Presunúť na hlavný obsah

Jeho šaty si obliekla víťazka Eurovízie Conchita Wurst. Rozhovor s módnym návrhárom Patrikom Haazom

Kariéra

Meno Patrika Haaza nie je na módnej slovenskej scéne neznámym - a to aj napriek tomu, že šikovný návrhár patrí k nováčikom. Prinášame vám s ním rozhovor o jeho kariére aj o tom, či je ťažké vyžiť s povolaním umelec.

Kedy a za akých okolností ste sa dostali k návrhárstvu a celkovo k textilnej tvorbe?

Prišlo to spontánne pri rozhodovaní, na akú strednú školu pôjdem. Bolo to buď scénické výtvarníctvo alebo grafický dizajn. Vždy ma to viac ťahalo k práci s rôznymi druhmi materiálov, a tak som sa rozhodol pre výtvarníctvo.

Prvé chvíle na škole som si nebol na sto percent istý, že je to presne ten smer, ktorým by som sa chcel uberať. Zlomilo sa to u mňa až v treťom ročníku. Naplno som sa tomu začal teda venovať až v polovici posledného ročníka na strednej škole, kedy som mal zároveň aj prvé fotenie svojich modelov vytvorených mimo zadania školy. Pár mesiacov po ukončení štúdia som mal svoju prvú prehliadku pre známych a rodinu. Odvtedy sa stále snažím posúvať vpred. 

V akom štýle sa uberá vaša tvorba? Chcete ňou niečo vyjadriť alebo je to skôr čosi impulzívne?

Od začiatku mojej tvorby experimentujem s materiálmi. Vo veľkej miere sú moje modely a kolekcie vytvorené impulzívne. Všetko vytváram podľa emócií a danej situácie. Rád tvorím extravagantnejšie modely s nádychom elegancie. Každá kolekcia má niečo v pozadí, prečo som práve zvolil farebnosť, strihy a celkový koncept. 

Vytváram niekoľko kolekcí - kolekcia, ktorá je čisto primárna na prezentáciu, kde sa nachádza viac nenositeľných modelov a potom kolekciu na každodenné nosenie. Keď tvorím extravagantnejšiu kolekciu, vždy sa pri nej odviažem a čisto tvorím, beriem to ako umenie. 

Prečítajte si aj: Rozhovor s módnou návrhárkou Petrou Kubíkovou: Vlastná kolekcia šiat z vás nespraví umelca

V tejto sfére sa na profesionálnej úrovni nepohybujete až tak dlho, no napriek tomu máte za sebou kvalitnú prácu a nepochybne aj nejaké úspechy. Čo považujete za váš najväčší úspech? Na čo ste najviac pyšní?

Som pyšný na každú jednu skúsenosť, ktorá ma posúva dopredu či už po pracovnej alebo súkromnej stránke. Môj prvý veľký úspech bola účasť na Fashion Live 2018, kde som sa prvý krát odprezentoval pred širšou verejnosťou . Mal som veľký stres, no zároveň rešpekt. Vtedy som začal spolupracovať s rôznymi magazínmi, časopismi, fotografmi. Tieto spolupráce a skúsenosti ma stále posúvajú vpred. Som teda hrdý na každé jedno fotenie, prehliadku a spoluprácu.

Váš model dokonca aj predviedla známa speváčka Conchita Wurst. Ako sa ku vám dostala a aký to bol pre vás pocit?

Písala mi jej stylistka, že sa im veľmi páči jeden model z poslednej kolekcie. Chvíľu sme spolu komunikovali a zrazu som posielal šaty pre Conchitu Wurst na jej koncert. Stále som tomu neveril, až kým mi neposlali fotky z akcie, kde ich mala na sebe. Všetko sa udialo v priebehu niekoľkých dní. V prvej chvíli, ako som spomínal, som tomu neveril. Bol som však nesmierne šťastný, že som mohol obliekať niekoho tak známeho.

Módne odvetvie sa teraz delí na dve strany - tú, ktorá chce ísť ekologickejšou cestou a vytvárať limitované kolekcie a tú, ktorá túži expandovať a rozšíriť meno svojej značky po celom svete. Kam sa zaraďujete vy?

Momentálne vytváram limitované kolekcie s určitým počtom modelov. Taktiež sa venujem zákazkovému šitiu. Toto je momentálna situácia, ale neviem povedať, či po nejakom čase nezmením názor a nebudem chcieť vytvárať veľké kolekcie, ktoré by som chcel expandovať viac do zahraničných krajín.

Ako vlastne vyzerá proces zhotovovania týchto vašich kolekcií? Koľko to približne trvá?

U mňa je to vždy inak. Vopred veľmi neplánujem, aký štýl bude mať nasledujúca kolekcia. Ako som spomínal, pracujem impulzívne. Keď sa pre niečo nadchnem, či už je to materiál alebo vzor, snažím sa sa z toho rozpracovať celú kolekciu. Nekreslím si návrhy, ale pri tvorení kolekcie vytvorím prvých pár modelov, ktoré ma inšpirujú k ďalším. Celé to 2-3 mesiace. 

Všetci z môjho okolia už vedia, že najlepšie pracujem pod stresom/ tlakom. Ak mám nejakú veľkú prehliadku, vytvorenie kolekcie obvykle trvá maximálne mesiac a pol. Nezačínam ju tvoriť skôr, pretože mám tendenciu všetko ešte do poslednej chvíle meniť. 

Mohlo by vás zaujímať: Svadobné šaty zo Slovenska, ktoré môžu konkurovať vo svete: Pri pohľade na ne zatúži po svadbe každá žena

Mnoho ľudí je skeptických, čo sa týka umeleckých povolaní. Je možné z takejto práce vyžiť, aj keď ste na začiatku a meno vašej značky ešte nie je rozšírené?

Je to náročné, hlavne zo začiatku, keď vás nikto nepozná. Spomínam si na začiatky svojej tvorby, kedy som šil a navrhol veci pre rodinu a mojich blízkych. Boli to moje prvotiny, na ktorých som ešte sám zisťoval, ako sa niektoré veci šijú. Tým, že som študoval scénické výtvarníctvo, nevedel som všetky postupy, ktoré sa využívajú v bežnej konfekcii. Rozparával som napríklad staré nohavice a zisťoval rôzne postupy, ako všívať zipsy a podobne. Keď som si bol v týchto veciach istejší, začal som šiť aj pre iných ľudí a pomaly som si vytváral klientelu. 

Súhlasím však. Vo všeobecnosti si totiž tiež myslím, že v dnešnej dobe je naozaj ťažšie vyžiť s umeleckým povolaním.

- Najčítanejšie -