Presunúť na hlavný obsah

Krásne a ekologické. Slovenka Zuzana vyrába jedinečné svadobné šaty, do ktorých sa zamilujete

Kariéra

Dnešné nevesty majú na výber stovky svadobných salónov, v ktorých si môžu vybrať šaty od výmyslu sveta. Počuli ste však o ekologickejšom variante, ktorý ponúka šaty z prírode šetrných materiálov?

Na začiatok – myšlienka ekologických svadobných šiat je naozaj krásna. Ako vôbec vznikla? 

K svadobným šatám ako takým som sa dostala úplnou náhodou. Po ukončení štúdia odevného návrhárstva na vysokej škole som si hľadala brigádu a zhodou okolností mi do oka padla práve ponuka práce v svadobnom salóne.

Vo sne by mi nenapadlo, že si túto prácu zamilujem natoľko, že si založím vlastný svadobný ateliér. Čo sa týka samotného ekologického prístupu k tvorbe, ten vyplynul prirodzene, na základe vlastných negatívnych skúseností s fast fashion, a vedomostí, ako sa táto rýchla móda vyrába a s akými materiálmi pracuje. Ja som touto cestou nechcela ísť a hľadala som alternatívy, ako k tvorbe pristupovať nie len ekologicky, ale aj eticky.

Čím vás teda svadobné šaty očarili?

Ja sama som veľký romantik. Svadobné šaty ma očarili hlavne svojou sentimentálnou, symbolickou hodnotou. Je to krásna práca.

Prečítajte si: Slovenka Petra dostala po návrate z dovolenky skvelý nápad: Kabelky z korku tu neboli, rozhodla sa to zmeniť

Priblížme si teda slow fashion, konkrétne vaše šaty. Vedeli by ste nám priblížiť z čoho sú vyrábané?

Pracujem s prírodnými certifikovanými materiálmi, akými sú bio bavlna, ľan, bambusová viskóza, mierumilovný hodváb a iné. Tieto materiály sú vzdušné, príjemné na dotyk a nevesta sa v nich cíti komfortne počas celého dňa. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOORA STUDIO (@yoorastudio),

Majú ľudia voči eko šatám nejaké predsudky? 

Nepovedala by som, že sa stretávam s nejakými konkrétnymi predsudkami. Skôr sú ľudia zvedaví, čim sú moje šaty iné ako ostatné, bežne dostupné. Okrem spomínaných prírodným materiálov šaty vznikajú priamo u mňa v ateliéri, poprípade v spolupráci s malými krajčírskymi dielňami v okolí. 

Vaše šaty sú iné nielen zložením, ale aj vzhľadom...

Osobne skôr preferujem jemné splývavé línie, ktoré nositeľku zbytočne nepohltia. Mám rada sofistikované detaily. Inšpiráciu čerpám hlavne z nadčasových módnych kúskov z našej histórie. Veľmi sa mi páčia svadobné šaty našich starých mám a obdobie secesie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOORA STUDIO (@yoorastudio),

Poďme však naspäť k výrobe. Koľko trvá vyrobiť svadobné šaty? Myslím tým od prvého stretnutia, cez komunikáciu a podobne.

Samotný proces výroby sa dokáže od prvého stretnutia s nevestou a potvrdenia si konkrétneho modelu šiat natiahnuť aj na osem mesiacov. Pri prvých stretnutiach sa skúšajú rôzne modely, varianty materiálov a strihov a až na základe toho sa vyberie ten správny, ktorý je vhodný ku konkrétnemu typu postavy a estetickým preferenciám. Následne vytváram skúšobný model z bavlneného plátna, na ktorom sa vychytajú všetky muchy na strihu a až následne na to sa šije z finálneho vybratého materiálu. Potrebné sú minimálne 3-4 skúšky. Na tej poslednej sa podľa výšky topánok robia dĺžky šiat a dolaďujú posledné detaily.

Neprehliadnite: Slovenka Petra vyrába korunky ako pre princezné: Jednou z nich bola aj Jasmina Alagič, ktorá ju mala na svadbe

Toho je pomerne dosť. Ako vyzerá taký váš bežný pracovný deň?

Do ateliéru prichádzam okolo ôsmej ráno. Uvarím si kávu, prelúskam emaily a skontrolujem diár aby som vedela, čo ma v najbližšie dni čaká. Následne začínam pripravovať modely, ktoré v najbližšie dni skúšam a odovzdávam. Denne mávam 2-3 stretnutia. Nedávnom sme adoptovali psíka z útulku, ktorý si ateliérový život úplne zamiloval, takže sa po novom snažím do pracovného režimu zahrnúť aj kratšie prechádzky. Na večer si nechávam nové nevesty, s ktorými trávim cca hodinku a pol pri prvých skúšaniach. Z ateliéru odchádzam okolo šiestej/siedmej, zvyčajne domov, navariť chutnú večeru, porozprávať sa s priateľom, ktorý mi s chodom ateliéru taktiež veľmi pomáha. Vybehať psa a pekný produktívny deň je za nami.

Znie to naozaj až idylicky. Predpokladám, že ste však mali aj ťažšie momenty, pri ktorých ste rozmýšľali, čo s biznisom ďalej...

Úplne seknúť s biznisom som nechcela ešte nikdy. Mala som však pár veľmi náročných okamihov, ktoré ma ale veľkými krokmi posunuli vpred. Najnáročnejšie sú momenty keď v tvorbe nestíham. Keď vidím natrieskaný diár a uvedomujem si, že deň má iba 24 hodín a ja iba 2 ruky. Vtedy sa hlboko zamýšľam nad tým, ako si veci zariadiť tak, aby som dokázala pracovať v kľude a bez stresu počas celého roka. Časom však verím, že sa mi podarí nájsť v osobnom aj pracovnom živote balans. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOORA STUDIO (@yoorastudio),

- Najčítanejšie -