Presunúť na hlavný obsah

Chyby, ktorých sa pri chudnutí najčastejšie dopúšťame: Výživový poradca prezradil, čo vyhodiť z taniera

Chudnutie a diéty

Hoci sa tieto potraviny tvária zdravo, ak chcete zhodiť, mali by ste ich z jedálnička vyhodiť. Obsahujú totiž oveľa viac kalórií, ako ste zrejme predpokladali.

Pokiaľ sa stravujete zdravo, cvičíte a nedarí sa vám dopracovať k vytúženým krivkám, problém môže byť v tom, že máte v jedálničku obsiahnuté potraviny, ktoré sú síce zdravé, no obsahujú mnohokrát zbytočne veľa cukru, pridaných látok a týmpádom aj ich kalorická hodnota je vyššia.

Čítajte tiež: 5 potravín, ktoré si na jeseň musíte dopriať: Majú protizápalové účinky a chudnúci efekt je ich veľkým žiadúcim účinkom

Pozrite sa, ktoré potraviny vynechať, resp. pri nich voliť menšie množstvá, ak chcete naozaj zhodiť. Veľkosť jedla totiž vôbec nevypovedá o jeho kalorickej hodnote. Niekedy sa aj v malom množstve  nachádza toľko kalórií, ako vo veľkej porcii. 

Celozrnné výrobky

Hoci obilniny tvoria podstatnú zložku stravy, čo sa týka celozrnných výrobkov, tie radšej vynechajte. Hoci o tom veľa ľudí nevie, majú často vysoký glykemický index, ktorý vedie k výkyvom v hladine krvného cukru. A o to pri chudnutí určite nestojíte.

"Mnohokrát práve po jedlách, ktoré obsahujú obilniny, príde v relatívne krátkom čase, pocit vlčieho hladu. To môže spôsobiť prehnané chute na sladké a prejedanie sa,"  vysvetľuje výživový poradca Emil Gajdoš.

Sušené ovocie

Aj keď sušené ovocie obsahuje veľké množstvo vlákniny a antioxidantov je to doslova koncentrovaná kalorické bomba. Okrem prospešných látok má v sebe totiž aj množstvo cukru, ktorý sa v našom tele následne veľmi ľahko viaže.

Hotové smoothie

Toto vyzerá celkom nevinne, no pokiaľ máte chuť na smoothie, radšej si ho pripravte doma. Aj to skôr v dopoludňajších hodinách. 

"Keď totiž siahnete po verzii z obchodu, áno je pravda, že napumpujete telo vitamínmi, ale aj zbytočným cukrom, ktorý je tam v drvivej väčšine prípadov pridávaný."

Nízkotučné produkty

Mnohí z nás po nich siahajú v domnienke, že ak si ich doprajeme, znížime kalorický príjem danej verzie pokrmu. Nie je to však úplne pravda. Práve nízkotučným potravinám je dobré sa vyhýbať, hoci sa na prvý pohľad tvária zdravo. 

"Ono samé o sebe tieto veci nie sú zlé, no obsahujú veľa nezdravých prísad, s nízkou výživovou hodnotou. Robí sa to preto, aby výrobcovia docielili, že ich konzistencia bude hustejšia."

Cereálne chrumky a orechové, či strukovinové tyčinky

Je pravda, že pri zahnaní hladu, ide určite o lepšiu verziu ako keby ste siahli po chipsoch. Cereálne chrumky a orechové, či strukovinové tyčinky, majú prirodzene vyšší obsah vlákniny, treba si však dať pozor na množstvo, ktoré si doprajte. Opäť tam zohráva podstatnú úlohu obsah cukru, ktorý v sebe tieto výrobky majú.

Mohlo by vás zaujímať Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe