Presunúť na hlavný obsah

12-dňová predvianočná očista: Prináša so sebou množstvo benefitov, ale aj riziká, tvrdí lekárka

Chudnutie a diéty

Aktuálne je tento ryžový detox veľkým hitom. Nedajú na neho dopustiť známe influencerky, či herečky z červeného koberca. Na čom je však založený a čo všetko so sebou prináša?

 

Sľubuje zázraky na počkanie. Stratu množstva kilogramov v relatívne krátkom časovom úseku, akým 12 dní je. Ryžová očista si však získava čoraz viac priaznivcov ako odporcov. My sme zistili, čo všetko s našim telom urobí a kedy predstavuje riziko. Lebo vždy treba pozanť obe strany mince.

Človek sa bude cítiť fit nielen fyzicky, ale aj duševne

Detox tela založený na konzumácii celozrnnej varenej ryže, je pomerne jednoduchý. Ako asi tušíte, základ vášho jedálnička bude tvoriť práve ryža. Avšak nie klasická biela, ale hnedá. Tá je totiž plná vlákniny, dokáže skvele na dlhý čas zasýtiť a navyše bráni kolísaniu cukru v krvi. 

"Je pravda, že obyčajný hrnček varenej hnedej ryže má iba 150 kalórií. Nájdete v ňom vysoký podiel minerálov, hodnotné bielkoviny, málo tukov, draslík, jód, vápnik, fosfor, vitamíny skupiny B, zinok, kyselinu listovú. To všetko prospieva telu - vlasom, nechtom, kostiam aj pokožke. Dokonca sa takáto očista sa osvedčila dokonca pri liečbe žalúdočných, črevných, žlčníkových chorôb," prezrádza MUDr. Helena Kozická, internistka.

Prečítajte si: Najlepšie čaje na chudnutie: Tieto dokážu zrýchliť metabolizmus, spaľovanie tukov a znížiť krvný tlak

1. - 3. deň

Pred začiatkom vašej detoxikačnej kúry ryžu prepláchnite a zalejte asi dvojnásobným množstvo vody. Ráno ju v tejto vode uvarte. Bez soli, či akéhokoľvek korenia. Počas nasledujúcich troch dní bude toto jedlo, ktoré si môžete dopriať trikrát denne. Veľkosť porcie záleží len na vás. Môžete zjesť také množstvo, na aké máte chuť. 

4. - 6. deň

V tejto fáze sa váš jedálniček o niečo rozšíri. Hoci základ stravovania bude stále tvoriť ryža - presne v 75%, v 25% si môžete dopriať aj zeleninu. Avšak len uvarenú na pare. Ideálna je mrkva, zeler, tekvica, pór, brokolica, špargľa, cibuľa, či kapusta. K jednej porcii však vždy pridajte len maximálne dva druhy zeleniny. 

7. - 9. deň

Ku koncu diéty obohatíte jedálniček ešte o strukoviny. Tentokrát bude váš tanier tvoriť 65% ryže, 25% zeleniny a 10% strukovín. Tie sú dôležité nakoľko obsahujú množstvo bielkovín. Skvelé je ak siahnete po hrášku, sóji, bôbe, fazuľke, či šošovici. 

10. až 12. deň

Skladba vášho jedálnička bude už naozaj vyvážena. 55 % ryže + 25 % varenej zeleniny + 10 % strukovín + 10 % surovej zeleniny. V praxi to znamená, že pridávate surovú zeleninu. 

"Čo sa týka nápojov, počas celej kúry je povolená len čistá voda, či bylinkové čaje. Skvelý je zelený a žihľavový čaj. Tie navyše pomáhajú urýchľovať metabolické procesy v tele," dodáva lekárka.

Zásady, ktorých sa držte: 

  • ryžu nezohrievajte, zničia sa potrebné vitamíny a minerály
  • keď sa cítite unavený, či vás trápi bolesť hlavy, dajte si pohár vody a doprajte si prechádzku
  • počúvajte svoje telo
  • pite čistú vodu a bylinkové čaje
  • zabudnite na alkohol (áno ráta sa aj pohár vína)

Čo sa týka pohybu, stačí ak budete chodiť denne na pravidelné prechádzky. Žiadne fitko, beh, či spinning nie sú nevyhnutnosťou. Platí len jediná zásada, venujte sa vo voľnom čas niečomu, čo vám robí radosť. Endorfíny sú práve to, čo vám v tomto prípade podarí vydržať a ísť naozaj za svojim vytúženým cieľom. 

Neprehliadnite: Kráľovské cvičenie na predĺženie veku: Vyskúšajte každé ráno robiť cvik pre dlhovekosť

Limity a obmedzenia

Áno táto forma stravovania nie je vhodná pre každého. "Ryžová očista nie je vhodná pre ľudí so zvýšenými nárokmi na výživu, samozrejme nie pre tehotné a dojčiace ženy, teenegerov, vo fáze vývinu, starších ľudí. Rovnako ju neodporúčam ľuďom, ktorí sú krátko po chorobe, alebo sa cítia chorí. Samotný proces je náročný pre organizmus, preto by ste mali byť zdraví. Na to rozhodne nezabúdajte pri akomkoľvek detoxe. Mohli by ste si viac ublížiť ako pomôcť," dodáva lekárka na záver. 

- Najčítanejšie -