Presunúť na hlavný obsah

Bolí vás žalúdok? Toto je niekoľko tipov od gastroenterológa, ako sa bolesti zbaviť alebo jej predísť

Zdravie a relax

Bolesti žalúdka sú dobre známe nejednému z nás... Schúlený v kŕčoch, neschopný pohybu, nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť, to všetko ich sprevádza. Aj keď dať si tabletku a problém bude odstránený je veľmi lákavé, vyskúšajte oveľa tradičnejšie a prírodnejšie spôsoby ako sa tejto nepríjemnej bolesti zbaviť.

Bolesť žalúdka má veľa dôvodov, ktoré treba zvážiť 

V prvom rade sa bolesti žalúdka môžu vyskytnúť vždy, keď dôjde k jeho podráždeniu, konkrétne k podráždeniu žalúdočnej výstelky. To sú slová uznávaného gastroenterológa Herreru, ktorého oslovil magazín Womenshealth. K takejto nepríjemnej bolesti príde vždy, keď si doprajete príliš veľa koreneného jedla, keď vypijete príliš veľa koktailov, alkoholu, alebo to preženiete so sladkými dezertmi. No samozrejme existuje oveľa viac dôvodov k bolesti žalúdka. Samotná bolesť žalúdka zvyčajne netrvá dlho, možno jednu, dve hodiny. Zvyčajne ustúpi aj sama. „Existujú však ďalšie faktory, ktoré je potrebné zvážiť, ako je charakter bolesti, intenzita a umiestnenie spolu s pridruženými symptómami... Spojenie s jedlom alebo určitými potravinami, pacientova anamnéza liekov, načasovanie bolesti a iné zdravotné problémy sú dôležité faktory pri posudzovaní príčiny bolesti žalúdka,“ objasňuje odborník. 

Mnohí v snahe zbaviť sa bolesti žalúdka čo najrýchlejšie užijeme tabletku a je po probléme. Avšak ak chcete ísť prírodnejšou cestou, tu sú tipy od odborníka ako bolesť žalúdka zmierniť, zbaviť sa jej, ale v prvom rade aj ako jej predchádzať. 

Mohlo by vás zaujímať: Nafúknuté brucho si niekedy privodzujeme sami: Zistite, ktoré potraviny vás nadúvajú i to, ako ho liečiť

Jedzte jogurt

Ak máte neustále problémy so žalúdkom ako je nadúvanie, jogurt vám môže pomôcť udržať váš tráviaci systém v špičkovej forme. Ak netrpíte intoleranciou na laktózu, skúste jesť jogurt so živými a aktívnymi kultúrami. Ten môže pomôcť regulovať váš tráviaci systém.

Pite mlieko

Opäť platí, ak nemáte intoleranciu na laktózu, pite ho. Pretože niekedy je dôvodom bolesti žalúdka pálenie záhy, podráždenie pažeráka, v ktorom sa zhromaždí potrava vytlačená zo samotného žalúdka. Ak vás teda páli záha, vypite pohár mlieka a predídete bolesti žalúdka: „Mlieko neutralizuje kyselinu produkovanú žalúdkom,“ dodáva odborník. 

Vyhýbajte sa korenistým jedlám

Jedenie korenistých jedál je bežným vinníkom kyslého refluxu rovnako ako príliš veľa alebo príliš rýchle jedenie, fajčenie a silné pitie alkoholu: „Tento stav sa často vyskytuje v noci, keď ležíte... Kyselina prechádza zo žalúdka do pažeráka a hrdla, čo spôsobuje pálenie záhy alebo bolesť hrdla a záchvaty kašľa,“ objasňuje. 

Pite zázvorový, harmančekový či mätový čaj

Koreň zázvoru je skutočne jednoduchou rýchlou pomocou. Zázvor je všeobecne známy ako liek na podráždený žalúdok. Zaujímavosťou je, že dôvod, prečo zázvor tak dobre funguje na trávenie, nebol nikdy presne identifikovaný: „Niektorí tvrdia, že zrýchľuje tempo, akým sa potrava presúva zo žalúdka do tenkého čreva... Keď toho zjem príliš veľa a cítim nevoľnosť, dám si zázvorový čaj na upokojenie žalúdka. Je to naozaj jednoduché - stačí nastrúhať čerstvý zázvor vo vode a pridať trochu medu a postará sa,“ hovorí odborník ďalej. Ďalšie v poradí, harmanček a mäta prieporná tiež dokážu zmierniť príznaky podráždeného žalúdka, nevoľnosti aj zvracania. „Harmanček obsahuje bisabolol, ktorý má protizápalové vlastnosti a uvoľňuje výstelku hladkého svalstva tráviaceho traktu,“ tvrdí Herrera. Mätový čaj s medom je tiež účinným riešením  a to vďaka obsahu mentolu, ktorý uvoľňuje svaly v tráviacom trakte

Čítajte tiež: Čo robiť, keď máte prekyslené telo? Vyskúšajte 3 kroky k prírodnej očiste organizmu

Pite šťavu z aloe vera

Aloe vera slúži ako účinné prírodné preháňadlo. Takže je veľmi nápomocné pre ľudí, ktorí majú bolesti žalúdka v dôsledku zápchy. 

Zvýšte príjem vlákniny

Hovorí sa, že na zdravé črevá musíte chodiť na toaletu dva až trikrát denne. Napriek tomu odborník udáva, že je zápcha u žien veľmi častá: „Existuje teória, že medzi mužmi a ženami je hormonálny rozdiel a že ženám trvá dlhšie stráviť a vylúčiť jedlo,“ dodáva a radí pridať do stravy viac vlákniny v podobe ovsených vločiek, celozrnných výrobkov, fazule, ovocia a zeleniny. 

Vyhnite sa zelenine produkujúcej plyn

Ak máte podráždený žalúdok a k tomu zelenú až tmavú stolicu, na vine je takmer určite zelenina. Konkrétne zelenina produkujúca plyny ako ružičkový kel, špargľa a brokolica. Minimalizujte ich príjem vo svojej strave a uvidíte zlepšenie. 

Vyskúšajte eliminačnú diétu

Tiež je dokázané, že eliminačná diéta s nízkym obsahom potravín produkujúcich plyny je účinná pri zvládaní bolesti žalúdka a nadúvania u pacientov so syndrómom dráždivého čreva. O tejto diéte sa však musíte vopred porozprávať so svojím lekárom a musíte byť pri jej dodržiavaní pod jeho kontrolou. 

Vyskúšajte figy

„Figy sú plné vlákniny, ktorá pomáha podporovať pohyb čriev u ľudí, ktorí majú bolesti v dôsledku zápchy,“ dodáva Herrera na záver.  Takto môžu pôsobiť ako prírodné preháňadlo.

Neprehliadnite: Smoothie, ktoré podľa uznávaného gastroenterológa naozaj pomôže našim črevám: Vláknina je základom ingrediencií

V neposlednom rade odborník hovorí aj o tom, aby sme sa snažili jesť vždy pomalšie, pravidelnejšie, jedlo poriadne prežuť, dopriať si kvalitnú stravu, teda sa vyhýbať fastfoodom, ale aj množstvu sladkého. Rozhodne neuškodí ani viac pohybu k lepšiemu tráveniu, 30 minút cvičenia denne a pitie dostatku čistej vody, nie bublinkových, sýtených nápojov. 

Snažíte sa bolesti žalúdka zmierniť alebo odstrániť takýmito prírodnejšími spôsobmi bez užitia lieku?

spolu hlasovalo 467 ľudí

Áno
409
Nie
58