Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Veronika sa živí netradičnou prácou: Pestuje doma poľné kvety, z ktorých vyrába kytice a doplnky

Kariéra

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádza kvet z kvetinárstva? Pri návšteve Veronikinho podniku nemusíte. Podporuje totiž lokálny trh a z kvietkov, ktoré si pestuje sama, vyrába originálne a nádherné dekorácie.

Veronika, vy máte také netradičné povolanie. Možno je to mnou, no nikdy som nepočula nikoho, kto by sa chcel zamestnať vyslovene ako kvetinár a vy ste sa k tomu dostali – a to aj napriek tomu, že ste študovali niečo úplne iné.. ako? 

Súhlasím, nie je typické, no čím ďalej tým častejšie pozorujem, ako ľudí v tomto obore pribúda. Som kvetinová farmárka a kým som sa ňou stala, rovnako ako vy, som nepoznala nikoho, kto by chcel byť, ani bol, kvetinár. Študovala som učiteľstvo výtvarného umenia, učila v základnej umeleckej škole, no vnímala som potrebu tráviť čas vonku, v prírode. Takže čo ma dostalo na tejto práci? Bol to pracovný priestor neohraničený štyrmi stenami. 

Ak by sme to konkretizovali - ako teda vznikal ten priestor neohraničený štyroma stenami, dnes už známy aj ako Kvet?

Kvet vznikol prirodzene - ako projekt popri klasickom kvetinárstve mojej maminy. Zo záujmu o vyššie spomínaný vonkajší priestor a pobyt v ňom, ale i ako osobný postoj k prírode, potrebe sa o ňu starať, nie len si z nej brať. Celý projekt je previazaný subjektívnym videním krásna, cez umelecký postoj k nemu, ale ide rovnako i o podporu lokálneho trhu a potreby osvety - rozprávania sa na túto tému. Dôležitou súčasťou Kvetu je i budovanie komunity. 

Poďme si však tento priestor pre čitateľov trochu viac definovať - ak sa nemýlim, kvety si už aj pestujete.

Áno, je to tak, rastliny, ktoré používame, si pestujeme. Naša kvetinová farma je mladučká, o chvíľu oslávi svoj prvý rok, čo pre nás znamená neustále dopĺňanie, hľadanie vhodných rastlín na rez, naberanie skúseností a vytváranie si kvetinového “rozhľadu” i pozorovanie prírody. Tento rok sme si skoro na jar vyskúšali čo spôsobí vietor - a v lete sme zas s rešpektom pozerali na zaplavené kvetinové pole. Učíme sa! Veľká časť našej záhrady bola letničková, čo teda znamená v jeseni/alebo na jar/ urobiť výsadbu a v lete maximálne do prvých mrazov očakávať úrodu. Teraz sa snažíme plánovať trvalkové záhony. Tie rastú pomalšie, no sú o čosi menej náročné na starostlivosť. Či už trvalky alebo letničky, vyžadujú si vlahu, slnko, teplo . každá v inom pomere a tiež ochranu pred škodcami. Niekedy iba rastú a naše zásahy sú minimálne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @kvet._,

Prečítajte si: Adriana mala už dosť rušného života a odišla na vidiek. Vybudovala vlastnú značku, ktorá spája ručnú prácu so štýlom

Nielen v móde, ale aj predpokladám, že aj v takomto biznise je potrebné podporovať lokálnych výrobcov. Vedeli by ste nám vysvetliť aký je rozdiel medzi lokálnymi a dovážanými kvetmi?

Vedeli ste, že kvôli krásnej, dokonalej, červenej ruži na vašom jedálenskom stole s vysokou pravdepodobnosťou niekto zomrel? Na otravu pesticídmi, prípadne to možno boli “iba” zlé pracovné podmienky na kvetinových plantážach. Ja som o tom netušila. A to som mala okolo seba takéto kvety takmer celý môj život. Alebo, jedným z dôvodov, ktoré rada používam ako argument, je, že kým vznikne veľká pestrofarebná kytica, kvety v nej precestujú pravdepodobne viac kilometrov ako ja (alebo vy) za celý svoj život. Nie je rozumné všetkých producentov odsúdiť. Sú farmy, ktoré si na podmienkach pre zamestnancov dajú záležať, fair trade - spravodlivý obchod funguje aj tu, rovnako ako to je v iných odvetviach. Odhliadnúc od toho, aké majú klasické kvety pozadie, podpora lokálneho trhu je podporou regiónu ale i môjho suseda, známeho, možno človeka, ktorý do miesta, kde som sa rozhodol žiť, prinesie niečo neočakávané. Nie je to len o samotnom biznise, ale o budovaní komunity, rozhovoroch, možno o snoch a víziách. O hľadaní, či a ako je ich možné uskutočniť. 

To ste veľmi pekne opísali. Všimla som si, že na podobnú tému ste vytvorili aj projekt Vezmi si ma. O čom konkrétne bol?

V projekteVezmi si ma ide o to dať kvetom druhú šancu. Častokrát sa stane, že kvetom nastriháme viac ako spotrebujeme prípadne sa nám vrátia z nejakej jednodňovej akcie/svadby. Tieto zbytkové kvety, ktoré by inak pravdepodobne putovali do kompostu, zviažeme do kytíc a sú voľne dostupné, zadarmo, od nás pre vás. Jediné, čo je potrebné urobiť je kytičku si vyzdvihnúť. Sú uložené pri našej kamennej predajni a o ich existencii informujeme prostredníctvom sociálnej siete. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ kvet._,

Keď sme pri tom odbere - ako celkovo u vás funguje objednávanie?

Kvet si môžete objednať mailom, telefonicky či cez sociálne siete k nám do kamennej predajne, na farmu, či na výdajné miesta v Košiciach i Trebišove. Vence a kytice z konárov a sušiny vám radi pošleme aj poštou. 

Takže ponúkate aj takéto netypické kytice.. čo ďalšie máte v ponuke?

Mám v ponuke viazané kytice a vence, tiež “vedro” kvetov, ktoré môžete použiť podľa vlastnej ľubovôle. Rovnako ponúkame možnosť objednať si u nás kvetinovú výzdobu na svadbu či inú oslavu ale i zúčastniť sa kvetinového kurzu. Z kvetov sa toho dá vyrobiť určite oveľa viac, príroda je plná inšpirácie... a aj internet. :)

Neprehliadnite: Slovenka Petra vyrába korunky ako pre princezné: Jednou z nich bola aj Jasmina Alagič, ktorá ju mala na svadbe

Vy ste to tu už načrtli pri otázke, ako si pestujete kvety. Mňa by však zaujímalo, ako vyzerá taký váš typický deň?

Kvety a zeleň si pestujeme, čo vyrastie, to používame, preto pracovný deň vyzerá veľmi rôzne. Najčastejšie závisí v ktorom ročnom období sa nachádzame. V jari naše dni napĺňajú plány a výsev, neskôr výsadba, starostlivosť, prvé zbery. V priebehu roka je to taký cyklus - komunikácia so zákazníkmi, plánovanie a realizácia objednávok, viazanie kytíc, občas mávame i kvetinové kurzy, návštevy na farme, zdobíme svadby, robíme ďalšie výsadby, staráme sa o tie, ktoré rastú. Občas bojujeme s prírodnými živlami, srnkami či burinou. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ kvet._,

Ako by sme sa mali my, zákazníci, o vaše kvietky starať?

Kytica potrebuje vázu a vodu. Vázu, v ktorej majú stonky priestor, netlačia sa. :) Ideálne je ju pred položením do vázy rozviazať. Čistá voda im robí dobre, je fajn ju vymeniť raz v priebehu dvoch troch dní, občas trochu obnoviť rez stoniek, odstrániť suché kvety. Rovnako ako ovocie, aj kvety vo váze “zrejú”. Je prirodzené, že začnú kvitnúť, rásť, rozvíjať sa ale i postupne opadávať, trávy sa zvyknú točiť. Suché kytice toho vydržia oveľa viac, aj rok, dva :) Podobne aj vence. Je však potrebné dbať, aby neboli v prievane, ktorý by urýchľoval opadávanie, či vyhnúť sa priamemu slnku, ktoré spôsobí stratu farby.