Presunúť na hlavný obsah

Biznis mamy a dcéry: Jej kolekcie milovali v Dubaji, či New Yorku, napokon sa rozhodla vydať úplne inou cestou

Kariéra

Hovorí sa, že láska medzi mamou a dcérou je tá najintenzívnejšia. A dôkazom toho, že rokmi sa práve mama môže stať vašou najlepšou priateľkou je aj Cecília Blanárová a Silvia Straková. Ženy, ktoré sa rodinné puto rozhodli povýšiť aj do biznis roviny. A vidieť, že im to spolu skvele hrá.

Kto za Smyssly stojí?

Naša značka je čisto rodinná. Sme v tom spolu od začiatku, ja a moja maminka Cecília. Mamka stojí za výrobou a ja mám na starosti design a komunikáciu značky. Ale o každom jednom kroku, jednáme spolu. Technickú stránku za nás rieši môj manžel Tino a tiež je tým, ktorý nás drží nohami na zemi, pretože my s mamkou máme také vzletné povahy a hlavy v oblakoch. 

Mamka je večný optimista, ja som extrémny detailista a Tino sa na veci pozerá analyticky. Povedala by som, že sa všetci traja skvele dopĺňame.

Aká je filozofia značky? 

Filozofia našej značky odráža naše osobné hodnoty. My obe pristupujeme k prírode s veľkým rešpektom a úctou. Veľa z nej čerpáme a snažíme sa jej to oplácať. Tiež uznávame prirodzenú krásu žien a tú aj podporujeme. Želáme si aby ženy poznali samé seba a našli rovnováhu medzi svojím vnútrom a zovňajškom. 

Vo vašom biznise ide aj o inú rovinu, spojenie matky a dcéry. Čomu ste sa každá venovali predtým?

Mamka bola dlhé roky módnou designérkou. Ale po 20 rokoch tejto práce už v tom nenachádzala ďalej naplnenie a začala sa naplno venovať študovaniu prírodnej kozmetiky. Začínala postupne s mydlami a potom k tomu pridala séra a krémy. Oslovila ju jedna slovenská firma, aby pre ňu vyvinula kozmetickú radu aj s obalmi a ukázalo sa to ako úspech, ale v mnohých ohľadoch, jej táto spolupráca nevyhovovala.

Chýbalo tam súznenie a na dôležité veci sa dívali odlišne. Tak sme si povedali, že skúsime vymyslieť niečo my dve. Zdieľame rovnaké hodnoty, okrem pekného vzťahu, ktorý spolu máme odjakživa. 

Ja som zase po vysokej škole pracovala ako Concierge - lifestyle manager v jednej privátnej banke. Pre klientov som zabezpečovala luxusné dovolenky, vstupy na svetové exkluzívne eventy, ktoré neboli prístupné bežnej verejnosti, organizovala som rôzne podujatia a zháňala nedostupné veci.

Nie je predsa len, rodinné podnikanie náročné?

Áno, rodinné podnikanie je pekné ale je aj náročné. Je potrebné vedieť oddeľovať pracovné a osobné záležitosti a nie vždy sa to darí. Ak sa nám vo firme niečo podarí tak je to tá najkrajšia vec, zdieľať to spolu s najbližšími a ak máme náročné obdobie, tak sa to chtiac nechtiac, premieta aj do rodinného života.

Ale mať po boku biznis partnera, na ktorého sa možme spoľahnúť na 100% je tiež veľmi doležité. Aj prešľapy si vieme možno ľahšie odpustiť ako by to bolo s niekým cudzím. 

Na čom si značka ako taká, najviac zakladá?

Zakladáme si na kvalitnom výbere surovín, v tom sme nekompromisné. Volíme prírodné zložky, ktoré majú okrem výživných schopností aj anti-age účinky na pleť. Zakladáme si tiež na udržateľnom prístupe k prírode.

V našich obaloch sme eliminovali plasty na najnižšiu možnú mieru, využívame drevo, sklo a zbytkovú kožu. Naše produkty nebalíme do extra papierových/igelitových obalov ale šijeme vrchné obaly z tuhej látky, ktoré je možné opakovane používať. Taktiež podporujeme lokálnu výrobu. Našu kozmetiku vyrábame v Čechách a na Slovensku. 

Aké zložky jednotlivé produkty obsahujú? 

Sú to predovšetkým kvalitné olejové zložky doplnené o extrakty z rastlín, ktoré majú úžasné schopnosti regenerovať pleť a pôsobiť protivráskovo. Využívame aj mleté perly, pre ich schopnosť vyživiť pokožku a zjednocovať farebný tón pleti alebo hydrolizovaný hodváb, ktorý pleť hydratuje a zanecháva ju jemnú na dotyk. 

V našej kozmetike používame 95-100% prírodných zložiek. Ak použijeme malé percento syntetických zložiek, máme na to naozaj dobrý dôvod. Vždy sa ale jedná o najšetrnejšiu variantu, ktorá je legislatívne povolená pri výrobe prírodnej kozmetiky a používame čo najmenšie množstvo aby sme dosiahli želaný efekt.

Napríklad je to konzervant vo výrobkoch, ktorý obsahuje vodu. Ak by sme použili prírodný konzervant, ten dokáže zakonzervovať výrobok tak maximálne na pár týždňov a museli by sme ho do výrobku primiešať aspoň 5%, oproti syntetickému konzervantu, ktorého často stačí pridať len 0,5%. Navyše v tomto množstve, obsahuje prírodná konzervačná zložka, omnoho viac alergénov a pri dlhodobom používaní može na pleti vyvolať alergickú reakciu. 

Aký je zásadný rozdiel medzi prírodnou a chemickou kozmetikou? 

Jedná sa predovšetkým o výber zložiek a ich účinkov na pleť. Platí, že prírodné zložky sú omnoho kvalitnejšie a dodajú pleti živiny, ktoré potrebuje. Napríklad, v chemickej kozmetike, sa často využívajú minerálne oleje, ktoré sa extrahujú z ropy a pleti rozhodne žiadne živiny nedodajú. Ich cena je neporovnateľne nižšia, oproti kvalitným prírodným olejom, ktoré sa využívajú v prírodnej kozmetike. Oleje sú základnou zložkou kozmetických prípravkov. Taktiež, v prírodnej kozmetike sú často používané extrakty z rastlín ako aktívne zložky. Ich zastúpenie v prírodnej kozmetike je omnoho vyššie ako v syntetickej.

Prezradím Vám nápovedu ako zistiť mieru zastúpenia jednotlivých zložiek v kozmetických prípravkoch. V zložení musia byť uvedené zostupne podľa toho, aké množstvo je obsiahnuté v danom výrobku. V lacných krémoch v drogérii často vídam nápis napr: Denný krém s koenzymom Q10. Koenzym Q10, ako zložka, má veľmi výraznú oranžovú farbu, ktorá len pri malom množstve krém zafarbí dožlta. Je to pomerne drahá surovina s vynikajúcimi účinkami. Ak otvorím krém a je úplne svetlý až biely tak viem, že tej zložky je v ňom žalostne málo. Ostatne, je to vidieť aj na tom, že v zložení je uvedený na predposlednom mieste.

Tu by sme mali zbystriť a nenechať sa nachytať marketingovými ťahmi. Toto je možno aj vysvetlenie prečo kvalitná prírodná kozmetika stojí viac ako syntetická. Kvalitné suroviny naozaj stoja mnohonásobne viac oproti syntetickým náhradám.

Ale nezatracujme ani chémiu, aj keď má dnes to slovo veľmi negatívne konotácie. Niektoré chemické zložky, sú v špičkovej kozmetike nenahraditeľné. Sú to zväčša zložky funkčné, ktoré zabezpečia trvanlivosť výrobkov, lepšiu roztierateľnosť a stálosť. K želanému efektu stačí naozaj veľmi malé množstvo, často je to v desatinách percenta. V tak minimálnom množstve, pleti naozaj nemôžu ublížiť. Naproti tomu, ak sa v krémoch, ako stabilizátor nepoužije tak to môže mať taký efekt, že sa jednotlivé zložky oddelia, konzistencia sa úplne zmení, oleje zožlknú a stáva sa z toho ťažko používateľný produkt.  

Dokáže riešiť z dlhodobého hľadiska, rôzne problémy s pleťou, práve náhrada chemickej kozmetiky za prírodnú? 

Na toto Vám neviem jednoznačne odpovedať, veľmi záleží na tom, o aký typ problému sa jedná. Myslím, že na to existuje len jedna odpoveď. Skúsiť na vlastnej kož,i čo nám robí dobre. Pri kožných problémoch s pleťou, ale vždy opatrne a každý zhoršený prejav by som doporučovala konzultovať s odborníkom, hneď v počiatkoch. Nesprávne zvolené prípravky, môžu naozaj uškodiť. Mnoho prírodných zložiek obsahuje veľa alergénov a problematická pleť, na to može reagovať podráždene, až alergicky. Ak sa ale jedná o problémy ako ľahšie prejavy akné, suché miesta, alebo práve naopak mastná pleť, podráždená a začervenaná, pleť drsná a bez života, kvalitná prírodná kozmetika by si s týmto mala vedieť poradiť. 

Ktoré produkty sú Vašou srdcovkou a prečo?

Silvia: V starostlivosti o pleť a telo používam výhradne naše produkty. Rada ich striedam, ale základom v starostlivosti o moju pleť už od počiatku je Revitalizační micelární voda na očistu pleti a tonizáciu, Intenzivní sérum kyseliny hyalurónové, ktoré má fantastickú schopnosť dodávať pleti potrebnú vlahu a naše pleťové krémy. V zimnom období používam Perlový výživný krém, pretože je moja pleť suchšia a na jar a v lete zase Hedvábný hydratační krém. Túto základnú starostlivosť dopĺňam o očný krém, pleťové séra a dvakrát týždenne i masku. Milujem tiež naše telové oleje. A pijem kolagén už takmer rok. Skrátka používam všetky naše výrobky, pretože im verím. 

Cecília: Ja nedám dopustiť na kombináciu dvoch výrobkov: Sérum kyseliny hyalurónovej 4% a Olejové sérum s retinolom. S mojou zrelou pleťou dokázali urobiť doslova zázrak. Za naše retinolové sérum sme získali aj ocenenie Modrá planéta za efektívny a ekologicky čistý produkt. 

 

- Najčítanejšie -