Presunúť na hlavný obsah

Dávajte si na ne pozor! Tieto potraviny vám dokážu spôsobiť vrásky

Lifestyle

Aj keď na trhu existuje stovky prípravkov, ktoré sa nám vraj zázračne postarajú o akékoľvek známky starnutia, pravdou je, že veľká časť nášho tela a pokožky ide ruka v ruke s našou stravou. Čo by sme v našich jedálničkách mali obmedziť, aby sme potlačili starnutie?

Nízkotučné jedlá

Teraz možno prekvapíme mnohé z vás, no milované nízkotučné jedlá, ktoré nám pomáhajú udržať váhu, sú v skutočnosti obrovskou záťažou pre našu pleť. Je mimoriadne dôležité, aby naše telo prijímalo zdravé tuky - napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v orechách, vajíčkach, semienkach či v avokáde. Sú pre nás nielenže potrebné pre správne fungovanie organizmu, no zároveň sú akýmsi vitamínom pre našu pokožku a pleť. Pomáhajú jej napríklad pri zvlhčovaní či obnove kožných buniek. Nízkotučné jedla však robia presný opak - našej pleti nedokážu dostatočne poskytnúť hydratáciu a namiesto toho ju vysušujú. Práve vďaka tomu tak môžete na sebe badať vrásky o čosi skôr.

Prečítajte si: Horší sa vám pod rúškom pleť? Dodržujte tieto zásady a všetko bude opäť v poriadku

Príliš veľa korenia a soli

Nie nadarmo nám už naše staré mamy vraveli, aby sme to so soľou nepreháňali. Napriek tomu, že soľ dokáže jedlo výnimočne ochutiť, mali by sme sa jej vo väčších množstvách zdráhať. Nezabúdajte totiž, že soľ sa podobne ako cukor, nachádza vo viacerých potravinách a to, že máte potrebu si jedlo osoliť, je často len silou zvyku. Soľ taktiež vysušuje našu pleť a celkovo naše telo, čo prispieva k staršiemu vzhľadu. Nehovoriac o tom, že jej vysoká konzumácia môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele, čo vedie k nadúvaniu a opuchom. A to predsa nikto nechce.

Polotovary

Jedným z najväčších nepriateľov zdravej a peknej pokožky sú nepochybne transmastné tuky. Práve to sú tie najhoršie tuky, ktoré na telo pôsobia ešte horšie než nízkotučné jedlá. Blokujú totiž prietok krvi do tepien a žíl. To spôsobuje to, že vyzeráte nielenže staršie, nakoľko sa vám na pokožke zrazu objaví kvantum nových vrások, ale zároveň budete o niekoľko odtieňov svetlejšia. Snáď nemusíme vysvetľovať, že práve neprirodzene bledá pokožka dokáže človeku pridať hneď niekoľko rokov - v tom lepšom prípade vyvolať len niekoľko otázok o tom, či sa cítime dobre. Transmastné, alebo inak tiež nezdravé, tuky sa nachádzajú vo všetkých polotovaroch, rýchlych občerstveniach, ale aj vo vyprážanom jedle či niektorých raňajkových cereáliách. Dávajte si tak na ne pozor!

Sladkosti a veľa cukru

Napriek tomu, že je pre nás cukor do istej miery mimoriadne prospešný, v posledných rokoch sa hovorí najmä o jeho nadmernej konzumácii a škodlivých účinkoch, ktoré so sebou prináša. Niet sa čomu čudovať, okrem toho, že dokáže výrazne prispieť k nadváhe, obezite či cukrovke, má radu ďalších nepriaznivých efektov. Jedným z nich je, že jeho veľká konzumácia spôsobuje glykáciu - čo je proces karamelizácie telesného tkaniva. Práve tento proces spôbuje ochabnutie pokožky a zároveň vrásky. Stojí vám tá čokoládová tyčinka naozaj za to?

Neprehliadnite: Ktorý alkohol nám v malom množstve pomáha a ktorý vyslovene škodí? Týmto druhom sa radšej vyvarujte!

Alkohol

O tom, že alkohol dehydratuje naše telo, zrejme nepochybuje nikto. Väčšina z nás si totiž prešla situáciou, kedy po prežúrovanej noci plnej alkoholu siahala po vode o čosi častejšie. Nedostatok vody pociťuje celé naše telo - bez výnimky na pokožku. Dehydratácia totiž ničí kolagén, znižuje elasticitu pleti, a tak nečudo, že ľudia, ktorí alkoholu holdovali roky, vyzerajú v porovnaní so svojimi rovesníkmi o dosť staršie.

- Najčítanejšie -