Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Ateliér Verbua musíte spoznať: Pri výrobe kabelky pre prezidentku Čaputovú sa inšpirovali kráľovnou Alžbetou

Feminity TV

Manželia Veronika a Bastien stoja za značkou vysokokvalitných handmade kabeliek Verbua. Vzácne remeslo a know how priniesol so sebou Bastien z Francúzska, kde sa brašnárstvu venoval jeho otec. Ateliér Verbua za šesť rokov fungovania získal množstvo významných zákazníčok, medzi nimi bola aj Zuzana Čaputová či niekdajšia prvá dáma Martina Kisková.

Pri návšteve ateliéru Verbua máte pocit, že ste precestovali v čase. Ocitnete sa vo francúzskej dielni, prevoňanej kvalitnou kožou, poctivou prácou a láskou dvoch manželov, Slovenky Veroniky a Francúza Bastiena. Práve Bastien priniesol do Bratislavy toto tradičné remeslo, ktoré zdedil po svojom otcovi. Brašnárstvo Verbua sa zameriava na výrobu kvalitných kožených doplnkov, najmä kabeliek, opaskov či peňaženiek. Chýry o ich kvalitnej práci sa rýchlo rozšírili až za hradby prezidentského paláca. Ako vznikli kabelky pre prezidentku Zuzanu Čaputovú?  

FEMINITY TV: Navštívte s nami ateliér Verbua

Neprehliadnite: Slovenka a Francúz oživili v Bratislave staré remeslo: Vyrábajú jedinečné kabelky a doplnky s nádychom elegancie

Vo svojej klientele máte aj známe Slovenky. Medzi tú najprominentnejšiu iste patrí naša prezidentka Zuzana Čaputová. Aké boli jej požiadavky na kabelku a ako prebehla komunikácia?

Veľmi nás potešilo, že nás oslovil tím, ktorý oblieka pani prezidentku. Prišli s požiadavkou vytvoriť kabelku na inauguráciu a jej reprezentatívne cesty do zahraničia. Na začiatku sme základné informácie prediskutovali telefonicky a potom sme sa stretli osobne s jej štylistkou Sandrou Žigovou a protokolistkou Katarínou Strýčkovou. Mali pár návrhov na farbu a veľkosť kabelky, no finálny tvar sme kreslili spoločne priamo v ateliéri. Technický postup a dotiahnutie tých najmenších detailov už nechali s dôverou na nás.

Spomenuli ste, že ste komunikovali aj s protokolistkou. Aké pravidlá etikety ste museli dodržiavať?

Veľmi špeciálne požiadavky neboli. Kabelka mala mať decentnú veľkosť, jednoduché vnútorné vybavenie a musela sa hladko otvárať. Vo všetkom ostatnom sme sa spoľahli na prezidentkinu protokolistku, ktorá presne vedela, čo by mali šaty a jej doplnky mať, aby niesli odkaz, ktorý pani prezidentka vo svojich outfitoch používa. To isté platilo aj pri tvorbe kabeliek pre pani Kiskovú. S ňou sme sa stretli osobne, aby odsúhlasila vybraný model, a spolu s návrhárkou si potom vybrala farebný odtieň kože.

Stretli ste sa s prezidentkou osobne?

Bohužiaľ, nie. Tieto záležitosti komunikujeme práve cez jej tím, no dúfame, že jeden deň bude mať príležitosť a príde sa pozrieť do nášho ateliéru.

Koľko kabeliek ste už pre prezidentku vyrobili?

Doposiaľ to boli tri kabelky. Biela oblá, tzv. inauguračná s výrazným zlatým zapínaním. Potom večerná clutch do ruky na recepciu z tmavomodrého zamatu. Zamat nám poskytol Boris Hanečka, nakoľko ho komponoval do jej večerných šiat a chcel, aby spolu ladili. A napokon to bola čierna geometrická z luxusnej lesklej kože tzv. Box calf. Tú mala najskôr na návšteve Maďarska a následne Francúzska, Nemecka a Ukrajiny.

Ako dlho trvala výroba týchto kabeliek?

Pre výrobu prvých dvoch kabeliek na inauguračný deň sme mali dva týždne, no v tom istom termíne sme pracovali na kabelkách aj pre Martinu Kiskovú. Zvládli sme to v expresne rýchlom čase.

Každý outfit našej prezidentky je ostro sledovaný. Spôsobila inagurácia vo vašom ateliéri ošiaľ? Máte od iných zákazníčok dopyt po presne takej kabelke, akú mala prezidentka?

Vyhotoviť presne takú istú už nie je možné, keďže zlaté zapínanie bol unikátny a úplne posledný kus. No klientkam sa tento dizajn páči a keď si dávajú robiť kabelku podľa vlastnej predstavy, čiastočne sa inšpirujú jej prvkami. Veľmi nás potešili noví klienti, ktorí o našom ateliéri vedeli dlho, no až fakt, že má od nás pani prezidentka kabelky ich, povzbudil k našej návšteve.

Neprehliadnite: Návrhárku Emu Klein naučil plniť si sny jej otec, ktorý zostrojil lietajúce auto

Biela kabelka, ktorú mala prezidentka na inaugurácii, bola prototyp a vyrábali ste ju úplne od nuly. Čím ste sa pri výrobe inšpirovali?

Keď sme už vedeli, že budeme vyrábať kabelku na inauguráciu, začali sme si študovať outfity žien v svetovej politike, aký štýl a výrobcov kabeliek nosia. Pekným príkladom sú členovia britskej kráľovskej rodiny a samotná kráľovná Alžbeta II., ktorá nosí kúsky anglickej značky Launer. Sú to veľmi klasické až retro modely. Inšpirácie sme spájali spolu, napr. Boris Hanečka navrhol štýl Art Deco, štylistka rozhodla o farbe a chlopni a my sme ponúkli základnú formu kabelky a vypracovanie.

Nedávno ste sa v rozhovore vyjadrili, že túžite vytvoriť ikonickú kabelku. Podarilo sa?

Práve toto leto sme vytvorili a zaradili do portfólia nový model, kabelku MANON. Má veľmi dobrý ohlas a zároveň prišlo už niekoľko objednávok.  Či bude ikonická, ukáže iba čas.

Neprehliadnite: Cukrárka Martina zmenila svoj život zo dňa na deň: Ako prvá priniesla na Slovensko kvetinové cupcakes

- Najčítanejšie -