Keď dovŕšite 35. rok života, začína starnutie: Aký je váš skutočný vek v porovnaní s tým biologickým?
Podľa poznatkov amerických vedcov sa končí obdobie dokonalého obnovovania väčšiny buniek v ľudskom tele okolo 35. roku života a začína sa biologické starnutie. Aký je váš skutočný vek v porovnaní s tým biologickým?
Na otázku, koľko máte rokov, pravdepodobne odpoviete na základe počtu rokov, ktoré uplynuli od vášho narodenia. To by bol váš chronologický vek.
Váš chronologický vek je čas, ktorý uplynul od narodenia do daného dátumu. Je to váš vek v rokoch, mesiacoch, dňoch. Toto je hlavný spôsob, ako ľudia definujú svoj vek. Je tiež primárnym rizikovým faktorom pre chronické choroby, úmrtnosť a akékoľvek poškodenie telesných funkcií, ako sú sluch a pamäť.
Čítajte tiež: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali
Na rozdiel od toho, základnou myšlienkou biologického starnutia je, že starnutie nastáva, keď postupne hromadíte poškodenie rôznych buniek a tkanív v tele. Podľa poznatkov amerických vedcov sa končí obdobie dokonalého obnovovania väčšiny buniek v ľudskom tele okolo 35. roku a začína sa biologické starnutie. Biologický vek, ktorý sa označuje aj ako fyziologický alebo funkčný vek, sa líši od chronologického veku, pretože zohľadňuje množstvo iných faktorov, ako je deň, keď ste sa narodili.
Skutočný počet rokov závisí od rôznych faktorov biologického a fyziologického vývoja. Niektoré z nich zahŕňajú:
- chronologický vek
- genetiku (napríklad, ako rýchlo sa naštartuje antioxidačná obrana vášho tela)
- životný štýl
- výživu
- choroby a iné stavy
Pomocou týchto pokynov spolu s rôznymi matematickými modelmi môžu zdravotnícki pracovníci zistiť, aký vek má vaše telo. Aj keď je chronologický vek jedným z faktorov, nemusí sa stať, že budete mať rovnaký biologický vek ako váš chronologický vek.
Napríklad, ak ste 28-ročná žena, ktorá necvičí, konzumuje iba jedlá s vysokým obsahom tuku a posledných 10 rokov fajčí päť balení cigariet denne, je pravdepodobné, že by ste dosiahli biologický vek viac ako 28 rokov.
Ako zdravo starnúť
Môžete podniknúť početné kroky, aby ste sa pokúsili zlepšiť svoj biologický vek. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete zdravo starnúť:
Cvičte alebo sa venujte fyzickej aktivite
Pravidelné cvičenie môže prospieť všetkým, najmä tým, ktorí majú vysoký krvný tlak, cukrovku, srdcové choroby alebo artritídu. U mladších dospelých cvičenie zlepšuje množstvo krvi, ktoré dokáže srdce pumpovať pri každom údere a znižuje pokojovú srdcovú frekvenciu. Cvičenie pomáha starším dospelým mať lepšie funkcie srdca a pľúc, čo môže zvýšiť vytrvalosť a znížiť únavu.
Medzi typy cvičení, ktoré môžete vyskúšať, patria:
- Cviky na vyváženie rovnováhy znižujúce riziko pádu, čo je hlavnou príčinou úrazov u starších dospelých.
- Silové cvičenia pomáhajú budovať svalovú hmotu, čo znižuje riziko osteoporózy.
- Vytrvalostné cvičenia pomáhajú zvyšovať dych a srdcový rytmus, čo pravidelne zlepšuje zdravie a vytrvalosť pľúc a srdca, rovnako ako prospieva vášmu obehovému systému. Príklady vytrvalostných cvičení sú plávanie, chôdza a bicykel.
- Strečing udržuje vaše telo uvoľnené, čo vám umožní pokračovať v každodenných činnostiach s minimálnymi bolesťami.
Udržujte si zdravú váhu
Jedinci s nadváhou majú vyššie riziko vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb, cukrovky, určitých foriem rakoviny a ďalších. Chudnutie však neznamená, že ste nevyhnutne zdravší. Môže to byť dôsledok zvýšenej krehkosti alebo iného základného stavu.
Udržujte si zdravý tvar
Okrem hmotnosti je pre zdravé starnutie veľmi dôležité aj to, ako vaše telo rozdeľuje tuky. Spravidla sa to určuje podľa pomeru pása po bedrá a obvodu pása.
- Hruškovité telá. Tuk sa hromadí na vonkajších okrajoch, napríklad na bokoch a stehnách. To je známka zdravého rozloženia telesného tuku.
- Telá v tvare jablka. Tuk sa posúva z vonkajších okrajov do brucha a pásu, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť srdcových chorôb a rakoviny prsníka.
Jedzte viac potravín s nízkou hodnotou glykemického indexu
Výživné látky v týchto druhoch potravín pomáhajú udržiavať vaše kosti, svaly a orgány silné po dlhú dobu. Medzi tieto potraviny patrí ovocie, zelenina, fazuľa, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku a celozrnné pečivo. Skúste ich pridať do svojho jedálnička. Ďalej znížte množstvo konzumovaného rýchleho občerstvenia, bieleho chleba a sladených nápojov, pretože to môže spôsobiť nezdravé zvýšenie hladiny cukru v krvi.
Mohlo by vás zaujímať: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele
Uvedomte si, aké sú výživné látky v potravinách, ktoré konzumujete
Aj keď treba urobiť viac štúdií o faktoroch určujúcich biologický vek, výskum Trusted Source ukázal, že existuje jasná súvislosť medzi výživou a vaším biologickým vekom. Ak si budete aktívne vedomí toho, čo predstavuje zdravú stravu, a pri nakupovaní potravín kontrolovať štítky s výživou, môže to pomôcť zlepšiť váš biologický vek.
Váš chronologický vek sa bude s pribúdajúcimi rokmi vždy zvyšovať stanovenou rýchlosťou. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť na zlepšenie svojho biologického veku. Pri správnych zmenách životného štýlu môžete mať dokonca mladší biologický vek, ako je váš chronologický vek. A k tomu vám môžu dopomôcť aj rôzne výživové doplnky:
Kolagénový proteín
Kolagénový proteín sa môže javiť ako zrejmý doplnok, ale stojí za vyskúšanie. Kolagén je najhojnejšia bielkovina v tele. Dodáva štruktúru pokožke, kostiam, svalom a spojivovému tkanivu. Redukuje vrásky a zlepšuje pružnosť pokožky a pomáha vám aj v noci, pretože prirodzene obsahuje dávku glycínu, aminokyseliny, ktorá podporuje pokojnejší spánok.
Postupným starnutím produkujete menej kolagénu, takže ho máte zjesť viac.
Acetyl-L-karnitín
Táto aminokyselina zvyšujúca funkcie mozgu, známa tiež ako ALC alebo ALCAR, účinkuje tak, že prekonáva hematoencefalickú bariéru a pôsobí ako silný antioxidant.
Štúdie zistili, že zlepšuje funkciu mozgu, zmierňuje zápal, zlepšuje prietok krvi, zvyšuje duševnú a fyzickú energiu a dokonca zlepšuje vaše sústredenie.
Srvátkový proteín
Srvátkový proteín nie je určený len pre kulturistov. Dodáva vašej pečeni všetky aminokyseliny potrebné na tvorbu glutatiónu, hlavného antioxidantu vášho tela. Glutatión pomáha vašej pečeni neutralizovať toxíny (z vášho prostredia, potravy a buniek), ktoré by vás inak oslabili. Podporuje vaše dôležité mitochondrie a tiež zvyšuje imunitu a činnosť mozgu.
Srvátkový proteín je ľahký doplnok, ktorý sa dá zabudovať do vašej zostavy proti starnutiu, a preto ho odporúčam.
Ako ho užívať: Aj keď srvátkový proteín nájdete v podstate v každom obchode s potravinami, buďte vyberaví. Vyvarujte sa izolátu srvátkového proteínu. Proces zahrievania a zušľachťovania ničí kľúčové živiny, čo je dosť zbytočné, a nepodporuje produkciu glutatiónu.
Namiesto toho si vyberte za studena spracovaný, nedenaturovaný srvátkový proteín a pred konzumáciou ho nezohrievajte. Požite dve polievkové lyžice denne alebo až štyri, ak cvičíte.
Polyfenoly
Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pestrofarebných potravinách, ako sú červená kapusta, kakao, čučoriedky a káva. Chránia váš mozog pred stresom a poškodením voľnými radikálmi, podporujú učenie a pamäť a môžu pomôcť spomaliť starnutie mozgu – čo znamená, že sú veľkým prínosom pre boj proti starnutiu. Každý deň však musíte jesť širokú škálu rastlín, aby ste z polyfenolov získali čo najviac výhod.
Hoci by ste mali jesť širokú škálu pestrofarebnej zeleniny, doplnok so širokým spektrom polyfenolov vám dá viac výhod za vaše peniaze a je to oveľa efektívnejšie, ako sa napchávať hromadou červenej kapusty.
Neprehliadnite: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne
D-ribóza
D-ribóza, ktorá sa tiež nazýva ribóza, je veľmi sladká nielen preto, že je to jednoduchý cukor. Vaše telo metabolizuje D-ribózu inak ako iné cukry. Používa sa na výrobu adenozíntrifosfátu (ATP), hlavnej molekuly prenášajúcej energiu vo vašich bunkách. Čo to má spoločné s anti-ageingom? D-ribóza zvyšuje hladinu ATP vo vašich srdcových bunkách, čo posilňuje vaše srdce, takže dokáže neustále efektívnejšie pumpovať krv.
Vitamíny A-D-K
Vitamíny A, D a K spolupracujú na podpore vášho imunitného systému, srdca a kostí. Tu je dôvod, prečo: vitamín D účinkuje na viac ako 1 000 rôznych génov a pomáha pri metabolizme vápnika a tvorbe kostí. Vitamín K pomáha transportovať vápnik z krvi do kostí. Vitamín A pracuje s vitamínom D na podporu vášho imunitného systému. Berte ich ako trojitú hrozbu v boji proti starnutiu.