Presunúť na hlavný obsah

Mýtus, ktorému stále väčšina žien verí: Myslíte si, že chudnete, ale nedostatočný príjem kalórií nabaľuje brucho tukmi

Chudnutie a diéty

Niektoré ženy sú nepoučiteľné. V snahe schudnúť prehliadajú aj fakt, že na to idú presne naopak a namiesto štíhlej postavy, majú faldíky navyše. Stihnú to však spozorovať včas?

Často si myslíme, že čím menej budeme jesť, tým rýchlejšie schudneme nahromadené kilogramy. Omyl. Takýto spôsob „diétovania“ totiž ešte nikoho nezachránil, práve naopak, koledujete si o ešte väčší nárast tukových vankúšov, ktoré sa vám v okolí brucha začnú vytvárať, zatiaľ čo vy svoju pozornosť upriamite na to, aby ste jedli čo najmenej za deň.

Prečítajte si: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele

Vekom spaľujeme pomalšie a ťažšie

Mladí ľudia môžu niekedy jesť nekontrolovateľne a nič nepriberajú, majú rýchly metabolizmus. Vekom sa však spomaľuje a po 40-tke dokonca dochádza k výraznému úbytku svalovej hmoty. A je známe, že na to, aby sme chudli, potrebujeme viac svalovej hmoty ako tukovej. Svaly v podstate vytláčajú tuky. 
Keď chceme chudnúť, neznamená to, že máme menej jesť. Hlúposť. Platí jedna a tá istá rovnica už niekoľko rokov, a to, že musíme vydať viac energie, ako príjmeme. Prijať energiu je však aj pre chudnutie dôležité a ešte raz – neznamená to teraz, že jej má byť málo. Ide o prísun makroživín a správnej energie pre telo.

Pokles hladiny cukru, úbytok energie a nedostatok bielkovín v tele

Keď jete napríklad dvakrát denne, naše telo začne pracovať na úsporný režim a ukladať tuky na „horšie“ časy. Tuk ako zdroj energie prestane fungovať a to je dôvod, prečo takýto ľudia zvyčajne začnú na telesnej hmotnosti priberať. 

Príliš dlhé pauzy a rozostupy medzi jedlami spôsobia to, že v istom momente pocítite nával vlčieho hladu a siahnete po rýchlom uspokojení vašich chuťových buniek. Bohužiaľ, väčšinou plnom rafinovaného cukru, nezdravých tukov a celkovo po potravinách s vysokým glykemickým indexom. Spúšťačom je u mnohých ľudí už len samotné vynechávanie raňajok. Vaše telo potrebuje vyváženú stravu a mať dostatok omega 3-mastných kyselín, teda zdravých tukov a bielkovín. Pocit nasýtenia a zároveň látky nevyhnutné pre správne fungovanie svalov a tela zabezpečia prirodzený chod organizmu a tiež trávenia. 

Tráviace ťažkosti, náladovosť a priberanie

V dôsledku „hladovania“ totiž dochádza v tele k zmenám. Okrem toho, že telo si ukladá spomínané tuky a nemá návyky, začnú sa stupňovať aj ťažkosti. Problémy s trávením nie sú výnimkou, skôr charakteristickým znakom nesprávneho stravovania, rovnako tak problémy s vylučovaním, podmienené nedostatkom vlákniny. Podráždenosť a zmeny nálad si človek sám na sebe nevšimne a neuvedomí. Dokonca aj okolie si to všíma postupne a väčšinou im ani nenapadne, že by to mohlo súvisieť práve so stravovaním. 

Neprehliadnite: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

Úbytok energie, podráždenosť, bolesti hlavy a malátnosť nás vedie k pasivite a k pocitu, že by sme stále spali aj cez deň. Nie sme absolútne produktívni a v mladom tele sa cítime ako dôchodcovia. Postupne, krok po kroku, až sa z toho stane zvyk. 
Vtedy, keď však spať máme a to v noci, naopak, pociťujeme nedostatok spánku a to zase vedie k priberaniu na telesnej hmotnosti, nehovoriac o hormonálnej nerovnováhe. Jednoducho začarovaný kruh, do ktorého nikdy nedopustite, aby ste sa dostali a ak sa dostanete, rýchlo z neho von.

- Najčítanejšie -