Presunúť na hlavný obsah

Tieto potraviny vám počas bežných dní dodajú energiu na počkanie: Sú plné antioxidantov a láskavé k vašej figúre

Chudnutie a diéty

Pokiaľ vás v aktuálnom období trápia prejavy únavy, nedostatok energie, či kilá navyše, chyba bude zrejme vo vašom jedálničku. Pozrite sa ako ho zmeniť, aby ste dosiahli vnútorný balance a harmóniu.

Zamerajte sa na skladbu zeleniny a ovocia na vlastnom tanieri, z pohľadu konkrétnych vitamínov

Práve to, čo jeme, v značnej miere odzrakdľuje aj našu náladu a to ako sa cítime. Nedostatok potravín, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným potenciálne škodlivými molekulami, známymi ako voľné radikály, naozaj môže viesť k oxidačnému stresu, nervozite, pocitom úzkosti. To sa všetko totiž odzrkadľuje v našich dôležitých vnútorných štruktúrach. Takže pokiaľ chcete mať dobrú náladu, netrpieť únavou, treba sa pozrieť na to, čo si denne položíte na tanier.

Neprehliadnite: Nápoje, ktoré naštartujú váš organizmus pred spaním. Tie správne kombinácie vám pomôžu spáliť viac kalórií aj v noci

Základom vášho jedálnička by mali byť potaviny obsahujúce vitamíny A, C (denne by ste ho mali prijať okolo 700- 800 miligramov) E a minerály meď, zinok a selén. Celkovo značne zvýšte príjem superpotravín. Najmä tých bohatých na živiny, spomínané antioxidanty, minerály a vlákninu. No a rozhodne dávajte prednosť chemicky neošetreným potravinám. 

3 potraviny, ktoré si denne treba dopriať:

Jahody

Jedno z najobľúbenejších ovocí Slovákov, nesie v sebe aj množstvo prospešných zložiek. Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C a antioxidantov. Obsahujú tzv. antokyány, ktoré im dodávajú červenú farbu. Práve tie, ktoré majú vyšší obsah antokyánov, majú tendenciu byť výraznejšie červené. Táto zložka je podľa výskumov zodpovedná aj za to, že dokáže eliminovať riziko srdcových chorôb. Ide o to, že vďaka nim sa prirodzenou cestou znižuje hladina  LDL cholesterolu a zvýšuje sa HDL cholesterol.

Majú v sebe aj množstvo železa, draslíka a horčíka, ktoré sa podieľajú na bezchybnom fungovaní nášho organizmu. Navyše ich pravidelná konzumácia prispieva k tomu, aby mal človek dostatok energie a cítil sa spokojne. 

Fazuľa

Strukoviny ako také obsahuju veľa vlákniny, čo sa naozaj pozitívne prejavuje na našom tele. Navyše, niektoré druhy, konkrétne pinto, obsahuje aj antioxidant, nazývaný kaempferol. Tento je spájaný s mnohými benefitmi ako a je zníženie chronického zápalu a potlačenie rastu rakoviny.

Dokonca v Ameriky boli robené výskumy, ktoré dokázali, že pravidelná konzumácia fazule pinto, vie potlačiť rast rakoviny prsníka, či zabrániť tvorbe metastáz na pľúcach. Je skvelou potravinou aj počas redukčnej diéty, keďže neobsahuje žiadny tuk a navyše pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. 

Hrozno

Hrozno obsahuje resveratrol, ktorý je súčasťou skupiny zlúčenín, nazývaných polyfenoly. Resveratrol sa stal známym, keď sa preukázalo, že ľudia žijúci vo Francúzsku majú nižší výskyt srdcových chorôb, napriek strave s  relatívne vysokým obsahom nasýtených tukov. Tento jav sa nazýva "francúzsky paradox".

Štúdie preukázali, že jadierka hrozna, ktoré danú zložku obsahujú, môžu byť práve faktorom, ktorý pomáha znižovať riziko srdcových chorôb, dodáva energiu a zlepšuje náladu. Veľkú pozornosť si hrozno získalo aj preto, že pomáha eliminovať mieru starnutia.

Pre hormonálnu pohodu, vo všeobecnosti tiež zvýšte príjem omega 3 - mastných kyselín a v neposlednom rade, nezabúdajte na spánkovú hygienu. Ideálny model je - pokiaľ máme aspoň 7-8 hodín spánku denne. Nie všetci si to môžeme dovoliť, no za absolútne minimum sa považuje 6,5 hodiny.

Príklad jedálnička:

  • Raňajky: ovsená kaša s mandľovým mliekom čerstvými jahodami, chia semienka, pohár zeleného čaju a pohár vody
  • Desiata: červené hrozno, dve marhule, dva poháre vody s citrónom
  • Obed: zeleninový vývar, losos na masle + grilované batáty, rukola, klíčky mladého hrášku a dva poháre vody
  • Olovrant: smoothie zo špenátu, jahodových lístkov, jahôd, zázvoru
  • Večera: jemná fazuľka pinto s feta syrom, preliata olivovým olejom a dochutená chilli a čiernym korením, dva poháre vody

Podstatou vrámci zmeny stravy je vyhýbať sa najmä priemyselne spracovaným potravinám. Samotné produkty z bielej múky, sladkosti, alkohol, určite eliminujte vrámci jedálnička. Už po pár dňoch budete na sebe pozorovať zásadné pozitívne zmeny. 

Na tieto veci vrámci jedálnička radšej zabudnite: 

  • obmedzte kávu a alkohol na úplné minimum
  • vylúčte bublinkové a sladené nápoje
  • vynechate fajčenie
  • eliminujte denný príjem rafinovaného cukru
  • vyhnite sa priemyselne spracovaným potravinám
  • produkty z bielej múky, či sladkosti sú tabu

Prečítajte si: Zoom na pôst: Čo sa počas neho deje v tele a prečo je taký účinný?