Presunúť na hlavný obsah

5 vitamínov, ktoré potrebuje naše telo pri chudnutí: Vyskladajte si jedálniček, ktorý funguje

Chudnutie a diéty

Určité druhy vitamínov, skrátka podporujú chudnutie a prečistenie organizmu o niečo intenzívnejšie ako iné. Pozrite sa spolu s nami, ktoré by ste si mali rozhodne dopriať, pokiaľ chcete telo detoxikovať a zároveň zhodiť.

Hoci väčšina z nás, ich nemá zrejme v pravidelnom dennom jedálničku, ak chce byť človek fit, rozhodne by sa niektoré vitamíny, mali stať súčasťou stravovacích rituálov. Ich efekt pri chudnutí a naštartovaní metabolizmu je totiž nepopierateľný.

Prečítajte si: Slovenka Nikola pracuje v Organizácii Spojených národov. Ako sa k tejto práci dostala?

Vitamín K, vitamín A

Komplexne ich nájdete najmä v špenáte,či zelenej listtovej zelenine. No špenát je vo všeobecnosti považovaný za najvýživnejšiu potravinu na svete, ktorá má zároveň minimálne množstvo kalórií. Obsahuje vitamíny K, A, kyselinu listovú, mangán a horčík. Navyše pomáha k prečisťovaniu tráviaceho traktu. A práve preto sa vďaka nemu oveľa ľahšie chudne. Zároveň ho môžete počas dňa jesť naozaj kedykoľvek. 

Vitamín B, vitamín C 

Práve Béčko a Céčko sa stali veľkými pomocníkmi pri diétach. Nájdete ich v melónoch, grapefruitoch, pomarančoch. Vďaka svojej sladkej chuti, sú aj vhodným pomocníkom, ako oklamať maškrtný jazýček. Obsahujú veľa vody a tým nás naozaj ľahko zasýtia. No aj draslík, železo, či kalcium, ktoré v sebe majú, sú zdraviu veľmi prospešné.  

Vitamín E

Orechy, slnečnicové semená a mandle, klíčky, paradajky, to všetko obsahuje potrebný vitamín E. Má niekoľko dôležitých funkcií, napríklad pomáha chrániť bunkové membrány, či ľahšie spaľovať tuky.  Je to jeden z mála vitamínov, ktoré telo hneď nespotrebuje, takže nie je nutné ho dopĺňať každý deň.

Koľko vitamínu E potrebujeme:

  • 4 mg denne pre mužov
  • 3 mg denne pre ženy

"Denný energetický príjem nemal prekročiť 1500 kalórií, ak chcete schudnúť.  Avšak tu sa nedá napísať presné číslo, pretože každá žena je iná a toto číslo sa môže veľmi líšiť," vysvetľuje tréner Kamil Machálek.

Príklad jedálnička

  • Raňajky: viaczrnný chlieb s tvarohom a špenátom
  • Desiata: nízkotučný jogurt
  • Obed: kuracie, morčacie mäso alebo ryba, sladké zemiaky, k tomu zeleninový šalát
  • Olovrant a večera: porcia ovocia

Neprehliadnite: Slovenka Soňa navrhovala interiéry milionárom: Rozhodla sa vrátiť do rodnej krajiny, kde chce ponúknuť to najlepšie

Do stravovacieho plánu zapojte tieto potraviny:

  • Mrkva, paradajky, marhule, či maliny, ktoré sú bohaté na vitamín A
  • Čierne ríbezle, jahody, černice, paprika, karfiol, kaleráb, zemiaky a kel nám zase doplnia vitamín C
  • Vďaka zelenine, obilným klíčkom, červenému melónu a padajkám nám nebude chýbať ani vitamín E

- Najčítanejšie -