Slovenka Soňa vyrába naturálnu spodnú bielizeň Créeme: Užívanie vecí je oveľa viac hodnotnejšie
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, z čoho je vyrobená vaša spodná bielizeň? Väčšina z vás zrejme nie. O tom, prečo je potrebné dbať na kvalitu najdôležitejšieho kúsku oblečenia, nám porozprávala šikovná Slovenka Soňa Vidiečanová, zakladateľka úspešnej udržateľnej značky.
Vraj sa celé toto uvedomenie sa o materiáli začalo takým nezvyčajným, no predsa zaujímavým príbehom.
Áno, takým strašidelným, že by som ho nikomu nepriala zažiť.
Povieš nám o ňom?
Zažila som silnú alergickú reakciu na syntetický materiál. Musela som dostávať protilátky do svalov na zníženie hormónu, aby som sa z toho vôbec dostala. Dosť mi to vtedy otvorilo oči a udalo smer. Začala som študovať materiály a komponenty - ako sú kovové časti na oblečení, z čoho a ako sú vyrobené.
Prečítajte si: Krásne a ekologické. Slovenka Zuzana vyrába jedinečné svadobné šaty, do ktorých sa zamilujete
A čo si zistila?
V roku 2017, kedy som sa tomu začala venovať, sa organická a konvenčná bavlna neporovnávala tak, ako teraz. Je to však práve o nej a zároveň o komponentoch na spodnej bielizni, ako je napríklad nikel verzus mosadz. Zatiaľ čo nikel vytvára ženám alergické reakcie, mosadz, ktorá má v sebe meď, je antibakteriálna. Rovnako podstatné je, aby aj gumičky mali certifikáciu - oekotex. Tá zaručuje, že sú zdravotne nezávadné. Európska únia je celkovo na výrobcov tu striktnejšia, než keď sú produkty vyrobené a dovezené z Ázie. Veľa certifikácií totiž práve vzniklo tu - a organizácie chodia pravidelne kontrolovať firmy.
Ešte v roku 2013 vyšla štúdia vo výskumnom ústave textilnej chémie na Slovensku, kedy zobrali vzorky spodnej bielizne z trhu vyrábanej mimo Európy a zistili, že hlavne v spodnej bielizni sa nachádzajú karcinogénne látky a že najhoršie je používanie výrazných tmavých farieb práve kvôli tomu, že sa vo farbách vyskytujú ťažké kovy.
Bol toto jeden z impulzov, prečo si sa rozhodla zamerať na spodnú bielizeň? Kedy prišiel ten zlom, kedy si predstavila svoj prvý kúsok?
Počas researchov a po tom, ako som sa vyliečila, som zistila, že bavlna vyrastá v nádherných farebnostiach podobnej ľudskej pokožke - ako je béžová a hnedá. Môže sa z nej tak stať každodenný nositeľný kúsok. Vtedy som chodila všade na podujatia spojené s lokálnymi českými a slovenskými výrobcami a hľadala som organickú spodnú bielizeň, no nikto taký tu nebol. Nikto tiež nevyužíval farebnosti, ktoré sú prirodzené - a sami dermatológovia odporúčajú hlavne precitlivenej pokožke nosiť len 100 percentnú, najlepšie organickú, bavlnu. Tak sme sa rozhodli ísť cez crowdfunding, kde nás 341 ľudí z Česka a Slovenska podporilo. Bol to krásny štart, avšak vtedy sme ešte nevedeli, aké veľmi ťažké to bude so šitím na Slovensku. Len dva roky sme pendlovali medzi dielňami a snažili sa nájsť tých správnych, ktorí dbali na kvalitné spracovanie.
Keď sme pri tom spracovaní - ako tento proces prebieha? V čom sa to možno líši od ostatných kúskov oblečenia?
V Créeme neriešim žiadne kvietky, potlač a ani farbenie. Zameriavam sa na každodenný must have a na jeho konštrukciu, aby sme sa v spodnej bielizni cítili skvetlo tu a teraz. Okrem vizuálneho dizajnu podprsenky je to totiž aj technický dizajn - a teda výpočty, aby podprsenka sedela na tele správne. Líši sa to hlavne v tom, že zatiaľ čo iné oblečenie má veľkosti XS, S, M, L - podprsenka má 90 veľkostí, ktoré sú kombináciou medzi obvodom a košíkmi. My momentálne pokrývame 10 veľkostí.
Určite je podstatné správne voliť materiály, z ktorých vytvárame spodnú bielizeň, pretože už tie v nás vyvolávajú pocity, ako sa počas dňa budeme cítiť. Konštrukcia a správne ušitie to všetko podčiarkuje. Vyvíjanie nových podprseniek aj veľkostí je veľmi na čas náročné, pretože podprsenka fakt musí sedieť na tele, aby nikde netlačila. Jedná sa o niekoľko skúšaní veľkostí a prototypov predtým, než ju vyrábame sériovo.
Ak by si sa mala na to pozrieť úplne laickym pohľadom - vysvetlilia by si čitateľom prečo je až tak potrebné dbať na materiály a v tomto prípade uprednostňovať bavlnu?
Spodná bielizeň sa s nami hýbe od úplneho rána - keď si ráno zalievame čaj, keď cestujeme, pristikneme sa k milovanej osobe, je s nami jednoducho všade. A my ako ľudstvo sa niekedy snažíme vylepšiť niečo, čo netreba. 100-percentná organická nefarbená bavlna je priedušná, prispôsobuje sa nám ako potrebujeme - či v lete alebo zime. Je to prírodný materiál.
My ľudia máme tiež tendenciu rozdeľovať ľudský a prírodný svet. Ale v skutočnosti, aj my sme biologické bytosti a preto je pochopiteľné, že nám syntetický materiál môže dráždiť pokožku počas dňa. A to nám predsa znepríjemňuje našu každodennú spokojnosť, no nie?
Mnoho ľudí však argumentuje tým, že udržateľná a ekologická móda je niekoľkokrát drahšia. Ako to vnímaš ty?
Čo je to drahé? Nohavičky Calvin Klein za 21 eur alebo Créeme za 16,95? Nemyslím si, že sa jedná o cenu konečného produktu a že je vôbec nutné niečo porovnávať. Porovnávanie nikde nevedie, či už pri značkách, ktoré sa skladajú z podpísaných právnických dokumentov a z ľudí - pretože značky riadia ešte stále ľudia a nie anonymní roboti. Ale aj v súkromnom živote, porovnávanie našich tiel s inými nás ničí a hovoriť, že toto je drahé a toto je lacné, toto je dobré a toto je zlé... pre koho? Každý si ideme svojou cestou.
Preto mi dáva zmysel mať udaný smer a zároveň je pre mňa podstatné ekologický vyrábať, chrániť zdravie žien a inšpirovať, že užívanie vecí je oveľa hodnotnejšie než ich materialisticky veľa vlastniť.
Neprehliadnite: Rodina z Oravy vyrába krásne veci z prírodných materiálov: Ich tvorbu si hneď na prvý pohľad zamilujete
Keď sme pri tom porovnávaní tiel, nedá mi nespomenúť. Na Créeme sa mi pozdáva, že priestor dostávajú modelky všetkých tvarov - čo je možno v zahraničí bežné, no na Slovensku stále raritné...
Oh, to ma veľmi teší, že sa ti to páči! V spoločnosti viac a viac vnímam, že by sme mali ako ženy veriť v silu našej jemnosti. Od minulého roka som sa každého, koho som stretla, pýtala, ako vníma ženy. Chcela som proste vidieť viac do mysli rôznorodých ľudí - žien, aj mužov. Nikto neriešil, či ženy majú veľké boky, či upratujú alebo sexujú, nikto neriešil, koľko zarábajú. Opisovali skôr, že žena vytvýra atmosféru domova, kdekoľvek je a práve ona je tou láskou a svetlom. To znamená, že ide o naše čisté vnútorné srdce a to kým sme vo vnútri a ako sa (spokojne) cítime.
V Créeme nám ide o to, aby sme sa všetky rešpektovali a podporovali navzájom - a teda chcem ukazovať prirodzené ženy, ktoré majú prirodzené krivky a zároveň ma inšpirujú ako osobnosti v súkromnom živote. Prirodzená krása je o tom, zvýrazniť to, čo je na nás krásne, to prichádza rovnako s naším obľúbeným odtieňom rúžu či naším obľúbeným typom nohavičiek. Pretože keď sa cítime spokojne, vyzeráme ešte lepšie.