Presunúť na hlavný obsah

Podľa psychológov sme najsmutnejšou generáciou. Dôvodom sú aj sociálne siete

Lifestyle

Napriek tomu, že máme na dosah to, čo naši predkovia nikdy nemali, cítime sa nešťastní. A to nielen počas pandémie.

Výskyt duševných chorôb, ktoré výrazne ovplyvňujú bytie človeka, je čoraz vyšší. Môže za to aj väčšie povedomie o mentálnom zdraví, ktoré ľuďom umožňuje riešiť psychické problémy - ľudia sa už neboja priznať trápenie, čím sa čísla v štatistikách pochopiteľne zvyšujú. Psychológovia však apelujú na to, že nie sme šťastní ani v prípade, že vieme, že naše problémy môžeme riešiť. Dôvodov je mnoho. Medzi najznámejšie z nich však patria príliš veľké očakávania, stres a sociálne siete.

Práve tie sociálne siete sú dôvodom, prečo sa u nás rozvíjajú aj prvé dva spomenuté body. Na Instagrame, Facebooku a najnovšie aj Tik Toku, vidíme mnoho ľudí, ktorí sú v našom veku a javia sa úspešnejší, krajší, bohatší, šťastnejší. To nás nepriamo núti k tomu prehodnocovať náš život, najmä ak sme v mladom veku. 

Prečítajte si: Frustrácia počas karantény. Ako sa zbaviť negatívnych pocitov a zlej nálady?

Populárnejší sú šťastnejší

Podľa prieskumu Indiana University v Spojených štátoch je priama úmera medzi šťastím a profile na sociálnych sieťach. „Celkovo táto štúdia zisťuje, že používatelia sociálnych médií sa môžu cítiť nespokojne a nešťastne v dôsledku negatívneho porovnania šťastia a popularity priateľov a ich priateľov,'' uvádza Johan Bollen, ktorá výskum vykonaný na vzorke niekoľko tisíc ľudí viedla.

Zatiaľ čo sú populárnejší užívatelia Instagramu šťastnejší, tí priemerní a neznalí si ho môžu pripúšťať príliš k srdcu. Najmä teraz, v čase, keď si ostatní ľudia dokážu prostredníctvom sociálnych sietí zarábať. Vzniká spomínané porovnávanie, ale aj podceňovanie typu - prečo nie som dostatočne zaujímavý na to, aby ma ľudia sledovali? Prečo mne nikto neplatí za reklamu? Prečo je táto žena atraktívnejšia čo mám so sebou urobiť? 

Existujú však prípady, kedy ani ľudia s milión followermi nie sú šťastní - a sláva sociálnych sietí im v tom nepomáha, práve naopak. Príkladom je speváčka Selena Gomez, ktorá sa z Instagramu na vyše polroka stiahla a istý čas jej ho spravovali dokonca kamarátky. Instantnému svetu, ktorý čoraz viac ľudí berie ako realitu, sa totiž kvôli psychickému zdraviu chcela vyhnúť. A práve to odporúčajú psychológovia všetkým ľuďom, ktorým dokážu zmeniť sociálne siete náladu. Ak ste na sebe spozorovali porovnávanie, mali by ste obľúbené sociálne aplikácie obmedziť. Môžete tak predísť problémom, ktoré budete následne riešiť dlhé roky.

Neprehliadnite: Film Lepší profil vyvolal diskusiu: Tisícky likov a sledovateľov vás možno urobia slávnym, ale nie šťastným