Presunúť na hlavný obsah

V 26 rokoch patrí medzi šperkársku špičku: V dobe neistoty sa vždy nájde cesta, ako problémy obrátiť na skvelé príležitosti

Kariéra

Je mladá, krásna a mimoriadne úspešná. Vo svojich 26 rokoch dosiahla to, čo sa mnohým nepodarí za celý život. Umelecká šperkárka Anna Kristyna Sion je jasným dôkazom toho, že ak idete za svojimi snami, musia sa splniť. Aj napriek tomu, že to môže mať malé odbočky.

Inšpirujte sa touto mimoriadne úspešnou, skromnou a láskavou mladou ženou, ktorú ani vrchol kariéry v tak mladom veku nezmenil. Patrí medzi českú šperkársku špičku, študuje právo, miluje hru na klavíri a je neuveriteľné láskavá, ľudská a pracovitá. Stále stojí nohami pevne na zemi a dobre vie, čo je v živote podstatné.

Skúste sa charaktrizovať troma slovami…

Večnosť, hodnota, tradície.

Čo Vás k tvorbe šperkov priviedlo? Prečo práve táto oblasť? 

Pôvodne som ako malá chcela robiť módu, tú som aj na strednej škole vyštudovala a hneď po maturite opustila. Pochopila som, že móda sa mení, oblečenie akokoľvek nadčasové sa opotrebováva, nebude tu naveky. Ja potrebujem niečo, čo pretrvá generácie a bude sa odovzdávať z matky na dcéru a potom na vnučku ... Niečo, čo má ďaleko väčšiu osobnú hodnotu. Navyše v čase, keď je potreba, sa dá zlatý šperk vždy predať a tak má aj praktickú funkciu uchovania zase inej hodnoty ...

Ktorý šperk bol úplne prvý, čo ste navrhli, máte ho doteraz? 

Úplne prvé šperky som vlastnoručne vyrábala, po vzore mojej maminky, z korálok z českých sklární. Tieto farebné kúsky mám dodnes.

S akými materiálmi najradšej pracujete a ktoré druhy kameňov sú Vám blízke? (zaujímate sa napríklad aj o ich význam, alebo symbolika v tomto nezohráva úlohu)

Zaujímavé je, že som sa o kamene ako malá zaujímala pre ich liečivé a energetické vlastnosti. Určite je pre mňa dôležitá symbolika. Ja najradšej pracujem so zlatom, pretože zlato je večné a navyše ja z neho (predovšetkým z toho klasického žltého) cítim obrovskú silu a milujem keď má šperk svoju váhu. Z kameňov to sú samozrejme diamanty, ale nedávno sme začali vyrábať rad šperkov z mesačného kameňa a ten mi veľmi učaroval. Milujem tiež opály, zvlášť tie svetlé.

Čítajte tiež: Rozhovor s módnou návrhárkou Petrou Kubíkovou: Vlastná kolekcia šiat z vás nespraví umelca

Aké prvky nájdeme vo Vašej tvorbe? Ja som si všimla kubizmus v prípade niektorých prstienkov…

Mám dva smery svojej tvorby. Podieľam sa na tvorbe a celkovom rozvoji thajskej značky Imprint, vzhľadom k tomu, že Aziati všeobecne milujú európske historické štýly, tak ich zadaním je vždy inšpirácia kubizmom. Kubizmus bol v Prahe veľmi intenzívny a v pražskej architektúre je jedinečný. Čo sa ale týka mojej vlastnej tvorby, pod mojím vlastným menom - Anna Kristyna Sion, tak tam sa skôr riadim tým, čo chcem sama nosiť a tak mám inšpirácií, veľa vrátane historických motívov. ...

Čo máte na celom procese tvorby najradšej? 

Budete sa možno čudovať, ale je to práca s ľuďmi (úsmev). Mám obrovské šťastie, že sa cez tvorbu stretávam s nesmierne zaujímavými osobami, predovšetkým so ženami. Veľmi ma baví počúvať ich predstavy o vysnívanom šperku a ich osobným príbeh. Potom robím skice a nad nimi opäť diskutujeme. Potom ten hotový šperk korunuje celý tento veľmi príjemný proces. Pre mňa proces výroby šperku je niečo, čo má človeku robiť radosť a zhmotniť mu nejakú spomienku. 

Nie je to rutinná vec, čo si musíte ísť nutne kúpiť, ale potešenie, ktoré si doprajeme mimo všedný deň. To by som chcela do budúcna viac rozvíjať, celkový zážitok z nákupu môjho šperku ... Pracujem na tom a s pribúdajúcimi skúsenosťami sa bude aj ten zážitok určite zlepšovať.

Ktoré Vaše šperky patria medzi najobľúbenejšie? 

Jednoznačne "Chapter 1" prsteň, ktorý je zložený z vlastného textu klienta. Tento šperk je v ponuke značky Imprint, ktorú práve v strednej Európe zastupujem a pre ktorú tiež navrhujem.

Z mojej vlastnej ponuky je to zatiaľ "Initials bracelet I." náramok s poskladanými iniciálami podľa zadania. Myslím, že jeho jedinečnosť spočíva v tom neobvyklom pevnom prepojení písmen.

Čo považujete za svoj najväčší kariérny úspech?

V odbore šperkárstvo je to určite zatiaľ korunka Imprint. V roku 2017 ma práve firma Imprint a jej majiteľka pani Naridtanan Palakavong Na Ayuthaya prizvala k navrhovaniu korunky pre Miss Supranational Thailand. V týchto svetových súťažiach je stále štandard, že korunka stojí minimálne 20.000 Eur a je zo vzácnych kovov. My sme toto zadanie nielen splnili, ale ešte ho prekonali, keď sme vyrobili korunku z rhodiovaného striebra posiatu bezmála 3000 kubickými zirkónmi a tromi diamantmi. Korunka inšpirovaná práve českým kubizmom, váži okolo 0,5 kg a je tvorená dvoma časťami - veľkou korunou a malou diadémom, ktorú je možné sňať a nosiť zvlášť a väčšinou tá sa venuje víťazke. Veľká koruna zostáva v sútaži dodnes.

Aké vlastnosti musí podľa Vás dobrý dizajnér šperkov mať?

Samozrejme musí mať "oko" pre detail a cit pre krásu. Ale ako vo všetkom inom, hlavne sa správať k ľuďom slušne a byť spoľahlivý. V tejto oblasti, pracujete často s veľmi nákladnými a drobnými kúskami, je potrebná veľká miera opatrnosti. Vždy sa snažím, aby moji klienti vedeli, že mi môžu stopercentne dôverovať, že ich zákazku splníme a navyše, že nám ide predovšetkým o ich spokojnosť. Zakaždým zákazníkov vyzývam k tomu, že môžeme čokoľvek upraviť alebo zmeniť tak, aby ich šperk bol unikátny. 

Myslím, že bez tejto úcty a slušnosti ani nemôžete dobrým remeselníkom či umelcom byť ... Taký rešpekt musí byť nielen ku klientom, ale aj voči majstrom zlatníkom, pretože to oni majú technické znalosti a schopnosti. Oni vedia, čo môžu a čo nie, čo môže potencionálne šperku uškodiť. Takého špičkového majstra zlatníka si musíme vážiť.

Ako dlho trvá výroba jedného kúsku?

Záleží na náročnosti a predstavách klienta. V prípade, že to inak nejde (napríklad sa blížia narodeniny alebo zásnuby a pod.), sme schopní takmer nemožného, ​​pokiaľ nie sú v hre veci, ktoré podobne ako tohtoročné udalosti, neovplyvníme. Zhotovenie šperku je veľmi precízna práca, ktorá vyžaduje sústredenie, preto zvyčajne počítame radšej s časovou rezervu. Náročnejšie veci zaberú aj cez mesiac práce, jednoduchšie kúsky máme hotové v priebehu pár dní.

Ako vyzerá Váš bežný deň?

V súčasnosti zároveň ešte študujem prezenčne v 3. ročníku na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Môj deň sa teda z polovice skladá zo štúdia a z práce na šperkoch, či už komunikujem s klientmi, vymýšľam nové veci alebo som v dielni s mojimi zlatníkmi. Ak to časovo zvládam, tak denne behám.

Najideálnejšia forma relaxu podľa Anny Kristiny Sion? 

Jej to neviem čo je. Snáď sa to raz naučím. Rada si vyčistím hlavu pri hre na klavíri, prechádzkami v prírode a už vždy sa teším na chvíľu, kedy si môžem v pokoji s teplým čajom a sviečkami prečítať nejakú dobrú knihu.

Je ťažké sa v tomto biznise presadiť?

Ako v každom inom. Záleží na disciplíne, cieľavedomosti a schopnosti sa nevzdať a tiež sa stále zlepšovať. A pracovať a pracovať. Každý malý čin sa počíta a časom sa ukáže, že mal trebárs ďaleko väčší význam, než sme čakali.

Na čom si najviac zakladáte?

Na dôvere.  

Vaše šperky milujú aj mnohé známe tváre, kto im podľahol? 

Určite musím spomenúť Petru Ficovú, ktorá je moja úplne skvelá klientka, už pár rokov. Karolínu a Elišku Chomistek, obe sú nielen nádherné, ale sú aj neuveriteľne priateľské a milé. S Karolínou sme nedávno zrealizovali na jej želanie retiazku na členok "Anklet" a s Eliškou plánujeme čoskoro nový spoločný kúsok. Naše šperky nosí tiež Eva Doležalová. A predovšetkým si nás obľúbila Alena Šeredová, s ktorou sme čakali na narodenie malej Vivienne, aby sme vyrobili práve "Chapter 1" prsteň s menami jej detí.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Ateliér Verbua musíte spoznať: Pri výrobe kabelky pre prezidentku Čaputovú sa inšpirovali kráľovnou Alžbetou

- Najčítanejšie -