou značkou MonToy?

Za našou značkou stojím ja spolu s manželom a vlastne aj naše dve deti, ktoré môžu za to celé, že vôbec existujeme. Sú pre nás najväčšou inšpiráciou. V priamom prenose sledujeme ich vývojové potreby, čo nás neustále posúva pri zostavovaní portfólia firmy.    

S manželom sa vzájomne dopĺňame. Ja viem ostatným predstaviť myšlienku hotových výrobkov a mám dobré nápady - inak som skromná. A manžel má aj dobré nápady a naviac ich dokáže zrealizovať a zhmotniť. Spoločnými silami organizujeme všetko potrebné okolo. Dôverujeme si.

Dôvera je podľa nás alfou a omegou vydarenej spolupráce v akomkoľvek vzťahu. Samozrejme, že sú chvíle, kedy sa kvôli názoru na niečo pochytíme, ale vo všeobecnosti sme dobrý tím. Obidvoch nás naša práca veľmi baví, môžeme v nej byť sami sebou, za čo cítime vďačnosť. 

Mohlo by vás zaujímať: Tieto znamenia čaká leto plné dobrodružstiev: Kto zažije adrenalín a koho čakajú životné zmeny?

Ako si spomínate na svoje začiatky, v čom bol ten prvotny impulz, začať robiť niečo v inom duchu pre deti?

​Pri tejto otázke sa trochu rozrozprávam, lebo sa na ňu viaže veľa spomienok a emócií. Prvý impulz k vytvoreniu nášho e-shopu/podnikania vznikol v roku 2016 počas môjho tehotenstva s naším prvým dieťaťom. Sme presvedčení, že byť rodičmi ide ruka v ruke so zodpovednosťou, a tú sme cítili už počas môjho tehotenstva. Už vtedy sme sa zamýšľali nad tým, ako dopriať dieťaťu to najlepšie vo výchove a ako pochopiť jeho dušu. Robili sme si prehľad, aké hračky sú dostupné u nás na trhu a s čím sa budú môcť naše deti hrať. Zistili sme, že drvivá väčšina hračiek je vyrobená z plastu a aj tie neplastové majú vo väčšine prípadov svoj pôvod v Číne. Položili sme si otázku, prečo sa už nevyrábajú u nás? Prečo, vlastne, neexistuje tradícia slovenskej hračky?

Ako rodičia sme sa rozhodli, že kvalitu výchovy aj vzdelania našich detí prevezmeme do vlastných rúk aj v tejto oblasti. Rozhodli sme sa, že rozvoj ich potenciálu podporíme aj tým, že im budeme vyrábať zmysluplné hračky a pomôcky z prírodných materiálov so zameraním na drevo. Daniel mal rád drevo a prácu s ním vlastne od mlada.

Prvé hračky a pomôcky pre naše deti vyrábal manžel v pivnici v bytovom dome, v ktorom sme vtedy bývali. Doteraz ľutujem susedov, ktorí bývali na najnižšom poschodí, určite počuli zvuky niektorých strojov, ale nikdy sa nesťažovali. Maľovali sme ich veľakrát do neskorých nočných hodín u nás v dvojizbovom byte. Hračky sa pomaličky začali páčiť aj našim priateľom a známym a zase ich priateľom a známym. A tak sme postupne vymenili pivnicu za dielničku na dome u manželových rodičov, kde bol oveľa väčší priestor.

To, že sa naše výrobky páčili, bolo pre nás impulzom šíriť ich ďalej a vytvorili sme tak pre našu značku MonToy vlastnú Facebook stránku a našu tvorbu sme uviedli do e-shopu.

Začiatky boli ťažké, ale optimizmus a nadšenie, ktoré sme v sebe nosili a stále nosíme, nám pomoholi a dodnes pomáhajú, prekonať ťažšie obdobia. Kto podniká, vie, že tie začiatky pretrvávajú niekoľko rokov. Začínali sme úplne od nuly, dá sa povedať, že v úvode aj bez prepracovaného biznisplánu. Niečo pred viac ako dvoma rokmi sa nám podarilo zariadiť ozajstnú stolársku dielňu, v ktorej zamestnávame aktuálne štyroch šikovných ľudí.  

Čím sú vaše hračky výnimočné?

​Dovolíme si povedať, že sú výnimočné už len tým, že ich navrhujeme aj vyrábame u nás doma na Slovensku. Sú vyrábané ručnou prácou za pomoci strojov na opracovanie dreva, nakoľko iba takéto spojenie dokáže zaručiť jedinečnosť našich výrobkov. Všetky hračky a pomôcky majú výchovný charakter a drvivá väčšina z nich vyhovuje rozvoju dieťaťa podľa prístupu Monstessori a Waldorfského vzdelávania.

V MonToy definujeme dva typy hračiek. Také, ktoré inšpirujú dieťa k voľnej hre. Ich výhodou je, že viaceré nemajú jasne definovaný účel, a tým priam pozývajú dieťa na okúzľujúcu cestu do vlastnej predstavivosti. Druhým typom sú dômyselné pomôcky, ktoré sme navrhli, predovšetkým podľa zásad a princípov prístupu Montessori. Každá z nich je jednoznačne definovaná účelom.

Upozorňuje dieťa na jednu hlavnú špecifickú vlastnosť, vytvára priestor pre intelektuálny rast dieťaťa a vedie ho k prehlbovaniu jeho zmyslového vnímania a sústredenosti. Deti potrebujú vedieť, na čo pomôcka slúži. V úvode je potrebné viesť ich k jej používaniu jednou, dvoma, tromi ukážkami… Nestačí im ich kúpiť a dať ako autíčko, bábiku, Spidermana…

​Veríme, že spokojné a vyrovnané deti sú výsledkom dostatočného pohybu. Deti sa totižto utvárajú cez pohyb a fyzično. Viaceré pomôcky preto navrhujeme s dôrazom na rozvoj hrubej motoriky tak, aby boli deti aj v domácom prostredí motivované spotrebovať svoju neutíchajúcu energiu a rozvíjať svoje pohybové schopnosti.

​Náš štandardný výrobný program sme nedávno rozšírili o zákazkovú výrobu a výrobky šité na mieru. Výsledkom spojenia predstáv zákazníkov a našich skúseností je jedinečný nábytok a doplnky do detských izieb.

​Pri navrhovaní nábytku je pre nás kľúčová podpora dieťaťa v samostatnosti a nezávislosti, preto je svojimi rozmermi prispôsobený deťom, ich vzrastu a pohybovým schopnostiam. Deti sa učia zo svojho prostredia. Z neho si vytvárajú svoje návyky a stereotypy. To sú dôvody, prečo pri zariaďovaní detskej izby dbáme opäť na to, aby prostredie v nich stimulovalo u dieťaťa všetky podnety, najmä však rozvoj pohybu a hrubej motoriky. 

Ktorý produkt je pre vás srdcovkou a prečo?

Ak si máme vybrať len našu jednu srdcovku, tak je ňou Piklerovej triangel. Je to pomôcka, ktorá deťom poslúži na dlhé obdobie, má všestranné využitie a čo je dôležité, rozvíja pohybové zručnosti a hrubú motoriku detí vo veku od 1 až do cca 7 rokov, a to by malo byť u detí v tomto veku alfou a omegou. 

Prečítajte si: Dátum narodenia ženy a muža odhalí, či ste kompatibilní: Akú šancu má váš vzťah prežiť

Dnešná doba je známa výrazným konzumom, potrebuje podľa vás dieťa desiatky hračiek aby sme naplnili jeho potreby? Alebo ako vyzera tá zlatá stredná cesta? 

​Rodičia túžime neustále obdarovávať svoje deti a vytvárať im tak pocit radosti a v tom lepšom prípade aj prostredie na rozvoj ich potenciálu. Ako pri všetkom v živote aj pri hračkách však platí, že menej je viac. Keď majú deti hračiek veľa, je to chaos.

Dieťa sa nakoniec s ničím poriadne nepohrá, prechádza od jednej hračky k druhej a ak poznáte také tie koše naplnené až povrch hračkami, tak tie má dieťa tendenciu postupne vyhádzať alebo vysypať a nanajvýš ísť od jednej hračky k druhej. Dieťa sa v takomto prostredí nevie koncentrovať na hru. Chceme tým povedať, že menším množstvom hračiek podporujeme koncentráciu u detí a uľahčuje nám to aj prácu s dieťatom a jeho vedením k upratovaniu.

Veľa hračiek si dieťa nechce upratať, lebo rozum mu hovorí: “Tak to nedám!” ​​Ideálne je mať hračky uskladnené všetky na jednom mieste, ktoré nie je prístupné deťom a v detskej izbe mať pre ne vyhradené miesto, poličky a na nich zopár vecí. Koľko? To je individuálne, ja by som to nijako nešpecifikovala na presné počty. My máme doma toľko hračiek, aby ich deti zvládli po sebe upratatovať. Dôležité je hračky pravidelne obmieňať podľa toho, či dieťa o hračku stále prejavuje záujem, príde k nej a zoberie si ju alebo nie. Tu hľadáme odpovede u našich detí, snažíme sa ich počúvať. 

​A aby sa hračky rokmi nekopili je potrebné ich pravidelne triediť. K triedeniu pozývame aj deti a necháme ich rozhodnúť sa, s ktorou hračkou sa už rozlúčia a dáme ju navždy bokom. Zatiaľ sme sa nedostali k tomu posunúť ich ďalej, ale je to cieľ. 

Je ešte niečo, čo by ste chceli dosiahnuť? 

​Máme ambíciu začať výrabať kolekciu asi 40 hračiek navrhnutých slovenským dizajnérom ešte koncom devädesiatych rokov, ktoré, bohužiaľ, od tohto obdobia neuzreli svetlo sveta, čo je veľká škoda. Hračky majú totižto veľký potenciál, všetky sú pohybové a prepracované do najmenšieho detailu. Uvidíme, či bude v našich možnostiach toto všetko zvládnuť. 

Aké sú vaše vízie a ciele?

​Cieľom je, aby sa naša značka spájala s kvalitou. Kvalitou ľudí, kvalitou hračiek, kvalitným prístupom, kvalitou vo všetkom. Naše hračky pre mnohých nie sú najlacnejšie, to však ani nie je možné. Keď si vezmete, koľko času dnes stojí kvalitné spracovanie drevennej hračky, jej povrchová úprava až po jej zabalenie a odoslanie, tak to, že ju vyrábame a vždy vyrábať chceme na Slovensku, nám nedáva možnosť cenovo konkurovať lacným dovozovým hračkám z krajín, kde je cena práce možno 10% oproti tej slovenskej. 

​Vízia sa formuje postupne, lebo ani jeden z nás netušil, že sa za niečo viac ako 3 roky existencie dostaneme až do takejto situácie, kedy budeme potrebovať na naše fungovanie pomoc iných ľudí, iných priestorov a všetkého, čo k tomu patrí. Čo by sme však chceli a čo môžeme povedať, že je našou víziou už dnes, je vytvoriť značku, ktorá oživí tradíciu slovenskej hračky, jej meno bude spájané s kvalitou a výrobou tu doma na Slovensku z kvalitných materiálov, z prírodných materiálov a naše hračky budú ďetom kupované ako generačné.

Aby dnešné deti, naši budúci dospelí nachádzali naše hračky na povaloch svojich rodičov pre svoje deti, tak ako mnohí dospelí dnes našli starých drevených koníkov na povaloch starých rodičov, na ktorých sa hojdávali ako deti. To chceme dosiahnuť s našimi hračkami.