Presunúť na hlavný obsah

Dve kamarátky sa pustili do spoločného podnikania. Jarka a Kristína založili športovú značku Yoginess, aká tu ešte nebola

Kariéra

Jarka a Kristína sú priateľkami a vášnivými milovníčkami športu, ktoré sa rozhodli podnikať. Ani jedna z nich totiž nevedela na Slovensku nájsť pekné a najmä funkčné oblečenie... a tak sa ho rozhodli vyrábať samy.

Váš príbeh je taký opačný. Ste dve priateľky, ktoré podnikajú a založili si vlastnú značku. Bolo to však presne naopak, začali ste spolu zakladať značku, podnikať a takto sa vybudovalo priateľstvo. Pamätáte si, ako vám to vôbec napadlo?

YOGIness sme založili, pretože nám na Slovensku chýbala značka športového oblečenia, ktorá by bola hravá a originálna - a mohli by sme si uletieť na jej dizajnoch. To, čo bolo pekné, funkčne nesedelo – legíny ani športové podprsenky nemali tvar, ktorý sme považovali za najlepší – a to, čo bolo pekné a zároveň funkčné, sa dalo kúpiť iba v zahraničí. Ako nadšenkyne športu s vášňou pre módu, sme si začali predstavovať, aké krásne kúsky by mohli baby nosiť, keby sme oblečenie začali vyrábať po svojom.

Nemali ste z toho strach?

Keby sme na začiatku našej cesty vedeli, čo všetko nás čaká, možno by sme o tom uvažovali o malinkú chvíľu dlhšie, no podnikania sme sa nebáli. Najväčšou výzvou pre nás bolo nadviazanie spolupráce s krajčírskou dielňou, ktorá by naplnila nielen naše očakávania o kvalitnej práci, ale aj ľudskom prístupe, čo sa nám podarilo. Aj vďaka tomu sme prekonali istým spôsobom príjemný, no stále naliehavý problém, kedy sme v začiatkoch nestíhali pokrývať dopyt a mali prázdny e-shop. Zo záujmu zákazníkov sme sa síce tešili, ale ak sme ho nevedeli naplniť, bol to pre nás problém :)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOGIness (@yoginess.sk),

Prečítajte si: Adriana mala už dosť rušného života a odišla na vidiek. Vybudovala vlastnú značku, ktorá spája ručnú prácu so štýlom

A predpokladám, že výroba oblečenia je naozaj náročný proces...

Každej novej kolekcii predchádza stretnutie, na ktorom hľadáme jej nosný motív. Brainstormujeme, preberáme inšpirácie, sledujeme trendy a keď motív nájdeme, púšťame sa do práce – naplánujeme si, ktorá čo namaľuje a začíname tvoriť. Niekedy je to však presne naopak – vo voľnej chvíli niečo vytvoríme a až potom si uvedomíme, že by to na dizajnoch mohlo vyzerať super. Vždy však hľadáme niečo, čo dá tvár celej kolekcii a s čím budeme spokojné. Hotové maľby potom nafotíme, niekedy ich doplníme o ilustrácie a špeciálnou technikou natlačíme na látku, ktorú dovážame zo Španielska. Potlačená látka putuje do krajčírskej dielne a odtiaľ hotové kúsky k nám do skladu v Bratislave. Čo sa týka marketingu, ten si robíme vo vlastnej réžii s drobnou pomocou externých špecialistov.

Čo dizajn? Ten je vo vašich prípadoch dosť výrazný a zaujímavý...čím sa inšpirujete?

Čímkoľvek, čo nás nadchne :) Niekedy je to paleta farieb, z ktorých vytvoríme abstraktný motív, inokedy ilustrácia, ku ktorej vytvoríme dizajn, potom zase neočakávaná múza, ktorú ani nevieme vysvetliť. Inšpirácia sa ťažko predvída, dôležité je ju však chytiť, keď ide okolo. Pozorné oko však z kúskov YOGIness určite odčíta, že obe milujeme Japonsko a zvieraciu ríšu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOGIness (@yoginess.sk),

Teraz by som trošku možno zabŕdla do takých tých stereotypov – mnoho ľudí si povie, že je to jedno, aké legíny, oblečenie pri cvičení má... prečo to nie je jedno?

Pri akomkoľvek aktívnom pohybe je najdôležitejšie pohodlie. Aby vás nič neobmedzovalo, oblečenie vám dokonale sadlo a aby ste sa mohli sústrediť na to, čo vás baví. Naše kúsky preto vyrábame z najjemnejších materiálov, aby ste sa v nich cítili ako vo svojej druhej koži a v strihu, ktorý zabezpečí absolútnu slobodu v pohybe. A ak navyše dobre vyzerajú, hneď sa hýbe o čosi lepšie.

Neprehliadnite: Slovenka Veronika sa živí netradičnou prácou: Pestuje doma poľné kvety, z ktorých vyrába kytice a doplnky

A tie vaše, ako sme si si už povedali, nepochybne dobre vyzerajú. Sú také farebné, plné života, optimizmu. Máte tú motiváciu stále, alebo prichádzajú aj dni, kedy je jednoducho všetko zle?

Sú. Ak sa obzriem po “ťažších dňoch”, majú čosi spoločné – vždy sme vtedy začali tvoriť. Neznamená to, že sme nabehli ku maliarskym plátnam, častokrát stačilo, že sme sa začali rozprávať o nových produktoch, kolekciách či spoluprácach a o chvíľu sme sa pristihli, ako s nadšením plánujeme, čo budú naše ďalšie kroky. Vymýšľať a tvoriť tak nie je len pracovnou náplňou, ale aj tou osobnostnou a aj preto ju tak zbožňujeme. A neviem, či existuje univerzálny recept na úspech, no ak áno, vytrvalosť je určite jednou z jeho prísad.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOGIness (@yoginess.sk),

Veľmi sa mi páči, že ste sa taktiež pripojili značkám, ktoré idú ekologickejšou cestou. V čom táto zmena konkrétne spočíva?

Eko cestou sme sa v YOGIness snažili uberať od prvého momentu, ako to len možnosti dovolili. Asi všetci vidíme, že stav planéty je alarmujúci a práve textilný priemysel je jednou z najväčších príčin, takže ak už sme súčasťou problému, chceme byť aj súčasťou jeho riešenia. Veríme, že to tkvie v lokálnej výrobe, produktoch, ktoré šetria životné prostredie pri výrobe a vydržia pri používaní a zodpovednom prístupe ako na našej strane, tak aj na strane našich zákazníkov. 

Jedným z našich najvýznamnejších krokov v tomto smere bola kolekcia v spolupráci s iniciatívou Seaqual. Tá pomáha čistiť svetové oceány od plastu, ktorý potom recykluje na polyesterové vlákno a ktoré sa dá využiť ako materiál na športové oblečenie. Našu kolekciu sme pustili do sveta počas minulého roka a mala výborný ohlas, čím sa nám naše presvedčenie potvrdilo. Dnes tento materiál využívame aj v iných kolekciách, pridali sme k nemu recyklovaný materiál aj od iných spoločností a sme rady, že musíme v zodpovednej výrobe robiť čoraz menej kompromisov.

- Najčítanejšie -