Presunúť na hlavný obsah

Kráľovná home officu: Odborníci radia ako sa z toho doma nezblázniť a vytvoriť si pracovnú oázu pokoja

Kariéra

Hoci má home office množstvo výhod, nie všetci sa v ňom vieme úplne nájsť. Teda najmä skombinovať prácu z domu, s bežným riadením domácnosti a toho ak máme doma deti, dá zabrať. Pozrite si návod ako sa vám to však podarí.

Zo dňa na deň, sme zostali doma a práve naša domácnosť sa v mnohých prípadoch, premenila na kanceláriu, školskú učebňu, či jedáleň. A všetky činnosti, ktoré treba v tomto prípade zastrešiť, sú na našich pleciach. A hoci sa mnohokrát snažíme, nájsť balance medzi pracovným životom a domácnosťou, pod jednou strechou je skutočne náročné. My sme vyspovedali odborníka ako sa v tomto celom kolotoči nezblázniť a nájsť tak potrebnú rovnováhu. 

Ideálne je celý dom si premeniť na zóny

"Toto odporúčam naozaj každému. Nie nemusíte mať vlastnú pracovňu. Stačí malý kútik, ktorý vám poskytne pocit, že je váš. Umiestnite si tam laptop, dajte vázu s kvetmi, či nejaký milý spomienkový predmet. Človek je tvor emocionálny, preto akákoľvek pozitívna asociácia, tohto typu je veľkým prínosom."

Neprehliadnite: Ako pomocou stravy získať viac energie. Necítiť sa slabý a unavený, ako to mnohí poznáte

"Dohodnite sa však aj so zvyškom rodiny, že tento priestor je len váš. Nech si pri ňom deti nerobia úlohy a manžel tam nevysedáva, keď tam nie ste. Uvedomenie si, že toto je moja "kancelária", nás v tom celom, posúva ďalej, aj keď to môže znieť absurdne," vysvetľuje Mgr. Marek Taraba, psychológ a vzťahový coach.

Rovnaký priestor by ste mali vytvoriť aj deťom na vzdelávanie. Opäť je ideálnou variantou, ak je to každý deň jedno a to isté miesto. Deti majú radi pravidlá, streotypy, pretože vďaka nim nadobúdajú pocit istoty. 

Urobte si časový harmonogram

Time managment je v tomto úplne kľúčový. Teda pokiaľ je vás doma viac a nechcete sa zblázniť, rozhodne. "Urobte si denný plán, s presnými orientačnými časmi, čo vás kedy čaká. Ak máte ráno dôležitý pracovný hovor, posuňte obed deťom o hodinu neskôr, prežijú to. Len ich o tom vopred informujte. Akosi v tejto dobe, zabúdame totiž na to najjednoduchšie, komunikáciu. A práve na nej to mnohokrát celé stroskotáva. Skúste preto svoju pozornosť uberať aj týmto smerom."

Prečítajte si: Rozhovor s uznávanou psychologičkou Martou Zaťkovou: Sledovať neustále nárast prípadov koronavírusu nemá význam

Do svojho plánu nezabudnite dať aj prechádzky vonku, hry, beh, čokoľvek, čo vás robí šťastnými a napĺňa vás. Len ak totiž budete mať rovnováhu, v naplnení všetkých potrieb, dosiahnte práve ten toľko spomínaný, balance v bežnom živote, po ktorom všetci tak veľmi túžime. 

- Najčítanejšie -